Рішення від 04.03.2013 по справі 2-2201/12

Справа № 2-2201/12

Провадження № 2/712/256/13

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2013 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - ПИРОЖЕНКО С.А.

при секретарі - ТІТОВІЙ О.І.

за участю прокурора - ЗАВГОРОДНЬОГО О.О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом Прокурора міста Черкаси в інтересах ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Соснівська служба утримання будинків», третя особа: Черкаська міська рада та Виконавчий комітет Черкаської міської ради про захист прав споживача,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся з позовом до відповідача про захист прав споживача в інтересах ОСОБА_1, посилаючись на те, що ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1, та являється споживачем житлово-комунальних послуг, зокрема послуг з утримання будинків та споруд, прибудинкових територій за вказаною вище адресою. Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15 червня 2009 року позов Прокурора м. Черкаси до виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання незаконним рішення № 1747 від 25 листопада 2008 року «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги утримання будинків, споруд та прибудинкової території» задоволено повністю, оспорюване рішення визнано незаконним та скасоване. В подальшому рішення суду першої інстанції залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2011 року, яка набрала законної сили. Відповідач всупереч рішенню суду не провів перерахунок та проводжував нараховувати кошти за послуги відповідно неіснуючого рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради. ОСОБА_1 звернулась з листом до відповідача та просила провести перерахунок зайво сплачених коштів. Листом № 643-б від 31 липня 2012 року відповідач відмовив в такому перерахунку, у зв'язку з чим ОСОБА_1 була змушена вернутися до прокуратури за захистом свого порушеного права.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги уточнила та просила стягнути зайво нараховані кошти в рахунок майбутніх платежів та видати довідку про заборгованість.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнала частково в частині стягнення зайво сплачених коштів за період з 03 лютого по 01 квітня 2011 року.

Представник третьої особи, в судовому засіданні позов не визнала та просила відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення сторін, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини які регулюються нормами цивільного та житлового законодавства, Законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про захист прав споживачів».

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 та являється споживачем житлово-комунальних послуг, зокрема послуг з утримання будинків та споруд та прибудинкових територій.

Позивачем здійснювалась оплата за тарифами, що зазначались в рахунках на оплату, сформованих на підставі тарифів, що затвердженні, рішенням виконавчого комітету Черкаської

міської ради № 1747 від 25 листопада 2008 року «Про затвердження вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» та з урахуванням договору реструктуризації заборгованості за житлово-комунальні послуги з утримання будинків від 30 березня 2010 року.

03 березня 2009 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради ухвалено рішення № 239 "Про внесення змін до рішення № 1747 від 25.11.2008 року", яким викладений у новій редакції додаток № 3, про встановлення вартість житлово-комунальної послуги з утримання будинків та прибудинкових територій.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15 червня 2009 року, визнане незаконним та скасоване рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1747 від 25 листопада 2008 року "Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги утримання будинків, споруд та прибудинкових територій ".

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2011 року апеляційну скаргу виконавчого комітету Черкаської міської ради залишено без задоволення, а постанова від 15 червня 2009 року залишена без змін яка набрала законної сили.

Судом встановлено, що внесення змін до оскаржуваного про зменшення тарифів не підтверджує обґрунтованості підвищення тарифів оскаржуваним рішенням, а лиш приводить їх у відповідність до Закону України "Про житлово-комунальні послуги ".

Відповідно до ст.61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у адміністративній справі, яке набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно зі ст. 68 ЖК України наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.

Частиною 2 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», передбачено, що ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Статтею 77 Закону України "Про місцеве самоврядування", передбачено, що спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до ст.ст. 21 та 22 Закону України "Про захист прав споживачів" вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов'язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо ціну продукції (вартість послуги) визначено неналежним чином. Захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом.

Таким чином, відповідач в порушення вимог ст. ст. 20, 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не провела належне нарахування плати за житлово-комунальні послуги, чим порушила право ОСОБА_1 на одержання житлово-комунальних послуг згідно із законодавством України.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 зверталась до відповідача про перерахунок зайво сплачених коштів. Листом від 31 липня 2012 року №643-б відповідачем було відмовлено в перерахунку.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання правочину недійсним, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення права. (ст.16 ЦК України).

Не відповідний закону, тобто протиправний, акт органу місцевого самоврядування, не породжує правових наслідків від моменту його прийняття, оскільки цивільні права та обов'язки виникають з дій, рішень, які відповідають законодавству (ст.11 ЦПК України).

Судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання.

За таких обставин суд вважає обґрунтованими доводи позивача про відсутність правових підстав для нарахування позивачу вартості житлово-комунальної послуги за даний період за тарифами на підставі визнаного незаконним рішення № 1747 від 25 листопада 2008 року із змінами до нього внесеними рішенням № 239 від 03 березня 2009 року, внаслідок незаконно

встановленої вартості даної послуги, порушенням прав позивача як споживача послуг з утримання будинку та прибудинкової території. Суд вважає, що підлягають до стягнення з відповідача кошти в сумі 868 грн. 37 коп. за зазначений період за тарифами, що діяли до ухвалення визнаного незаконним рішення № 1747 від 25 листопада 2008 року, тобто рішенням міськвиконкому № 1473 від 16 жовтня 2007 року, з зарахуванням їх в рахунок майбутніх платежів.

Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги " розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

Оскільки постановою від 15 червня 2009 року рішення № 1747 від 25 листопада 2008 року, до якого були внесені зміни рішенням № 239 від 03 березня 2009 року, визнане незаконним та скасоване, вказане рішення не створює жодних правових наслідків для позивача та не має правових підстав для застосовування відповідачем при встановленні позивачу ціни на послуги з утримання будинків та прибудинкової території з моменту введення в дію затвердженим ним тарифів з 01 грудня 2008 року та до 01 квітня 2011року, коли були введені нові тарифи рішенням № 423 від 30 березня 2011року.

Доводи представника відповідача та третьої особи щодо того, що рішення № 239 від 03 березня 2009 року, не визнавалось незаконним та не скасовувалось судом суд вважає такими, що не обґрунтовують заперечення проти позову, оскільки постановою від 15.06.2009 року позов задоволений повністю, визнане незаконним та скасоване рішення № 1747 від 25.11.2008 року, що на момент постановлення судового рішення про визнання його незаконним та скасування мало редакцію із змінами, внесеними рішенням № 239 від 03 березня 2009 року.

Рішення № 239 від 03 березня 2009 року стосувалось внесення змін до додатку № 3 рішення ради № 1747 від 25.11.2008 року, ухваленням рішення від 03 березня 2009 року не втратило чинність рішення № 1747 від 25 листопада 2008 року, зазначення про втрату чинності обох вказаних рішень міститься у рішенні № 423 від 30 березня 2011 року, яке являється наступним однопредметним нормативно-правових актом про встановлення вартості житлово-комунальної послуги по відношенню до рішення № 1747 від 25 листопада 2008 року.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, а саме до стягнення з відповідача на користь позивача кошти в сумі 868 грн. 37 коп., зарахувавши їх в рахунок її боргових платежів за житлово-комунальні послуги. В решті позов не підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 10,11,60-61, 208-210, 212, 214-215, 218 ЦПК України, ст. 68 ЖК України, ст.ст. 11, 16, 203, 215 ЦК України, ст.ст. 14, 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст.ст.21-22 Закону України "Про захист прав споживачів", ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", суд -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити частково.

Стягнути з Комунального підприємства «Соснівська служба утримання будинків» Черкаської міської ради на користь ОСОБА_1 кошти в сумі 868 грн. 37 коп., зарахувавши їх в рахунок її боргових платежів за житлово-комунальні послуги.

Стягнути з Комунального підприємства «Соснівська служба утримання будинків» Черкаської міської ради до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір в сумі 229 грн. 40 коп.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

ГОЛОВУЮЧИЙ: