ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
22 лютого 2013 року № 826/488/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.;
при секретарі Мальчик І.Ю.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області до публічного акціонерного товариства «Укрнафта» про відшкодування вартості проведення експертизи відібраних зразків нехарчової продукції,-
Позивач звернувся до суду з позовом до ПАТ «Укрнафта» про стягнення коштів в сумі 1 320,24грн., обгрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що в порушення ст. 16 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» відповідач не відшкодував вартість відібраних зразків та проведення їх експертизи (випробування) шляхом перерахування коштів до державного бюджету.
В позовній заяві позивач просить суд стягнути з публічного акціонерного товариства «Укрнафта» витрати, пов'язані з проведенням експертизи відібраних зразків продукції у сумі 1320,24 грн.
У судове засіданні представник позивача не з'явився, та надав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову.
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неявку представника позивача, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши наявні матеріали справи, суд дійшов наступних висновків:
Судом встановлено, що 22 листопада 2012 року, на підставі наказу від 25.09.2012р. №53 та направлення від 20.11.2012р. №39/16/42, Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів та державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції на АЗС ПАТ «Укрнафта», за адресою м. Дніпропетровськ, проспект Героїв, 2а.
В ході проведення перевірки, були відібрані зразки нафтопродуктів, а саме: бензин автомобільний марки 95-А (акт відбору зразків продукції від 22.11.12р. №146/16/100043) , бензин автомобільний марки А-92 (акт відбору зразків продукції від 22.11.12р. №147/16/100043), дизельне пальне підвищеної якості (євро) марки F виду ІІ, для проведення лабораторних досліджень про що складено акт перевірки характеристик продукції від 22.11.12р. № 100043.
За результатами проведених досліджень бензину автомобільного марки 95-А складено протокол випробувань №12404-1 НП від 04.12.12. та бензину автомобільного марки А-92 складено протокол випробувань №12404-2 НП від 04.12.12., відповідно до яких за визначними показниками зразки продукції не відповідають вимогам чинного законодавства України, нормативного документа ДСТУ 4063:2001 за показником «концентрація фактичних смол».
Матеріали перевірки та протоколи випробувань були надані відповідачу 06.12.12., про що свідчить підпис представника відповідача ОСОБА_1 на вказаних документах.
Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області листом від 21.12.12р. №16-21/2130 повідомлено ПАТ «Укрнафта» про суму витрат пов'язаних з проведенням експертизи відібраних зразків та встановлено термін відшкодування один тиждень з моменту отримання листа. Лист отримано відповідачем 25.12.12р.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1. ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
Відповідно ч.1, 2 ст. 27 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», відбір зразків продукції здійснюється за умови повного відшкодування власнику такої продукції їх вартості. Відбір зразків продукції і проведення їх експертизи (випробування) здійснюються відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі вмотивованого письмового рішення керівника органу ринкового нагляду або його заступника.
Експертиза (випробування) зразків продукції проводиться у випробувальних лабораторіях чи інших організаціях, акредитованих на право проведення таких робіт Національним органом з акредитації, на підставі договорів, укладених з ними органами ринкового нагляду. (ч.3. ст.27 Закону).
Витрати, пов'язані з відбором, доставкою та проведенням експертизи (випробування), у тому числі з оплатою зразків продукції, фінансуються за рахунок органу ринкового нагляду.
Якщо за результатами експертизи (випробування) зразків продукції встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, відповідний суб'єкт господарювання відшкодовує вартість відібраних зразків та проведення їх експертизи (випробування) в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.(ч.8.ст.27 «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).
Дана норма кореспондує зі ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», витрати, пов'язані з відбором, доставкою та проведенням експертизи (випробування) зразків продукції, фінансуються за рахунок органу державного нагляду (контролю). У разі підтвердження результатами експертизи (випробування) факту порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства суб'єкт господарювання відшкодовує витрати на проведення експертизи (випробування) в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч.2, 4 «Порядку відшкодування суб'єктом господарювання вартості відібраних зразків нехарчової продукції та проведення їх експертизи (випробування)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011р. №921, встановлюється, що орган державного ринкового нагляду в тижневий строк після ознайомлення суб'єкта господарювання з висновком експертизи, під час проведення якої встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, готує документи, що підтверджують вартість відібраних зразків та витрати, пов'язані з проведенням експертизи, включаючи витрати на доставку зразків продукції до місця проведення експертизи, та надсилає їх суб'єкту господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення або листом з оголошеною цінністю чи вручає під розписку. Суб'єкт господарювання в тижневий строк з моменту надходження зазначених документів відшкодовує органу державного ринкового нагляду вартість відібраних зразків та витрати, пов'язані з проведенням експертизи, шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Суб'єкт господарювання відшкодовує вартість відібраних зразків продукції за умови оплати вартості таких зразків органом державного ринкового нагляду. У разі відмови суб'єкта господарювання від відшкодування органу державного ринкового нагляду вартості відібраних зразків та витрат, пов'язаних з проведенням експертизи, зазначені кошти стягуються в судовому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що експертиза (випробування) зразків продукції проводилась на підставі договору про закупівлю послуг за державні кошти від 28.09.2012р. №1 укладеного між Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області та Державним підприємством «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, методології та сертифікації».
Відповідно до п.16 додатку №1 до Договору від 28.09.2012р. №1 Перелік послуг з перевірки та аналізу складу і чистоти (випробування та аналізи палива, хімічних чи харчових продуктів) за ДК 016-97 код 74.30.11., вартість робіт за визначення показників якості бензину: бензину автомобільного А-92- фракційний склад, механічні домішки та вода, густина, вміст смол складає 660,12грн., бензину автомобільного А-95- фракційний склад, механічні домішки та вода, густина, вміст смол складає 660,12грн.
Разом з тим, проведення випробування зразків продукції підтверджується також актом №13/22597 від 04.12.12р. здачі - приймання послуг за договором №1 від 28.09.2012р.
Окрім того, судом встановлено, що станом на 12.02.2013р. кошти за проведення випробування зразків продукції до державного бюджету відповідачем не відшкодовано.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» витрати, пов'язані з проведенням експертизи відібраних зразків продукції у сумі 1320,24грн., кошти перерахувати до державного бюджету:
УДКСУ у Жовтневому районі міста Дніпропетровська, код бюджетної класифікації доходів 24060300, МФО 805012, код ЄДРПОУ 37989269, р/р 31117115700005, код призначення платежу: 101.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов