"19" квітня 2011 р.справа № 2а-11691/09/0470
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
при секретарі судового засідання: Новошицькій О.О.
за участю представників сторін:
позивача : - Роздольська Т.П. дов. від 10.01.11р.;
відповідача: - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2010р. у справі № 2-а-11691/09/0470
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді Дніпропетровської області
до Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону
про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,-
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2010р. у справі № 2а-11691/09/0470 (суддя - Чорна В.В.) адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді Дніпропетровської області до Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах - задоволено.
Постанова суду мотивована наявністю у відповідача обов'язку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1, який не виконується відповідачем.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Восьмим воєнізованим гірничорятувальним загоном подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2010р. у справі № 2а-11691/09/0470 як таку, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що суд не врахував того, що відповідач є бюджетною установою. Не прийняв до уваги відсутності в бюджеті відповідача коштів на покриття органам ПФ України витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах; відсутності законодавчо встановленого обов'язку покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Позивач надав в справу письмові заперечення на апеляційну скаргу, згідно яких просить залишити без змін постанову суду першої інстанції посилаючись на її законність та обґрунтованість.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
До судового засідання не з'явились представники відповідача, від якого надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, обґрунтованого сесійною відпусткою представника відповідача, однак враховуючи наявні в справі матеріали, доводи, викладені в апеляційній скарзі, нез'явлення в судове засідання представників відповідача не заважає розгляду скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як підтверджено матеріалами справи, восьмий воєнізований гірничорятувальний загін є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Павлограді Дніпропетровської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та платник, що відшкодовує фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.
Так, згідно розрахунків органів Пенсійного фонду України, Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін повинен відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 в наступному розмірі: по розрахунку УПФУ у Васильківському районі за липень 2009 р. - 244 грн. 20 коп. пенсіонеру ОСОБА_3 (а.с. 5); по розрахунку УПФУ в Гагарінському районі м. Севастополя за липень 2009 р. - 1219 грн. 78 коп. пенсіонеру ОСОБА_4 (а.с. 6); по розрахунку УПФУ в м. Марганець Дніпропетровської області за квітень 2009 р. - 1388 грн. 35 коп. пенсіонеру ОСОБА_5 (а.с. 8). Крім того, згідно розрахунку УПФУ в м. Тернівка Дніпропетровської області за липень 2009 р., Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін має щомісячно відшкодовувати витрати в сумі 5519 грн.16 коп. на виплату та доставку пільгових пенсій громадянам ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8(а.с. 7); та згідно розрахунку УПФУ в м. Павлограді за липень 2009 р. - в сумі 31308 грн. 26 коп. пенсіонерам ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29 (а.с. 9 -10).
Однак, своєчасно фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій відповідач не відшкодовує. Так, фактичні витрати за липень -серпень 2009 р. в установлені законодавством терміни відповідачем не сплачені, у зв'язку з чим - за відповідачем виникла прострочена заборгованість по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій Загальна сума відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону на користь УПФУ за липень -серпень 2009 р. складає 79359 грн. 58 коп.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги зазначив про обґрунтованість позиції позивача, вказав на наявність обов'язку відповідача відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій та на наявність заборгованості, яка утворилась внаслідок не виконання обов'язку.
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду погоджується з висновками суду першої інстанції внаслідок наступного.
Пунктом 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР (надалі -Закон №400/97) визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, бюджетні, громадські та інші установи і організації.
Згідно п.1 ст.2, п.1 ст.4 Закону №400/97, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи і організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи сплачують також фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ, у розмірі 100%.
З огляду на викладене, на відповідача покладено обов'язок в повному обсязі відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на підприємстві на роботах із шкідливими або важкими умовами праці, за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058- IV, підлягають відшкодуванню в порядку, передбаченому п.6.1 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 (наділі -Інструкція ).
Пунктом 6.1 Інструкції встановлено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: також 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Суми відшкодувань, відповідно до п. 6.4 Інструкції, визначаються відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6.7.), які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року, та протягом 10 днів -з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25 числа, вносять до УПФ зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пунктом. 6.10 Інструкції встановлено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Згідно п. 6.9 Інструкції, несплачені таабо несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, зазначених в а. 2 п. 6.1 Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Колегія суддів також вважає за необхідне погодитись з висновками суду першої інстанції, що норми Закону України "Про збір на обов'язкове пенсійне страхування", та Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663, якими передбачено обов'язок такого відшкодування, та порядок його проведення, не містять жодних виключень щодо звільнення від сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для підприємств гірничодобувної та вугільної промисловості, що фінансуються з державного бюджету, в тому числі для штабів та загонів Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості.
Таким чином посилання на роз'яснення Міністерства фінансів України, Лист Міністерства фінансів України № 1-15010-03-5/40488 від 07.11.2008 р. на адресу Міністерства вугільної промисловості, Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", відсутність бюджетних коштів на відшкодування витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах, не може бути прийнятий як належний аргумент для відмови в задоволенні позову.
Також безпідставними є посилання відповідача на Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", оскільки зазначений закон стосується лише одного бюджетного року, не поширює свою дію на 2009 рік, а тому не має відношення до спірного періоду.
Слід також звернути увагу на те, що відповідно до п. 6.5 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року, та протягом 10 днів - з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. Отже, розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій надсилаються підприємствам протягом 10 днів лише у разі призначення нової пенсії, а якщо розмір пенсій не змінюється, підприємства сплачують місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, зазначену у розрахунках за попередній рік. В матеріалах справи наявні копії поштових повідомлень, що свідчать про отримання уповноваженою особою відповідача розрахунків за квітень 2009 р. -16.05.2009 р., за липень 2009 р. -22.07.2009 р.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції під час розгляду даної адміністративної справи об'єктивно, повно та всебічно з'ясовано усі обставини, які мають суттєве значення для вирішення даної справи, та застосовано до правовідносин, які виникли між сторонами у даній справі, норми матеріального права, які регулюють саме ці правовідносини і ухвалено законне рішення. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права, які б потягли за собою скасування чи зміну оскаржуваної судової постанови, судовою колегією під час розгляду даної справи не встановлено, тому колегія суддів вважає за необхідне постанову суду першої інстанції у даній адміністративній справі залишити без змін.
Доводи апеляційної скарги спростовуються дослідженими судом доказами та не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст. 196, п.1.ч.1 ст.198, 200, п.1.ч.1.ст.205, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2010р. у справі № 2-а-11691/09/0470 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2010р. у справі № 2-а-11691/09/0470 - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко