"20" лютого 2013 р. м. Київ К/9991/63347/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ситникова О.Ф.,
Весельської Т.Ф.,
Малиніна В.В.
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про перерахунок пенсії за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області на постанову Іванківського районного суду Київської області від 08 листопада 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2011 року, -
Постановою Іванківського районного суду Київської області від 08 листопада 2010 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області провести перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 15.04.2010 року.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2011 року постанову Іванківського районного суду Київської області від 08 листопада 2010 року в частині відмови в задоволенні позову за період з 01.04.2010 року по 14.04.2010 року включно скасовано, та позовні вимоги в цій частині залишені без розгляду. В іншій частині постанова суду першої інстанції залишена без змін.
Не погоджуючись із рішеннями суду першої та апеляційної інстанції, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Іванківського районного суду Київської області від 08 листопада 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2011 року і прийняти нову про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів, в межах ст. 220 КАС України, дійшла до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з таких підстав.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині здійснення виплати за період з 01.04.2010 року по 14.04.2010 року включно та постановляючи ухвалу про залишення адміністративного позову в зазначеній частині без розгляду, суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивачем пропущений строк звернення до суду.
З таким висновком Київського апеляційного адміністративного суду погоджується і колегія суддів Вищого адміністративного суду України, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід 2 групи захворювання, яке пов'язано з ліквідацією аварії на ЧАЕС, що підтверджується відповідним посвідченням.
Суть спору полягає у можливості здійснення перерахунку додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 01.04.2010 року.
Однак, так як дата вчинення дії з проведення самого перерахунку пенсії знаходиться за межами шестимісячного строку, а позивач звернувся до суду з позовом 15.10.2010 року то судом апеляційної інстанції обґрунтовано застосовані наслідки пропуску строку звернення до суду, встановлені ст. 100 КАС України в частині здійснення перерахунку виплати додаткової пенсії за ст. 50 КАС України за період з 01.04.2010 року по 14.04.2010 року включно.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Отже, з урахуванням відсутності поважних причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що судом першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано застосовані наслідки визначені ч. 1 ст. 100 КАС України та не встановлені поважні причини пропуску цього строку.
Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, вважає, що постанову Іванківського районного суду Київської області від 08 листопада 2010 року та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2011 року ґрунтуються на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, доводи викладені в касаційній скарзі не спростовують висновків суду, тому підстави для скасування або зміни рішень відсутні.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 231 КАС України суд, -
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області залишити без задоволення, а постанову Іванківського районного суду Київської області від 08 листопада 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2011 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді О.Ф. Ситников
Т.Ф. Весельська
В.В. Малинін