Рішення від 18.12.2012 по справі 5006/39/89пн/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

18.12.12 р. Справа № 5006/39/89пн/2012

Господарський суд Донецької області у складі судді Морщагіної Н.С.

при секретарі судового засідання Чергинець І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

розглянувши матеріали за позовом: Краматорського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Краматорськ, Донецька область в інтересах держави в особі Краснолиманської міської ради, м. Красний Лиман, Донецька область

до відповідача: Командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком», м. Красний Лиман, Донецька область

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Приватне підприємство «ТАРСІС», Слов'янський район, Донецька область

про: припинення права користування на частину земельної ділянки площею 0,54га, та внесення змін до договору оренди №118/07 від 05.12.2007р. шляхом зменшення розміру орендованої земельної ділянки на 0,54 га.

За участю:

прокурора: Осипенко Ю.С. - за посвідченням;

представників сторін

від позивача: не з'явився;

від відповідача: Липова Т.А. - за довіреністю;

від третьої особи: Мартиненко М.А. - директор;

посадові особи Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області - Сидорова І.Є., Оліференко М.В.

ВСТАНОВИВ

Позивач, Краматорський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Краматорськ, Донецька область в інтересах держави в особі Краснолиманської міської ради, м. Красний Лиман, Донецька область, звернувся до господарського суду з позовом до відповідача, Командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком», м. Красний Лиман, Донецька область, про припинення права користування на частину земельної ділянки площею 0,54га, та внесення змін до договору оренди №118/07 від 05.12.2007р. шляхом зменшення розміру орендованої земельної ділянки на 0,54 га.

В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на акт перевірки Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області №00162 від 27.06.2012р., та на акт Державної екологічної інспекції у Донецькій області відділу екологічного контролю природних ресурсів Північного регіону б/н від 29.06.2012р., згідно яких, відповідач використовує земельну ділянку не за цільовим призначенням.

Прокурор у судове засідання з'явився, підтримав заявлені позовні вимоги.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, але надіслав телеграму, за змістом якої просив суд відкласти розгляд справи на іншу дату.

Представник відповідача у судове засідання з'явився, надав усні заперечення проти задоволення позовних вимог.

Представник третьої особи у судове засідання з'явився, на вимогу суду надав письмові пояснення по справі.

Впродовж розгляду справи в порядку ст. 30 ГПК України суд викликав в судове засідання посадову особу Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області для надання пояснень щодо виконання відповідачем та третьою особою вимог викладених у припису Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області №00162 від 27.06.2012р.; у клопотанні №05/922 від 07.07.2012р., та отримання від ЗАТ «Краснолиманське лісове господарство» листа №677 щодо усунення порушень.

Викликана посадова особа Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області у судове засідання з'явилась, на вимогу суду представила письмові пояснення по справі.

Клопотання позивача про відкладення розгляду справи судом залишено без задоволення з наступних підстав.

За приписами ст. 28 ГПК України представництво інтересів юридичних осіб в господарському процесі здійснюється через їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника (керівника).

Наведена норма не обмежує можливість представництва інтересів іншими особами, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації.

Слухання справи згідно ухвал суду від 22.11.2012 р. та від 06.12.2012 р. двічі переносилася, тобто позивач мав достатньо часу для підготовки та подання господарському суду додаткових доказів, які б у встановленому порядку спростовували викладені відповідачем обставини.

Крім того, позивачем не представлено суду жодних доказів на підтвердження викладених в клопотанні обставин, що унеможливлюють явку представника в судове засідання.

З урахування викладених обставин, керуючись ст. 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути спір за наявними в справі матеріалами, оскільки наявні матеріали справи надають можливість належним чином провести юридичну кваліфікацію спірних правовідносин.

Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін та третьої особи дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, господарський суд встановив.

05.12.2007р. за №118/07 між Краснолиманською міською радою та ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління» було укладено договір оренди землі, зареєстрований Краснолиманським районним відділом Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 07.12.2007р., згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - для ведення добувної промисловості на підставі рішення Краснолиманської міської ради №5/16-1093 від 03.10.2007р.

Згідно п.2 договору, в оренду передається земельна ділянка, кадастровий номер 1413300000:07:002:0757, 1413300000:07:002:0871 загальною площею 181,0300га, у тому числі: землі промислового призначення та інші - 73,7600га, землі під лісом - 39,8800, землі водного фонду - 67,3900га.

07.12.2007р. на підставі акту про передачу та прийом земельної ділянки в оренду б/н від 07.12.2007р. ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління» було передано земельну ділянку, загальною площею 181,0300га строком на 20 років для ведення добувної промисловості на території Краснолиманської міської ради.

27.06.2012р. Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області відповідно до вимог ч.1. ст. 5, ст.ст. 6, 10 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охорони земель», ч.1 ст. 19 ЗУ «Про охорону земель», п.п. 4, 5 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента від 13.04.2011р. №459 було проведено перевірку з питань дотримання ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління» вимог земельного законодавства.

За результатами перевірки спеціалістами Інспекції було складено акт №000162 від 27.06.2012р., яким встановлено, що на земельній ділянці площею 0,5400га, яка згідно з договором оренди передана ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління» для ведення добувної промисловості, розташований пляж з відповідною інфраструктурою (малі архітектурні споруди: дерев'яні альтанки - 8 шт., пляжні парасольки - 5 штук, волейбольний майданчик - 1 штука, поміст для рибного лову - 1 штука, об'єкти нерухомості), що є порушенням ст. 96 ЗК України.

Державною інспекцією сільського господарського в Донецькій області 27.06.2012р. за №000055 складено протокол про адміністративне правопорушення, за актом обстеження земельної ділянки від 27.06.2012, та разом з цим винесено припис від 27.06.2012р. за №000162 за яким просить усунути виявлені порушення вимог земельного законодавства протягом тридцятиденного терміну, шляхом використання земельної ділянки для ведення добувної промисловості зі цільовим призначенням.

Також 29.06.2012р. Державними інспекторами Відділу екологічного контролю природних ресурсів Північного регіону, відповідно до ст. 20 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища, ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, та згідно з наказом Державної екологічної інспекції на вимогу Краматорської міжрайонної природоохоронної прокуратури від 07.06.2012р. за №48/853/753вих12, було проведено перевірку за межами населеного пункту м. Красний Лиман (між с.Ямпіль Краснолиманського району вздовж автодороги Красний Лиман - Сіверськ).

За результатами перевірки виявлено, що на земельній ділянці для ведення добувної промисловості ( добування піску відкритим способом) на площі 0,5400га, розташовані тимчасові споруди: пляж з відповідними інфраструктурами (малі архітектурні споруди капітальної забудови, адміністративний корпус та туалет з душем; дерев'яні альтанки - 8 шт., пляжні парасольки - 5 штук, волейбольний майданчик), що є використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням, та є порушенням ст. 96 ЗК України.

04.07.2012р. Державною інспекцією сільського господарського в Донецькій області було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення за нецільове використання земельною ділянки площею 0,5400га. у сумі 5046гр.73коп., яка нарахована відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 27.06.2012р.

07.07.2012р. за №05/922 Державна інспекція сільського господарського в Донецькій області керуючись п. «б» ст.6 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель», направила Краснолиманському міському голові клопотання, за яким, надала матеріали щодо порушення земельного законодавства для відповідного реагування, а саме просить припинити право користування земельною ділянкою.

02.10.2012р. Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області було проведено перевірку з питання дотримання вимог земельного законодавства ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління», відповідно до вимог ч.1. ст. 5, ст.ст. 6, 10 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охорони земель», ч.1 ст. 19 ЗУ « про охорону земель»,

п.п. 4, 5 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента від 13.04.2011р. №459.

За результатами вказаної перевірки було складено акт № 000126 від 02.10.2012р., згідно якого, порушень земельного законодавства не виявлено, що свідчить про усунення раніше виявлених порушень земельного законодавства.

Керуючись вищевикладеним, Краматорський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Краматорськ, Донецька область в інтересах держави в особі Краснолиманської міської ради, м. Красний Лиман, Донецька область не зважаючи, що на час подачі позовної заяви порушення земельного законодавства вже усунені Командитним товариством «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком», м. Красний Лиман, Донецька область, звернувся з позовом до Командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком», м. Красний Лиман, Донецька область про припинення права користування на частину земельної ділянки площею 0,54га, та внесення змін до договору оренди №118/07 від 05.12.2007р. шляхом зменшення розміру орендованої земельної ділянки на 0,54 га.

Оцінюючи подані учасниками судового процесу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, господарський суд вважає, що позовні вимоги прокурора не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно до ст. 13 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Ст.16 ЗУ «Про оренду землі» передбачено порядок укладення договору оренди землі, а саме укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України.

Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно ст. 20 ЗУ «Про оренду землі», укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Також ст. 126 ЗК України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

З матеріалів справи вбачається, що договір оренди земельної ділянки укладений між Краснолиманською міською радою та ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління» на підставі рішення Краснолиманської міської ради №5/16-1093 від 03.10.2007р. та зареєстрований Краснолиманським районним відділом Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 07.12.2007р.

Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про оренду землі», передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.

Вказана норма Закону, підтверджується актом про передачу та прийом в земельної ділянки оренду б/н від 07.12.2007р., згідно якого ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління» було передано земельну ділянку, загальною площею 181,0300га строком на 20 років для ведення добувної промисловості на території Краснолиманської міської ради.

На підставі ст. 638 Цивільного кодексу України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є об'єкт оренди, строк дії договору оренди, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, умови збереження стану об'єкта оренди, умови і строки передачі земельної ділянки орендарю, умови повернення земельної ділянки орендодавцеві, відповідальність сторін та ін.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Стаття 19 Закону України „Про землеустрій", зокрема передбачає, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать організація і здійснення землеустрою, координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності.

Статтею 96 ЗК України зазначені обов'язки землекористувачів, зокрема землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.

Відповідно до ст. 141 ЗК України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Стаття 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003р. №963-IV дає визначення терміну «невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням» - невикористання земельної ділянки, крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки або її частини в разі встановлення обмежень (обтяжень).

З матеріалів справи вбачається, що Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області 27.06.2012р. було проведено перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства на ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління», за результатами якої складено акт №000162, згідно якого на земельній ділянці для ведення добувної промисловості яка використовується ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління» за договором оренди, на площі 0,5400га, розташований пляж з відповідною інфраструктурою(малі архітектурні споруди: дерев'яні альтанки - 8 шт., пляжні парасольки - 5 штук, волейбольний майданчик - 1 штука, поміст для рибного лову - 1 штука, об'єкти нерухомості), що є порушенням ст. 96 ЗК України, тобто використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Згідно ст. 144 ЗК України, у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк.

Відповідно до вимоги вказаної статті, Державна інспекція сільського господарства в Донецькій області 27.06.2012р. за №000055 склала протокол про адміністративне правопорушення, та призначила розгляд даного правопорушення на 04.07.2012р.

ч.2 ст. 144 ЗК України передбачено, що у разі неусунення порушення земельного законодавства в 30-тиденний строк, державний інспектор по використанню та охороні земель звертається до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою

27.06.2012р. Державна інспекція сільського господарства в Донецькій області винесла припис №000162 від 27.06.2012р., згідно якого просить усунути виявлені під час перевірки порушення земельного законодавства протягом тридцяти днів, за результатами виконання припису повідомити до 27.07.2012р.

04.07.2012р. розглянувши виявленні під час перевірки 27.06.2012р. за №000162 порушення земельного законодавства, Державна інспекція сільського господарства в Донецькій області винесла постанову №04/07/12-53 про накладення адміністративного стягнення.

11.07.2012р. ЗАТ «Краснолиманське карґєроуправління» звернулось з листом №677 від 11.07.2012р. до начальника державної інспекції сільського господарства Донецької області згідно якого, у зв'язку з виконанням припису №000162 від 27.06.2012р. просить перевірити виконання припису.

Не зважаючи на встановлені строки для усунення порушення у припису, та листа відповідача щодо виконання припису, Державна інспекція сільського господарства в Донецькій області надала Краснолиманському міському голові клопотання про припинення права користування земельною ділянкою Державного підприємства «Краснолиманське лісове господарство» у зв'язку з порушення цільового використання земельної ділянки.

Відповідно до ст. 11 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель зобов'язані додержуватися Конституції України, законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів. За невиконання або неналежне виконання обов'язків державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель несуть відповідальність згідно із законом.

У встановлений приписом термін, Державна інспекція сільського господарства в Донецькій області не провела перевірку, а здійснила її тільки 02.10.2012р., за результатами якої склала акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, зі змісту якого вбачається, що порушення які були виявлені під час перевірки (акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 27.06.2012р.) усунуті.

Таким чином, виявлені під час перевірки порушення норм земельного законодавства були усунені відповідачем до моменту подачі даного позову.

Прокурор, позивач доказів, які б у встановленому порядку спростовували зміст викладених відповідачем заперечень та представлені в їх обґрунтування документи, не представили, до початку розгляду справи по суті підстав заявлених позовних вимог не змінили.

Відсутність станом на момент звернення до господарського суду факту порушення з боку відповідача захищуваного законом права або суб'єктивного інтересу в контексті норм ст. 1 ГПК України, ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст. 20 ГК України унеможливлює здійснення його судового захисту.

З урахуванням викладених обставин, в позовних вимогах Краматорського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Краматорськ, Донецька область в інтересах держави в особі Краснолиманської міської ради, м. Красний Лиман, Донецька область слід відмовити.

Судові витрати по справі не стягуються, в зв'язку з тим, що прокурор звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 1, 15, 16, 17, 20 ЗУ «Про оренду землі», ст.ст. 1, 19 ЗУ «Про землеустрій», ст.ст. 1, 11 «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст.ст. 96, 116, 126, 141,144 ЗК України, ст. 638 ЦК України

ВИРІШИВ:

В задоволені позовних вимог Краматорського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Краматорськ, Донецька область в інтересах держави в особі Краснолиманської міської ради, м. Красний Лиман, Донецька область до Командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком», м. Красний Лиман, Донецька область за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне підприємство «ТАРСІС», Слов'янський район, Донецька область про припинення права користування на частину земельної ділянки площею 0,54га, та внесення змін до договору оренди №118/07 від 05.12.2007р. шляхом зменшення розміру орендованої земельної ділянки на 0,54га.- відмовити.

В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення.

Повний текст рішення буде підписаний 24.12.2012р.

Суддя Морщагіна Н.С.