"05" березня 2013 р. Справа № 5019/1208/12
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Т. Дроботової - головуючого
Н. Волковицької Л. Рогач
за участю представників:
позивачане з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно)
відповідачаМаксимчук В.М. - довіреність від 09.08.2012 р.; Павлюк С.І. - довіреність від 04.03.2013 р.
третіх осібПрокопець М.Р. - довіреність від 03.01.2013 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державного підприємства "Острозьке лісове господарство"
на постановувід 24.12.2012 р. Рівненського апеляційного господарського суду
у справі№ 5019/1208/12 господарського суду Рівненської області
за позовомНаціонального природного парку "Дермансько-Острозький"
до Державного підприємства "Острозьке лісове господарство"
треті особи- Міністерство екології та природних ресурсів України - Рівненська обласна державна адміністрація - Державне агентство лісових ресурсів України
прозобов'язання вчинити дії
Національний природний парк "Дермансько - Острозький" звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом до Державного підприємства "Острозьке лісове господарство", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Міністерства екології та природних ресурсів України, Рівненської обласної державної адміністрації та Державного агентства лісових ресурсів України про зобов'язання відповідача надати позивачу нотаріально посвідчену згоду на вилучення земельної ділянки на території Кутянківської сільської ради, Новомалинське лісництво (кв. 15, 16, 17), площею 180,0 га та на території Бущанської сільської ради Мостівське лісництво (кв. 25-31), площею 317 га, загальною площею 497,0 га (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог том 1 а.с. 72).
Позовні вимоги з посиланням, зокрема, на статті 92, 116, 123, 149 Земельного кодексу України, статтю 16 Цивільного кодексу України, статтю 20 Закону України "Про природо - заповідний фонд України" обґрунтовані тим, що Указом Президента України "Про створення національного природного парку "Дермансько-Острозький" від 11.12.2009 р. № 1039/2009 постановлено створити на території Здолбунівського та Острозького районів Рівненської області національний природний парк "Дермансько-Острозький", до території якого погоджено в установленому порядку включення 5448,3 гектара земель державної власності, а саме: 1647,6 гектара земель, що надаються (у тому числі із вилученням у землекористувачів) національному природному парку в постійне користування і 3800,7 гектара земель, які включаються до його складу без вилучення, згідно з додатками 1 і 2.
Додатком 1 до Указу Президента затверджено Перелік земель, надання яких (у тому числі із вилученням у землекористувачів) у постійне користування національному парку погоджено, і згідно цього Переліку, погоджено надання позивачу з вилученням у землекористувачів у постійне користування земель Державного підприємства "Острозьке лісове господарство" площею 497,0 га.
Проте, відповідач відмовляється надати нотаріально засвідчену згоду на вилучення зі складу лісового фонду земель, у зв'язку з чим позивач не має змоги реалізувати своє право, передбачене статтею 123 Земельного кодексу України, а саме надати органу місцевого самоврядування всі необхідні документи для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою та укладення договору оренди землі.
Міністерство екології та природних ресурсів України у поясненнях на позовну заяву підтримало позовні вимоги.
Державне підприємство "Острозьке лісове господарство" у відзиві на позовну заяву просило відмовити у її задоволенні вказуючи на те, що позивач посилався на Указ Президента України від 10.12.2009 р. про створення національного природного парку "Дермансько-Острозький", на виконання якого прийняті рішення Бущанської сільської ради Здолбунівського району від 17.01.2007 р. № 57 щодо вилучення земельних ділянок з державного лісового фонду Мостівського лісництва ДП "Острозьке лісове господарство" з наданням їх у користування позивачу площею 317 га та рішення Кутянківської сільської ради Острозького району від 08.04.2008 р. № 66 про вилучення 180 га земельних ділянок Новомалинського лісництва (квартали 15-17).
Проте, як зазначав відповідач вказані позивачем рішення сільських рад прийняті задовго до прийняття Указу Президента України від 10.12.2009 р. і стосувались національного природного парку "Перлина Волині й Поділля", а відтак не є належними доказами у справі.
