Справа № 106/759/13- а
№ 2а106\42\2013
25.02.2013 м. Євпаторія
Євпаторійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - АБЗАТОВОЇ Г.Г.
при секретарі - КІОСА Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Євпаторії адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Заозерненського селищного голови Харитоненко Олесі Вікторівни, Заозерненської селищної Ради про визнання незаконним рішення Заозерненської селищної Ради № 6-7\50 від 27 квітня 2011 року
ОСОБА_1звернувся у суд з позовом до Заозерненського селищного голови Харитоненко Олесі Вікторівни, Заозерненської селищної Ради про визнання незаконним рішення Заозерненської селищної Ради № 6-7\50 від 27 квітня 2011 року. Свої вимоги мотивував в сел.. Заозерне , що рішенням Заозерненської селищної Ради № 6-7\50 від 27 квітня 2011 року затверджено «Положення про індивідуальне житлове будівництво в сел.. Заозерне». Це рішення є незаконним, оскільки не відповідає Конституції України та Земельному Кодексу України, порушає його права громадянина на безоплатне отримання земельної ділянці для житлового будівництва. Пунктом 2.13 Положення незаконно встановлений ценз проживання на території сел.. Заозерне для отримання земельної ділянці - 18 років. Крім того, у Положенні, у п.п. 1.1 та 1.4 незаконно зазначено, що земельні ділянки можливо отримати громадянам у порядку безоплатної передачі земель комунальної власності або у користування на умовах оренди. Зазначення у Положенні про передачу земель громадянам у користування на умовах оренди не відповідає Земельному Кодексу України та Конституції України. Вважає, що рішення, яким затверджено незаконне Положення також є незаконним, воно не підписано Селищним головою.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник позовні вимоги підтримали повністю, просить його задовольнити, доповнивши, що рішення Заозерненської селищної Ради № 6-7\50 від 27 квітня 2011 року не підписано Селищним головою Харитоненко О.В..
Представник відповідача Заозерненської селищної Ради Кудеревко Н.С., яка діє на підставі довіреності від 11.02.2013 року у судовому засіданні з позовними вимогами не погодилася,Ю просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, оскільки рішення, яке оскаржено позивачем є законним, , відповідає вимогам законодавства, прав громадян не порушує. Пункт 2.13 Положення скасований постановою Севастопольського Апеляційного Адміністративного суду по справі за позовом ОСОБА_6. Цим рішенням також встановлено, що підстав для визнання Положення незаконним у іншої частині, не мається. Що стосується відсутності підпису на копії рішення Ради, яке надано позивачем, то Інструкція с діловодства не зобов'язує проставляти підпис Селищного Голови на копії рішення. Рішення, яке мається у справах Селищної Ради селищним головою підписано.
Відповідач Заозерненский селищний голова Харитоненко О.В. у судове засідання не з'явилася, була належним чином сповіщена про час та місце розгляду справи, надала суду письмові заперечення , у яких зазначила, що оспорювань рішення підписано нею - селищним головою на підставі повноважень, наданих їй ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування». Пункт 2.13 Положення скасований постановою Севастопольського Апеляційного Адміністративного суду від 25.07.2012 року по справі за позовом ОСОБА_6 визнаний незаконним, про що було зроблено оголошення у пресі та зараз не застосовується. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі
Суд, вислухав пояснення позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши надані сторонами докази, прийшов до наступного .
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи суб'єктний склад та зміст виниклих між сторонами правовідносин, спір за цією справою підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст.135 Конституції України, нормативно-правові акти не можуть суперечити Конституції і законам України та приймаються відповідно до Конституції, законів, актів Президента і Кабінету Міністрів України і на їх виконання.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добровісно;6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд, перевіряючи та оцінюючи, в порядку ч.3 ст.2 КАС України, правомірність рішення відповідача, вважає за необхідне зазначити наступне.
Підставами для скасування рішення субєкта владних повноважень є невідповідність його вимогам чинного законодавства України, визначеній законом компетенції органу, який видав це рішення. Обов'язковою умовою визнання акту незаконним є також порушення у звязку із його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобовязані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими для виконання на відповідній території.
