73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"26" лютого 2013 р. 11 год.18 хв.Справа № 821/299/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Дубровної В.А.,
при секретарі: Кургузовій Т.М.,
за участю представників:
позивача - Голодриги С.Р.,
відповідача - 1 - Стогній І.П., Імшеницького А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського державного заводу "Палада" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про скасування податкових повідомлень - рішень та стягнення суми бюджетного відшкодування,
встановив:
Херсонський державний завод "Палада" (надалі - позивач, ХДЗ «Палада») звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (надалі - відповідач - 1, ДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області (надалі - відповідач - 2, ГУ ДКСУ), у якому просить -
- скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.10.2012 року №0000931504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2012 року на 415294,00 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 207647,00 грн.;
- скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.10.2012 року №0000941504 щодо збільшення суми бюджетного відшкодування за червень 2012 року на 415294,00 грн.;
- скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.11.2012 року №0001041504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2012 року на 584463,00 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 292231,50 грн.;
- скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.11.2012 року № 0001051504 щодо збільшення суми бюджетного відшкодування за серпень 2012 року на 584463,00 грн.;
- скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.11.2012 року №0001071504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2012 року на 124163,00 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 62081,50 грн.;
- скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.11.2012 року №0001081504 щодо збільшення суми бюджетного відшкодування за вересень 2012 року на 124163,00 грн.
- стягнути з Державного бюджету України на користь Херсонського державного заводу "Палада" суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1123920,00 грн.
В обґрунтування вказаних вимог позивач вказує, що за змістом п. 200.1, 200.2, 200.3, 200.4 Податкового Кодексу України та п. 14 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу право на отримання з бюджету відшкодування ПДВ як для підприємств суднобудування, так і для будь-яких інших підприємств виникає в періоді наступному, за періодом виникнення від'ємного значення ПДВ, крім того для обох категорій платників ПДВ обов'язковою умовою для бюджетного відшкодування є частина від'ємного значення, яка фактично сплачена отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг. Щодо порядку заповнення податкової декларації, то позивач вважає, що незалежно від обов'язку підприємства суднобудування по відображенню одночасно у двох рядках податкової декларації (рядок 20.2 та рядок 21.1) звітного періоді виникнення від'ємного значення з ПДВ, право на відшкодування для підприємства виникає в загально встановленому порядку, а саме в періоді наступному за періодом виникнення від'ємного значення в порядку, передбаченому ст. 200 Податкового кодексу України. З цих підстав позивач просить скасувати спірні податкові повідомлення-рішення. Крім того, позивач вказує, що згідно ст. 200 Податкового кодексу України належне бюджетне відшкодування на рахунок платника податку в установі банку здійснюється органами державного Казначейства України на підставі висновку податкового органу після проведення камеральної перевірки декларації з ПДВ, у якій заявлене це бюджетне відшкодування, а тому враховуючи протиправність дій ДПІ щодо зменшення суми бюджетного відшкодування за липень - вересень 2012 року на загальну суму 1123920,00 грн., тому позивач просить стягнути вказану суму бюджетного відшкодування з ПДВ на користь позивача.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача - 1 в усній формі заперечували проти позову, вказавши на те, що позивачем в порушення п. 200.1 ст. 200, п. 14 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ у деклараціях з ПДВ за липень-вересень 2012 року, про що зазначено в актах документальної позапланової перевірки ХДЗ «Палада» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за липень-серпень 2012 року, тому вважають спірні податкові повідомлення-рішення правомірними і просять суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідач - 2 надав письмові пояснення, згідно яким вказав, що згідно ст. 25 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України наділена повноваженнями здійснювати безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду, тому у разі задоволення позовних вимог, відшкодування податку на додану вартість буде проводитись у відповідності до ст.200.15 Податкового кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ».
Заслухавши думки представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00№213964 Херсонський державний завод "Палада" зареєстрований виконавчим комітетом Херсонської міської ради 10.04.1998 р. за № 1 499 120 0000 004653.
Судом встановлено, що Херсонський державний завод "Палада" включено до Переліку суднобудівних підприємств, для яких запроваджуються заходи державної підтримки суднобудівної промисловості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 року № 1256.
Як вбачається з матеріалів справи, Херсонський державний завод "Палада" подав до ДПІ у м. Херсоні податкові декларації з податку на додану вартість за липень-вересень 2012 року без відмітки у полі 07 «ознака підприємства суднобудування»), зокрема -
1) податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2012 (від 20.08.2012 р. вх. № 9050496328), у якій підприємство задекларувало наступні показники:
- рядок 9 «усього податкових зобов'язань» - 58 325,00 грн.;
- рядок 17 «усього податкового кредиту» - 654 036,00 грн.;
- рядок 19 «від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного ( податкового) періоду» - 595 711,00 грн.;
- рядок 20.2 «до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» - 595 711,00 грн.;
- рядок 21 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» - 426 287,00 грн.;
- рядок 22 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21 - рядок 18) - 426 287,00 грн.;
- рядок 23 «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» - 415 294,00 грн., у т.ч. у рядок 23.1 «на рахунок платника у банку» - 415 294,00 грн.
- у рядок 24 «залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (значення цього рядка переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду» - 10 993,00 грн.
Разом з декларацією позивачем було надано розрахунок суми бюджетного відшкодування ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок у банку, та заява про повернення суми бюджетного відшкодування ( додаток № 4 до декларації з ПДВ за липень 2012 року) на суму 415 294,00 грн.
ДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Херсонського Державного заводу «Палада» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за липень 2012 року, за результатами якої був складений акт № 1955/15-4/24961253 від 26.09.2012 року.
2) податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2012 р. (від 20.09.2012 р. вх. № 9057395400), у якій підприємство задекларувало наступні показники:
- рядок 9 «усього податкових зобов'язань» - 63 556,00 грн.;
- рядок 17 «усього податкового кредиту» - 180 091,00 грн.;
- рядок 19 «від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного ( податкового) періоду» - 116 535,00 грн.;
- рядок 20.2 «до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» - 116 535,00 грн.;
- рядок 21 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» - 592 091,00 грн.;
- рядок 22 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21 - рядок 18) - 592 091,00 грн.;
- рядок 23 «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» - 584 463,00 грн., у т.ч. у рядок 23.1 « на рахунок платника у банку» - 584 463,00 грн.
- у рядок 24 «залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (значення цього рядка переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду» - 7 628,00 грн.
Разом з декларацією позивачем було надано розрахунок суми бюджетного відшкодування ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок у банку, та заява про повернення суми бюджетного відшкодування ( додаток № 4 до декларації з ПДВ за серпень 2012 року) на суму 584 463,00 грн.
ДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Херсонського Державного заводу «Палада» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за серпень 2012 року, за результатами якої був складений акт № 2284/15-4/24961253 від 23.10.2012 року.
3) податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2012 р. (від 22.10.2012 р. вх. № 9065137524), у якій підприємство задекларувало наступні показники:
- рядок 9 «усього податкових зобов'язань» - 128 046,00 грн.;
- рядок 17 «усього податкового кредиту» - 291 329,00 грн.;
- рядок 19 «від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного ( податкового) періоду» - 163 283,00 грн.;
- рядок 20.2 «до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» - 163 283,00 грн.;
- рядок 21 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» - 287 446,00 грн.;
- рядок 22 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21 - рядок 18) - 287 446,00 грн.;
- рядок 23 «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» - 287 446,00 грн., у т.ч. у рядок 23.1 «на рахунок платника у банку» - 287 446,00 грн.
Разом з декларацією позивачем було надано розрахунок суми бюджетного відшкодування ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок у банку, та заява про повернення суми бюджетного відшкодування ( додаток № 4 до декларації з ПДВ за серпень 2012 року) на суму 287 446,00 грн.
ДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Херсонського Державного заводу «Палада» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за вересень 2012 року, за результатами якої був складений акт № 2544/15-4/249612253 від 12.11.2012 року.
За висновками вищевказаних актів було встановлено аналогічні порушення позивачем вимог п. 200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого було зафіксовано -
- згідно акту № 1955/15-4/24961253 від 26.09.2012 року завищення ХДЗ „Палада" суми бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2012 року на суму 415 294,00 грн. та заниження суми бюджетного відшкодування з ПДВ за червень 2012 року на суму 415 294,00 грн.
- згідно акту № 2284/15-4/24961253 від 23.10.2012 року завищення ХДЗ „Палада" суми бюджетного відшкодування з ПДВ за серпень 2012 року на суму 584 463,00 грн. та заниження суми бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2012 року на суму 584 463,00 грн.
- згідно акту № 2544/15-4/249612253 від 12.11.2012 року заниження ХДЗ „Палада" суми бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2012 року на суму 7 628,00 грн., за серпень 2012 року на суму 116 535,00 грн., та завищення ХДЗ „Палада" суми бюджетного відшкодування з ПДВ за вересень 2012 року на суму 124 163,00 грн. Перевіркою підтверджено відображене ХДЗ „Палада" у декларації за вересень 2012 р. бюджетне відшкодування в сумі 163 283,00 грн. на рахунок платника у банку.
Як вбачається зі змісту вказаних актів перевірок, то ревізором-інспектором за результатами опрацювання податкових декларацій за звітні (податкові) періоди, починаючи з періоду, за наслідками якого виникло від'ємне значення до періоду, в якому заявлено бюджетне відшкодування ПДВ включно ( згідно із Додатком 2 ( Д2 ) до декларації з податку на додану вартість за травень 2012 р. було встановлено, що згідно пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України по підприємствах суднобудування і літакобудування відшкодування з бюджету здійснюється у податковому періоді, наступному за звітним періодом, у якому виникло від'ємне податку в порядку і строки, передбачені статтею 200 цього Кодексу. Враховуючи, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. №1256 "Про затвердження переліку суднобудівних підприємств, для яких запроваджуються заходи державної підтримки суднобудівної промисловості", ХДЗ «Палада» відноситься до вказаного переліку підприємств галузі суднобудування, тому податковий орган вважає, що заявлені позивачем до бюджетного відшкодування суми ПДВ за липень-вересень 2012 року є порушенням п.200.1, 200.2, 200.3. ст.200 Податкового кодексу України.
На підставі вказаних висновків ДПІ прийняла -
- податкове повідомлення-рішення від 02.10.2012 року № 0000931504, яким зменшено позивачу суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2012 року на 415 294,00 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 207 647,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 02.10.2012 року № 0000941504, яким збільшено суму бюджетного відшкодування за червень 2012 року на 415 294,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 05.11.2012 року № 0001051504, яким збільшено суму бюджетного відшкодування за серпень 2012 року на 584 463,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 05.11.2012 року № 0001041504, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2012 року на 584 463,00 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 292 231,50 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 20.11.2012 року № 0001071504, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2012 року на 124 163,00 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 62 081,50 грн.
- податкове повідомлення-рішення від 20.11.2012 року № 0001081504, яким збільшено суму бюджетного відшкодування за вересень 2012 року на 124 163,00 грн.
Як вбачається з актів перевірок, відхилення між даними платника податку та даними перевірки при визначення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість поточного звітного періоду (липень, серпень, вересень 2012 року) відсутні. Перевіркою правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість порушень не встановлено.
За визначенням, наведеним у підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 Податкового кодексу України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України (, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
За загальним правилом, встановленим пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до положень пункту 14 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), при від'ємному значенні сум податку на додану вартість, обрахованого в порядку, передбаченому в пункті 200.1 статті 200 цього Кодексу, по підприємствах суднобудування і літакобудування відшкодування з бюджету здійснюється у податковому періоді, наступному за звітним періодом, у якому виникло від'ємне сальдо податку в порядку і строки, передбачені статтею 200 цього Кодексу.
Положеннями пунктів 2, 3 розділу ХІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25 січня 2011 року № 41 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що при від'ємному значенні сум податку на додану вартість, обрахованого у передбаченому пунктом 200.1 статті 200 розділу V Кодексу порядку, підприємствам суднобудування і літакобудування бюджетне відшкодування здійснюється у звітному (податковому) періоді, наступному за звітним (податковим) періодом, у якому виникло від'ємне значення податку на додану вартість, у порядку і строки, передбачені статтею 200 розділу V Кодексу. При цьому сума, відображена в рядку 20.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду зазначених підприємств, переноситься до рядка 21.1 податкової декларації цього самого звітного (податкового) періоду. Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється у загальновстановленому порядку.