Натомість, як зазначав відповідач, Кабінетом Міністрів України ніяких постанов про вилучення спірних земельних ділянок не приймалось, як й не приймалось рішень з цього приводу Рівненською облдержадміністрацією.
При цьому, згідно зі Статутом Державне підприємство "Острозьке лісове господарство" не наділено правом відчужувати майно, що є державною власністю.
Крім того, відповідно до мети створення та завдання національного природного парку "Дермансько-Острозький", відображених у пунктах 2.1, 2.2 Положення, для належного функціонування даного парку не потребується обов'язкового вилучення земельних ділянок.
Державне агентство лісових ресурсів України заперечувало проти позовних вимог національного природного парку "Дермансько-Острозький" та просило відмовити у їх задоволенні.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 08.10.2012 р. (суддя Романюк Р.В.) у задоволенні позову відмовлено.
Мотивуючи рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що враховуючи те, що відповідач на законних підставах користується спірними земельними ділянками, а надання згоди на вилучення земельної ділянки в порядку статті 123 Земельного кодексу України це право землекористувача, а не обов'язок і обов'язок вчинити такі дії відповідачем чинним законодавством України не обумовлений, позовні вимоги Національного природного парку "Дермансько-Острозький" такими, що суперечать загальним засадам, визначеним статтею 19 Конституції України.
Крім того, судом було зазначено, що враховуючи відмову відповідача у наданні згоди на вилучення земельних ділянок, які на законних підставах перебувають у його користуванні, відповідний орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування, до компетенції якого віднесено прийняття рішення про передачу цих земель у користування, не позбавлений права звернутись до суду про їх вилучення у землекористувача (у тому числі і на виконання Указу Президента чи інших актів державних органів) в порядку, визначеному чинним законодавством.
За апеляційною скаргою Національного природного парку "Дермансько-Острозький" Рівненський апеляційний господарський суд (судді: Петухов М.Г., Гулова А.Г., Маціщук А.В.) переглянувши рішення господарського суду Рівненської області від 08.10.2012 р. в апеляційному порядку, постановою від 24.12.2012 р. скасував його, прийняв нове рішення, яким позовні вимоги задовольнив, а саме постановив Державному підприємству "Острозьке лісове господарство" надати Національному природному парку "Дермансько-Острозький" нотаріально посвідчену згоду на вилучення земельної ділянки на території Кутянківської сільської ради, Новомалинське лісництво (кв. 15, 16, 17), площею 180 га та на території Бущанської сільської ради, Мостівське лісництво (кв. 25-31), площею 317 га, загальною площею 497 га.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про доведеність та обґрунтованість позовних вимог зазначивши, що враховуючи приписи земельного законодавства вилучення у ДП "Острозьке лісове господарство" земельних ділянок загальною площею 497 га можливе лише на підставі відповідного рішення, прийнятого центральним органом виконавчої влади, оскільки земля перебуває у державній власності і у разі вилучення, форму власності не змінить. При цьому, таке рішення Кабінету Міністрів України може бути прийнято виключно за наявності нотаріально завіреної згоди ДП "Острозьке лісове господарство", так як останній є землекористувачем спірних земельних ділянок. Таким чином, відсутність згоди ДП "Острозьке лісове господарство" на вилучення спірних земельних ділянок позбавляє позивача права звернутися у встановленому законом порядку до Кабінету Міністрів України з відповідним клопотанням.
ДП "Острозьке лісове господарство" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 24.12.2012 р. у даній справі скасувати, а рішення господарського суду Рівненської області від 08.10.2012 р. залишити в силі, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги порушенням судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Скаржник зазначає, що жодним документом, який стосується створення та діяльності Національного природного парку "Дермансько-Острозький", не зобов'язано ДП "Острозьке лісове господарство" на виконання певних дій, у тому числі щодо надання нотаріальної згоди на вилучення земельних ділянок, які перебувають у його постійному користуванні. Крім того, надання згоди на вилучення спірної земельної ділянки в порядку статті 123 Земельного кодексу України це право землекористувача, а не обов'язок, і обов'язок вчинити такі дії відповідачем чинним законодавством України не обумовлений.
Крім того, відповідно до пункту 4.5 Статуту ДП "Острозьке лісове господарство" відчуження засобів виробництва, що є державною власністю і закріплюються за підприємством, якими і є спірні земельні ділянки, здійснюється за погодженням з органом управління майном - Державним агентством лісових ресурсів України, якому і надано право прийняття рішення про надання згоди на вилучення земельних ділянок.
Заявник касаційної скарги звертає увагу на те, що оскільки спірні земельні ділянки є державною власністю і надані ДП "Острозьке лісове господарство" у постійне користування для ведення лісового господарства, то право їх вилучення належить кабінету Міністрів України у відповідності до статті 149 та частини 2 статті 150 Земельного кодексу України, а у разі незгоди землекористувача з вилученням земельної ділянки питання вирішується згідно частини 9 статті 149 цього Кодексу в судовому порядку. Проте, Кабінетом Міністрів України на виконання Указу Президента України "Про створення національного природного парку "Дермансько-Острозький" та відповідного Плану заходів, жодних обов'язкових до виконання постанов або розпоряджень щодо вилучення у ДП "Острозьке лісове господарство" земельних ділянок не приймалось.
У додаткових поясненнях скаржник зазначив, що 06.02.2013 р. Вищий господарський суд України розглянув матеріали касаційної скарги Національного природного парку "Дермансько-Острозький" на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 10.12.2012 р. у аналогічній справі № 5019/1206/12, на існування якої відповідачем зверталась увага суду апеляційної інстанції, і суд касаційної інстанції остаточно визнав незаконними претензії Національного природного парку "Дермансько-Острозький" на земельні ділянки інших користувачів.
Міністерство екології та природних ресурсів України у поясненнях просило відмовити у задоволенні касаційної скарги та залишити без змін постанову суду апеляційної інстанції.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників відповідача та третьої особи, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення судами першої та апеляційної інстанції, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Здійснюючи судовий розгляд справи судами були встановлені наступні обставини:
- 28.12.2009 року на підставі розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 19.05.2008 року № 212 ДП "Острозьке лісове господарство" видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 713,92 га, яка розташована на території Бущанської сільської ради для ведення лісового господарства серія ЯЯ № 251831;
- 02.03.2012 року на підставі розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 12.04.2011 року № 188 ДП "Острозьке лісове господарство" видано державні акти на право постійного користування земельними ділянками загальною площею 1023,0 га для ведення лісового господарства за рахунок земель, які обліковуються за зазначеним господарством на території Кутянківської сільської ради Острозького району серія ЯЯ № 271580, серія ЯЯ № 271698, серія ЯЯ № 271699;
Судом апеляційної інстанції також встановлено, що 17.01.2007 р. рішенням Бущанської сільської ради Здолбунівського району № 57 "Про погодження місця розташування земельних ділянок під створення національного природного парку "Перлина Волині й Поділля" (робоча назва) сільська рада вирішила погодити вилучення земельних ділянок з наданням їх у користування національному природному парку на площі 317, 0 га в тому числі з державного лісового фонду Мостівського лісництва ДП "Острозький лісгосп" (квартали 25-31) площею 317, 0 га (ом 1 а.с. 50).
08.04.2008 р. рішенням Кутянківської сільської ради Острозького району № 66 "Про погодження місця розташування земельних ділянок під створення національного природного парку "Перлина Волині й Поділля" (робоча назва) сільська рада погодила вилучення земельних ділянок з наданням їх у користування національному природному парку "Перлина Волині й Поділля" на площі 538, 0 га, з них: з державного лісового фонду Новомалинського лісництва ДП "Острозький лісгосп" (квартали 15-17), площу 180, 0 га; з державного лісового фонду ДП СЛАП "Острозький держспецлісгосп" площу 258, 0 га; із земель запасу Кутянківської сільської ради площу 100, 0 га (том 1 а.с. 51).
