"20" лютого 2013 р. м. Київ К/9991/67072/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
Приходько І. В.
Бухтіярової І. О. Костенка М. І.,
за участю секретаря судового засідання Паламарчук А.О.
та представників сторін: від позивача -Марченко В. І., Шляхов В. В.;
від відповідача 1 -не з'явився;
від відповідача 2 -не з'явився;
прокурор -Турлова Ю.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Києва
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби
на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 17.10.2011 р.
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2012 р.
у справі № 2а-5030/11/2670
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЗУМОС»
до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
та Головного управління Державного казначейства України у м. Києві
за участю прокуратури м. Києва
про скасування податкового повідомлення-рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗУМОС»(далі -ТОВ «ЗУМОС», позивач) звернулось до окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва (далі -ДПІ, відповідач-1) та Головного управління Державного казначейства України у м. Києві (далі -відповідач-2) про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000150702/0 та стягнення суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 5 383 612 грн.
Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 17.10.2011 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2012 р., позовні вимоги в частині оскарження спірного податкового повідомлення-рішення задоволені у повному обсязі.
Крім того, ухвалою окружного адміністративного суду м. Києва від 17.10.2011 р. адміністративний позов в частині стягнення бюджетної заборгованості в сумі 5 383 612 грн. залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2012 р. ухвалу окружного адміністративного суду м. Києва від 17.10.2011 р. скасовано як таку, що перешкоджає подальшому провадженню у справі та справу направлено для продовження розгляду до того ж суду.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями суду стосовно скасування податкового повідомлення-рішення № 0000150702/0, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 17.10.2011 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2012 р. і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що посадовими особами ДПІ у лютому 2010 року було проведено виїзну позапланову перевірку ТОВ «ЗУМОС»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ за березень 2004 р., за результатами якої складено акт № 18/07-02/32706781 від 24.02.2010 р. та встановлено, що статус позивача не відповідає вимогам податкового законодавства щодо наявності права на отримання бюджетного відшкодування, оскільки свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість № 37640654 видане ДПІ 11.12.2003р. анульоване 25.10.2007 р. При цьому заявлена позивачем до відшкодування сума податку на додану вартість з бюджету в рахунок погашення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів по декларації за березень 2004 р. обліковується в розмірі 4 925 100грн.
На підставі зазначеного акту відповідач 26.02.2010 р. прийняв спірне податкове повідомлення-рішення форми «В3»№ 0000150702/0, яким позивачу було відмовлено у бюджетному відшкодуванні на суму ПДВ в розмірі 4 925 100 грн.
Суди попередніх інстанцій, задовольняючи позовні вимоги у повному обсязі, виходили з того, що податкове повідомлення рішення № 0000150702/0 від 26.02.2010р. прийняте відповідачем на підставі незаконно проведеної перевірки.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з такою позицією судів з огляду на наступне.
За змістом підпунктів 7.7.4, 7.7.5, 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»(в редакції, що діяла на час перевірки), платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Як встановлено судом першої інстанції, перевірку призначено наказом ДПІ №80 від 23.02.2010 р. з посиланням на п.9 ч. 6 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»для перевірки права на отримання бюджетного відшкодування за березень 2004 року. При цьому перевірка достовірності нарахування позивачем суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню за березень 2004 р. проведена 24.02.2010 р., тобто з порушенням вимог податкового законодавства.
Таким чином, судами попередніх інстанцій здійснено правильний висновок, що підстави для проведення позапланової перевірки у лютому 2010 р. відсутні.
Крім того, з матеріалів справи убачається, що відповідач протягом липня-серпня 2004 р. здійснював перевірку позивача щодо достовірності заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ за березень, квітень, травень 2004 р. про що було складено Акт № 13/3-231/32706781 (а.с.153-166 том 1).
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з позицією судів першої та апеляційної інстанції, що оскільки податкове повідомлення рішення № 0000150702/0 від 26.02.2010 р. прийняте відповідачем на підставі незаконно проведеної перевірки з питання, за яким перевірка вже проводилася раніше, то воно є протиправним.
Згідно приписів ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки судами встановлено не відповідність законодавству винесеного податкового повідомлення-рішення № 0000150702/0 від 26.02.2010 р., позовні вимоги щодо скасування спірного податкового повідомлення-рішення були задоволені обґрунтовано.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності до норм матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Порушень норм матеріального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 220, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби -залишити без задоволення.
Постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 17.10.2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені статей 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис) І. В. Приходько
Судді: (підпис) І. О. Бухтіярова
Помічник судді (підпис) М. І. Костенко З оригіналом згідно Т. В. Давидовська