У відповідності із статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно статті 12 Земельного Кодексу України, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
У відповідності зі статті 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Відповідно до вимог статті 152 Земельного Кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
У свою чергу, статтею 25 цього ж Закону передбачено, що місцеві ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією, цим та іншими законами до їх відання.
За змістом наведених правових норм, надання органам місцевого самоврядування повноважень щодо надання земельних ділянок у власність чи користування громадянам , дає право Заозерненської селищної Раді приймати положення щодо визначення порядку обліку громадян та порядку надання земельних ділянок громадянам смт. Заозерне , які мають право на отримання земельних ділянок та бажаючих отримати земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків у власність у порядку безоплатної передачі земель комунальної власності або у користування на умовах оренди та процедури .
Судом встановлено, що рішення № 6-7\50 від 27.04.2011 року «Про затвердження Положення про індівидуальне житлове буживніцтве у смт. Заозерне» було прийнято на 7 сесії 6 скликання Заозерненської селищної Ради та оприлюднене 6 травня 2011 року у газеті «Заозерка» № 10 (188).
Проект цього рішення прошов стадію попереднього обговорення депутатами селищної Ради, про що свідчать протокол №5 від 5 квітня 2011 року засідання постійної комісії з питань депутатської діяльності, етики та регламенту, засобів масової інформації, зв'язків з громадськістю, політичними партіями, міжнаціональних відносин, боротьби з корупцією, законності та правопорядку, протокол №11 від 12.04.2011 року постійної комісії з питань градобудівництва та земельних ресурсів. Попередньо обговорення проекту Положення відповідає Регламенту Заозерненської селищної Ради.
З виписки з протоколу 7 сесії 6 скликання Заозерненської селищної Ради вбачається, що сесія правомочна для прийняття рішень - рішення про затвердження Положення прийнято більшістю голосів - 17 депутатів.( а.с. 81).
Таким чином встановлено, що рішення Заозерненської селищної Ради № 6-7\50 від 27.04.2011 року прийнято у межах повноважень Заозерненської селищної Ради, у спосіб, передбачений Законом «Про місцеве самоврядування в Україне»
Відповідно до ч.1 ст.72 КАСУ, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Севастопольського Апеляційного Адміністративного суду по справі за позовом ОСОБА_6 до селищного голови Харитоненко О.В., Заозерненської селищної Ради про скасування рішення № 6-7\50 від 27.04.2011 року та спонукання до виконання певних дій, встановлено, що п. 2.13 Положення Про індивідуальне житлове будівництво в смт. Заозерне, яке затверджено рішенням Заозерненської селищної Ради № 6-7\50 від 27.04.2011 року є незаконним, у решті позовних вимог відмовлено. Таким чином з постанови випливає, що підстав для визнання рішення № 6-7\50 від 27.04.2011 року «Про затвердження Положення про індівидуальне житлове будивніцтво у смт. Заозерне» не законним не мається.
Рішення адміністративного суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на території України та підлягають виконанню
Доводи позивача та його представника про незаконність Положення, а у зв'язку з цим й самого рішення про його затвердження, спростовуються приведеними вище доказами.
Доводи позивача та його представника про те, що рішення є незаконним, оскільки не підписано головою селищної Ради суд вважає надуманими. Підписане головою рішення Заозерненської селищної Ради № 6-7\50 від 27.04.2011 року знаходиться у справах Заозерненської селищної Ради, позивачу надана копія цього рішення , завірена належним чином відповідно Інструкції з діловодства.
Таким чином суд прийшов до висновку, що рішення Заозерненської селищної Ради № 6-7\50 від 27.04.2011 року на підставі прийнято у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо, розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, тому підстав для задоволення позову не мається.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10,11,71,86, 94 ,159,160 207 Кодексу адміністративного судочинства України суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Заозерненського селищного голови Харитоненко Олесі Вікторівни, Заозерненської селищної Ради про визнання незаконним рішення Заозерненської селищної Ради № 6-7\50 від 27 квітня 2011 року, відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у Севастопольський Апеляційний Адміністративний суд через Євпаторійській міський суд шляхом подачі в 10 - денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
СУДДЯ Г.Г.АБЗАТОВА