29.12.2008 р. рішенням Острозької районної ради № 327 "Про погодження створення НПК "Перлина Волині й Поділля" (робоча назва) погоджено створення парку та вилучення земельних ділянок з наданням їх у користування національному природному парку на площі 538,0 га, з них: ДП "Острозький лісгосп" Новомалинське лісництво площею 180, 0 га; ДП СЛАП «Острозький держспецлісгосп" площею 258,0 га; землі запасу Кутянківської сільської ради площею 100, 00 га (том 1 а.с. 49).
27.03.2009 р. рішенням Рівненської обласної ради № 1194 "Про надання згоди на створення національного природного парку "Дермансько-Острозький" на території Здолбунівського та Острозького районів Рівненської області" погоджено створення національного природного парку "Дермансько - Острозький" на території Будеразької, Бущанської, Новомощаницької, Ступнівської сільських рад Здолбунівського району та Кутянківської і Новомалинської сільських рад Острозького району Рівненської області загальною площею 5448, 3 га, в торму числі з наданням у постійне користування національному природному парку 1676, 6 га (том 1 а.с. 48).
23.10.2008 року ДП "Острозький лісгосп" листом № 503 надав "Висновок про погодження вибору земельної ділянки під створення національного природного парку "Перлина Волині й Поділля", у якому погодив створення парку на земельних ділянках ДП "Острозьке лісове господарство", в тому числі з вилученням і наданням у постійне користування 497,0 га (том 1 а.с. 77).
Здійснюючи судовий розгляд справи судами було встановлено, що Указом Президента України від 11.12.2009 року № 1039/2009 "Про створення національного природного парку "Дермансько - Острозький" постановлено створити на території Здолбунівського та Острозького районів Рівненської області національний природний парк "Дермансько -Острозький".
До території національного природного парку "Дермансько -Острозький" погоджено в установленому порядку включення 5448,3 гектара земель державної власності, а саме: 1647,6 гектара земель, що надаються (у тому числі із вилученням у землекористувачів) національному природному парку в постійне користування, і 3800,7 гектара земель, які включаються до його складу без вилучення, згідно з додатками 1 і 2.
Пунктом 2 Указу постановлено Кабінету Міністру України забезпечити:
- вирішення питання щодо утворення адміністрації національного природного парку "Дермансько -Острозький" та забезпечення її функціонування;
- затвердження у шестимісячний строк у встановленому порядку Положення про національний природний парк "Дермансько-Острозький";
- підготовку протягом 2010 -2011 років матеріалів та вирішення відповідно до законодавства питань щодо вилучення та надання у постійне користування національному природному парку "Дермансько -Острозький" 1647,6 гектара земель, а також розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок і проекту землеустрою з організації та встановлення меж території національного природного парку, отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками;
- розроблення протягом 2010 -2012 років та затвердження в установленому порядку Проекту організації території національного природного парку "Дермансько -Острозький", охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів; підготовку у 2010 -2012 роках матеріалів щодо розширення території національного природного парку "Дермансько-Острозький" відповідно до наукового обґрунтування.
Додатком 1 до Указу затверджено Перелік земель, надання яких (у тому числі з вилученням у землекористувачів) у постійне користування національному природному парку "Дермансько-Острозький" погоджено. До зазначеного переліку входять і землі, користувачем яких є Державне підприємство "Острозьке лісове господарство".