Отже, суд вважає, що норми пункту 14 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25 січня 2011 року №41 надають можливість підприємствам літакобудування та суднобудування при виникненні від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду відразу відображати їх у складі сум податку на додану вартість, що підлягають бюджетному відшкодуванню, а не переносити до складу податкового кредиту наступного періоду, як встановлено у пункті 200.3 статті 200 Податкового кодексу України.
Проте, залишаються незмінними всі інші правила щодо права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, встановлені статтею 200 Податкового кодексу України, в тому числі щодо сплати податку на додану вартість постачальнику чи до бюджету, порядку та строків проведення перевірки органом податкової служби, оформлення за її наслідками відповідних документів, пов'язаних з таким відшкодуванням, передання їх органу казначейської служби тощо.
За приписами пунктів 200.7, 200.8 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
З огляду на викладене, суд вважає, що діючим законодавством України не обмежено право платників податків, які відносяться до галузі суднобудування, користуватися загальним порядком отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначеним статтею 200 Податкового кодексу України, та, як наслідок, про наявність підстав для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Щодо стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень-вересень 2012 року у загальній сумі 1 123 920,00 грн., то суд зазначає про наступне .
Згідно з пп. 200.7 - 200.11 ст. 200 Податковий кодекс України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом державної податкової служби.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (п. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 200.13. ст. 200 цього Кодексу на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачем було подано до ДПІ у м. Херсоні податкові декларації з ПДВ за липень-вересень 2012 року та додані до них довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду; розрахунок суми бюджетного відшкодування за липень-вересень 2012 року; заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, відповідно до яких сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню із зарахуванням на розрахунковий рахунок платника у банку, за липень 2012 р. складає 415 294,00 грн., за серпень 2012 р. складає 584 463,00 грн., за вересень 2012 р. складає 287 446,00 грн.
Враховуючи, що судом визнано безпідставність встановлених за висновками актів перевірок порушень позивачем ст. 200 Податкового кодексу України та як наслідок зроблено висновок про протиправність та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, тому вимоги позивача про стягнення з Державного бюджету України суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню за деклараціями з ПДВ за липень-вересень 2012 року є належним способом захисту порушеного права позивача, який відповідає об'єкту порушеного права і у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним, а вимоги щодо стягнення суми бюджетного відшкодування з ПДВ на загальну суму 1123920, 00 грн., у т.ч. за липень 2012 р. в сумі 415294,00 грн., за серпень 2012 р. у сумі 584463,00 грн., за вересень 2012 р. у сумі 124163,00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позовні вимоги Херсонського державного заводу "Палада" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про скасування податкових повідомлень - рішень та стягнення суми бюджетного відшкодування - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 02.10.2012 року № 0000931504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2012 року на 415 294,00 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 207 647,00 грн.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 02.10.2012 року №0000941504 щодо збільшення суми бюджетного відшкодування за червень 2012 року на 415 294,00 грн.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 05.11.2012 року № 0001041504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2012 року на 584463,00 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 292 231,50 грн.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 05.11.2012 року №0001051504 щодо збільшення суми бюджетного відшкодування за серпень 2012 року на 584 463,00 грн.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 20.11.2012 року №0001071504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2012 року на 124163 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 62081,50 грн.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 20.11.2012 року №0001081504 щодо збільшення суми бюджетного відшкодування за вересень 2012 року на 124163,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Херсонського державного заводу "Палада" (ідентифікаційний код 24961253, м. Херсон, Карантинний острів, 1) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1 123 920,00 грн. (один мільйон сто двадцять три тисячі дев'ятсот двадцять гривень).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Херсонського державного заводу "Палада" (ідентифікаційний код 24961253, м. Херсон, Карантинний острів, 1) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2294,00 грн. (дві тисячі двісті дев'яносто чотири гривні).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 06 березня 2013 р.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 8.2.1