Справа № 146/283/13-к
27.02.2013 року смт. Томашпіль
Суддя Томашпільського районного суду Вінницької області Семко Г.В., розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Томашполі справу за поданням начальника Томашпільського РВ УМВС України у Вінницькій області, полковника міліції ОСОБА_1 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина ОСОБА_3, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, одружений, не працює, раніше судимий, а саме вироком Томашпільського районного суду Вінницької області від 6 листопада 2009 року за ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309, ст. 69, ст. 70 КК України до позбавлення волі на строк три роки, -
Гр. ОСОБА_2 після відбуття покарання за вироком суду прибув на постійне місце проживання до ІНФОРМАЦІЯ_4, однак на шлях виправлення не став та продовжує порушувати громадський порядок, пиячить.
Так, 24 вересня 2012 року ОСОБА_2 знаходився у стані алкогольного сп'яніння в громадському місці, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП). За це правопорушення постановою дільничого інспектора міліції на нього було накладене адміністративне стягнення у виді попередження. Одночасно був попереджений про недопущення таких випадків, оскільки щодо нього може бути встановлений адміністративний нагляд.
23 жовтня 2012 року ОСОБА_2 зберігав за місцем проживання 0,5 літри самогону, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 176 КпАП. За ці дії постановою начальника Томашпільського РВ УМВС України у Вінницькій області на ОСОБА_2 було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн. Одночасно ОСОБА_2 було винесено друге попередження про недопущення таких випадків, оскільки щодо нього може бути встановлений адміністративний нагляд.
15 січня 2013 року ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КпАП та постановою Томашпільського районного суду на нього було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн.
На розгляді подання ОСОБА_2 не заперечував фактів притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку.
Дільничий інспектор міліції Томашпільського РВ УМВС України у Вінницькій області, лейтенант міліції ОСОБА_4 подання підтримав.
Дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про обґрунтованість надісланого подання та про його задоволення з таких підстав.
Відповідно до п. В ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» підставами для встановлення адміністративного нагляду є: а) вирок суду, що набрав законної сили, - щодо осіб, зазначених у пункті "г" статті 3 цього Закону; б) матеріали установ виконання покарань - щодо осіб, зазначених у пункті "б" статті 3 цього Закону; в) матеріали органів внутрішніх справ - щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється: щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу внутрішніх справ.
Установлено, що вироком Томашпільського районного суду від 6 листопада 2009 року ОСОБА_2 був засуджений за ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309, ст. 69, ст. 70 КК України до позбавлення волі на строк три роки (а. с. 12).
Після умовно-дострокового звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_2 на шлях виправлення не став, систематично порушує громадський порядок, вчиняє правопорушення.
Так, постановою дільничого інспектора міліції Томашпільського РВ УМВС України у Вінницькій області, лейтенанта міліції ОСОБА_4 від 1 жовтня 2012 року ОСОБА_2 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КпАП та притягнено до адміністративної відповідальності у виді попередження (а. с. 3).
Постановою начальника Томашпільського РВ УМВС України у Вінницькій області, полковника міліції ОСОБА_1 від 23 жовтня 2012 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 176 КпАП та притягнено до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 51 грн (а. с. 16).
Постановою Томашпільського районного суду від 24 січня 2013 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн (а. с. 7).
Вище зазначені адміністративні правопорушення за які на ОСОБА_2 накладено адміністративні стягнення відносяться до адміністративних правопорушень, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку й безпосередньо свідчать про систематичність порушення ним громадського порядку. Крім цього ОСОБА_2 був офіційно попереджений про недопущення таких дій й про можливість застосування до нього адміністративного нагляду (а. с. 4, 6, 8).
Злочини, передбачені ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України за вчинення яких ОСОБА_2 був визнаний винним та засуджений вироком Томашпільського районного суду від 6 листопада 2009 року, відповідно ст. 12 КК України є злочинами тяжким та відповідно середньої тяжкості.
Таким чином, установлено наявність усіх підстав для встановлення відносно ОСОБА_2 адміністративного нагляду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3-6, 10 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі”, -
Встановити щодо ОСОБА_2 адміністративний нагляд на строк один рік із такими обмеженнями:
1. заборонити виходити з будинку (квартири) за місцем проживання з 22.00 до 06.00 години;
2. заборонити перебувати в місцях де продають спиртні напої на розлив;
3. заборонити виїзд в особистих справах за межі району за місцем проживання без дозволу міліції;
4. зобов'язати реєструватись в міліції за місцем проживання один раз на місяць.
Постанову для виконання направити до Томашпільського РВ УМВС України у Вінницькій області.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Вінницької області протягом семи діб через Томашпільський районний суд Вінницької області.
Суддя: Г.В. Семко