На виконання та для забезпечення реалізації Указу Президента України від 11.12.2009 року № 1039/2009 "Про створення національного природного парку "Дермансько - Острозький" Кабінетом Міністрів України 28.03.2011 року схвалено План заходів, згідно статті 2 якого зокрема, доручено Кабінету Міністрів України підготовку протягом 2010-2011 року матеріалів та вирішення відповідно до законодавства питань щодо вилучення та надання у постійне користування національному природному парку 1647,6 га земель, а також розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок і проекту землеустрою з організації та встановлення меж території національного природного парку, отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є вимога Національного природного парку "Дермансько - Острозький" про зобов'язання ДП "Острозьке лісове господарство" надати позивачу нотаріально посвідчену згоду на вилучення земельної ділянки на території Кутянківської сільської ради, Новомалинське лісництво (кв. 15, 16, 17), площею 180,0 га та на території Бущанської сільської ради Мостівське лісництво (кв. 25-31), площею 317 га, загальною площею 497,0 га, посилаючись, зокрема, на статті 92, 116, 123, 149 Земельного кодексу України, статтю 20 Закону України "Про природо - заповідний фонд України" вказуючи на необхідність виконання Указу Президента та порушення відмовою відповідача надати засвідчену згоду на вилучення зі складу лісового фонду земель права позивача, передбачене статтею 123 Земельного кодексу України щодо надання органу місцевого самоврядування всіх необхідних документів для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою та укладення договору оренди землі.
За приписами частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 вказаної норми).
Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідно до частин 1 - 3 статті 20 Закону України "Про природно - заповідний фонд України" національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність. Ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами та об'єктами вилучаються з господарського використання і надаються національним природним паркам у порядку, встановленому цим Законом та іншими актами законодавства України. До складу територій національних природних парків можуть включатися ділянки землі та водного простору інших землевласників та землекористувачів.
Рішення про створення природних заповідників, національних природних парків, а також щодо інших територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення приймаються Президентом України (стаття 53 цього Закону).
Частиною 1 ст. 141 Земельного кодексу України визначено підстави припинення права користування земельною ділянкою: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом.
За нормами ст. 149 Земельного кодексу України земельні ділянки, надані у постійне користування з земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом.
Вилучення земельних ділянок проводиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, зокрема, ліси для нелісогосподарських потреб.
Право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від права оренди, і може бути припинене лише з підстав, передбачених статтею 141 Земельного кодексу України, перелік яких є вичерпним. Земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - рілля, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси площею понад 1 гектар для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення вилучає Кабінет Міністрів України, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою статті 149 Земельного кодексу України, та у випадках, визначених статтею 150 Земельного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, ДП "Острозьке лісове господарство" згідно державних актів на право постійного користування земельною ділянкою від 28.12.2009 р., 02.03.2012 р. є постійним землекористувачем земельних ділянок для ведення лісового господарства площею 713,92 га та 1023,0 га на території Бущанської сільської ради та Кутянківської сільської ради Острозького району.
Згідно Статуту ДП "Острозьке лісове господарство" майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, підприємство володіє, користується і розпоряджається зазначеним майном відповідно до чинного законодавства та цього статуту (право господарського відання) (пункт 5.2 статуту).
Пунктом 5.4 статуту визначено, що відчуження засобів виробництва, що є державною власністю і закріплені за підприємством, здійснюється за погодженням з органом управління майном в порядку, що встановлюється чинним законодавством.
Підприємство здійснює володіння, користування землею та іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності і чинного законодавства (пункт 5.6 статуту).
Враховуючи те, що спірні земельні ділянки є державною власністю, наданими відповідачу у постійне користування для ведення лісового господарства, право їх вилучення належить Кабінету Міністрів України.
При цьому, майно, закріплене за ДП "Острозьке лісове господарство" на праві господарського відання, що в свою чергу передбачає можливість користування та розпорядження закріпленим майном на розсуд суб'єкта цього права (підприємства), але в межах закону і затвердженого власником майна статуту підприємства.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме статуту відповідача, ДП "Острозьке лісове господарство" створене на підставі наказу Державного комітету лісового господарства від 31.10.1991 р. № 133 "Про створення Острозького держлісгоспу у Рівненській області" засноване на державній власності, що належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства та входить до сфери управління лісового та мисливського господарства. На виконання наказу Державного комітету лісового господарства України від 15.03.2007 р. № 97 "Про реорганізацію державного підприємства Мисливське господарство "Острозьке" реорганізоване державного підприємства Мисливське господарство "Острозьке" шляхом приєднання його до державного підприємства "Острозьке лісове господарство", яке є правонаступником прав і обов'язків реорганізованого підприємства
Проте, матеріали справи не містять погодження чи згоди на вилучення земельних ділянок, переданих ДП "Острозьке лісове господарство" у господарське відання від органу, уповноваженого управляти державною власністю.
