Копія
Справа № 822/425/13-а
05 лютого 2013 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Петричковича А.І. розглянув у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Хмельницького прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави та урядового органу державного управління, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується - Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі його структурного підрозділу - територіального управління Головдержавтотрансінспекції у Хмельницькій області до ФОП ОСОБА_1, про стягнення фінансових санкцій, -
Прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому просить стягнути з відповідача фінансову санкцію в розмірі 510 гривень.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що перевіркою встановлено, що 05.06.2012 року відповідач порушив вимоги Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: експлуатував легковий автомобіль марки Фіат Добло, державний номерний знак НОМЕР_1, облаштований як таксі, без ліцензійної картки.
Відповідачу надсилалась ухвала суду про відкриття скороченого провадження за місцем його реєстрації, однак вона повернулась до суду з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання", тому суд приймає рішення, відповідно до вимог ст.35 і ст.183-2 КАС України.
Дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов повинен бути задоволений з таких підстав.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює: державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі: для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №031767 від 05.06.2012 року зафіксований факт того, що відповідач експлуатував легковий автомобіль, облаштований як таксі, без ліцензійної картки, чим було порушено вимоги ст. 60 Закону України „Про автомобільний транспорт".
На підставі цього акту винесено постанову №151204 від 24.07.2012 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 510 грн., яка направлена відповідачу для виконання, яку він не оскаржив, а кошти у добровільному порядку не сплатив.
Відповідно до ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, суд приходить до висновку, що прокурор довів позовну вимогу, так як суб"єкт владних повноважень діяв у межах Закону, що підтверджено доказами, які перевірено судом.
Керуючись Законом України "Про автомобільний транспорт" і ст. 183-2 КАС України, суд,-
Адміністративний позов №96-68 вих.13 від 16.01.2013 року задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_2) на користь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі його структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області в дохід Державного бюджету України фінансову санкцію у розмірі 510 грн. (п'ятсот десять гривень 00 коп.).
Копії постанови надати сторонам і прокурору.
Постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя/підпис/А.І. Петричкович
"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович