Головуючий у 1-й інстанції: Кулініч Я.В.
Суддя-доповідач:Малахова Н.М.
іменем України
"05" березня 2013 р. Справа № 0617/2а-11010/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Малахової Н.М.
суддів: Жизневської А.В.
Котік Т.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "31" серпня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
У квітні 2011 року ОСОБА_4 звернулась до Овруцького районного суду Житомирської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області та Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, в якому просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести доплату до пенсії у відповідності зі ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі двох мінімальних зарплат за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року та виплатити її та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року та виплатити її; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести нарахування допомоги на чисте харчування у відповідності зі ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особі, проживаючий в зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі 40% від мінімальної заробітної плати за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року та виплатити; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести нарахування соціальної допомоги у відповідності з Законом України "Про статус та соціальний захист дітей війни", виходячи з 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року та виплатити її.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 31 серпня 2011 року позов ОСОБА_4 задоволено частково.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (НОМЕР_1) підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі, визначеному ст.51 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 25% мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно та підвищення до пенсії як дитині війни за період з 01 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі, визначеному ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", що дорівнює 30% від мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_4 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 01 жовтня 2010 року по 28 лютого 2011 року в розмірі, визначеному ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 40% від мінімальної заробітної плати, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі.
Сторони не скористалися своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважних представників в засідання суду не направили, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. В заяві, адресованій суду, позивачка просила розгялдати справу за її відсутності.
За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності позивача та представника відповідача, в порядку письмового провадження.
Апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що позивач відноситься до категорії осіб, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, отримує підвищення до пенсії та додаткову пенсію, передбачені Законом України №796-ХІІ, але у розмірах, встановлених постановами КМУ.
Крім того, позивач відноситься до категорії осіб - "дитина війни".
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати. Непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, доплата до пенсії проводиться в такому ж розмірі.
Згідно із ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
- інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;
- інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;
- інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Водночас суми, з яких здійснювався розрахунок виплат позивачу, передбачених Законом № 796-XII, визначалися згідно постанов Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та №530 від 28.05.2008 р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Зазначеними постановами, всупереч вимогам Закону №796-ХІІ, який встановлює розмір доплати як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати або пенсії, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретні розміри доплат в твердій грошовій сумі та у розмірах до прожиткового мінімуму.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов висновків, що при визначенні розміру доплат до пенсії та додаткової пенсії застосуванню підлягають саме статті 39, 51 Закону №796-ХІІ, а не постанови КМУ за №836 від 26.07.1996 р., та за №530 від 28.05.2008 р., які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Відтак, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про незаконність дій відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області в частині виплати позивачці доплати до пенсії, а тому зобов'язав відповідача провести донарахування та виплату позивачці підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік".
Проте, вирішуючи спір в цій частині, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що ОСОБА_4 є потерпілою 1 категорії, інвалідом третьої групи, а тому додаткова пенсія їй повинна виплачуватися згідно приписів ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В процесі розгляду справи у суді апеляційної інстанції, відповідачем надано довідку з якої вбачається, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі і отримує додаткову пенсію відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Окрім цього, відповідачем зазначено, що довідка в якій вказано, що ОСОБА_4 отримує додаткову пенсію згідно приписів ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є недійсною.
Суд встановивши порушення вимог законодавства, на підставі ст.7,8,11, ч.4 ст. 112, ст. 162 КАС України може самостійно обрати спосіб, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на вищенаведене, правильним захистом порушеного права буде застосування до спірних правовідносин саме положень ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання нарахувати та виплатити додаткову пенсію слід скасувати та прийняти в цій частині нову постанову.
Посилання позивачки в позовній заяві на ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не впливає на правильне застосування норм матеріального права при вирішені справи, оскільки позивачка просила лише вирішити питання щодо розміру додаткової пенсії, яку вона отримувала на підставі ст. 50 цього Закону.
У решті вирішення спірних правовідносин судом правильно застосував норми права.
Відповідно до ст.6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", у відповідній редакції, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
При розгляді справи судом враховано, що зміни, які вносилися Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік..." до ст.6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни" визнані рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року такими, що не відповідають Конституції України. Законом України „Про державний бюджет на 2010 рік" та Законом України „Про державний бюджет на 2011 рік" норму цієї статті не зупинено і не змінено.
Обчислення підвищення до пенсії, виходячи з розміру, встановленого постановою КМУ №530 від 28.05.2008 року, є порушенням засад пріоритету законів над підзаконними актами, а тому розрахунок такого підвищення повинен здійснюватися з розміру, встановленого ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни".
Вихідним критерієм обрахунку підвищення до пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно ст.28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
З огляду на вищенаведене, правильно зобов'язав відповідача виплачувати позивачці щомісячно підвищення до пенсії як дитині війни за період з 01 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі, визначеному ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", що дорівнює 30% від мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно.
Інші доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновків, що судом першої інстанції було неправильно застосовано норми матеріального права, або порушено норми процесуального права, оскільки строки звернення до суду ОСОБА_4 не було пропущено.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області задовольнити частково. Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "31" серпня 2011 р. в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (НОМЕР_1) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі, визначеному ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 25% мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" скасувати та прийняти в цій частині нову постанову. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (НОМЕР_1) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі, визначеному ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 50 процентів мінімальної пенсії за віком. У решті постанову суду залишити без зміни.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Н.М. Малахова
судді: А.В. Жизневська Т.С. Котік
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,11100
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
4 - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул.Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101