Судом першої інстанції також було встановлено, що згідно частини 3 пункту 2 Указу Президента (реалізація яких знайшла своє відображення і в статті 2 Плану заходів Кабінету Міністрів України) постановлено забезпечити (серед іншого) підготовку протягом 2010 -2011 років матеріалів та вирішення відповідно до законодавства питань щодо вилучення та надання у постійне користування національному природному парку "Дермансько -Острозький" 1647,6 гектара земель, а також розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок і проекту землеустрою з організації та встановлення меж території національного природного парку, отримання державних актів на право постійного користування земельними ділянками.
При цьому, План організації підготовки проектів актів та здійснення інших заходів, необхідних для реалізації Указу Президента України від 11.12.2009 за № 1039/2009, схвалений на засіданні Уряду та оформлений протоколом від 28.03.2011 за № 43, не є актом Кабінету Міністрів України в розумінні статті 117 Конституції України та статті 50 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" і лише передбачає організацію підготовки проектів актів та здійснення інших заходів на виконання Указу Президента України № 1039/2009 від 11.12.2009 р.
Доказів прийняття Кабінетом Міністрів України на виконання Указу Президента України "Про створення національного природного парку "Дермансько-Острозький" № 1039/2009 від 11.12.2009 обов'язкових до виконання постанов або розпоряджень щодо вилучення у відповідачів спірних земельних ділянок матеріали справи не містять.
Статтею 1 Господарського процесуального кодексу України та статтями 15, 16 Цивільного кодексу України визначено право на звернення до суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Позивач звернувся до суду з вимогою про зобов'язання відповідача надати нотарільно завірену згоду на вилучення спірних земельних ділянок, тобто фактично просить примусити відповідача виконати обов'язок, який не був на нього покладений нормами Земельного кодексу України, а відтак, обраний позивачем спосіб захисту не відновить і не захистить його права на користування спірними земельними ділянками, оскільки вони не вилучались у відповідача у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, з огляду на приписи чинного законодавства, судова колегія вважає правомірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог з мотивів, викладений у постанові суду касаційної інстанції.
Разом з цим, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України визначено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги апеляційний господарський суд приймає постанову, у якій мають бути зазначені, зокрема, обставини справи, встановлені апеляційною інстанцією, доводи, за якими апеляційна інстанція відхиляє ті чи інші докази, мотиви застосування законів та інших нормативно-правових актів, а у разі скасування або зміни рішення місцевого господарського суду - доводи, за якими апеляційна інстанція не погодилась з висновками суду першої інстанції та висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.
Проте, скасовуючи рішення, судом апеляційної інстанції були залишені поза увагою приписи законодавства, не спростовано висновків суду першої інстанції та не обґрунтовано наявність правових підставі для зобов'язання відповідача надати позивачу нотаріально посвідчену згоду на вилучення земельних ділянок, які належать до державної власності, виходячи з приписів чинного законодавства та встановлених обставин справи, у зв'язку з чим постанова Рівненського апеляційного господарського суду піддягає скасуванню, а рішення - залишенню в силі.
Керуючись статтями 1119, 1115, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 24.12.2012 р. у справі № 5019/1208/12 скасувати, рішення господарського суду Рівненської області від 08.10.2012 р. залишити без змін.
Касаційну скаргу задовольнити.
Головуючий суддя Т. Дроботова
Судді: Н. Волковицька
Л. Рогач