"07" серпня 2012 р. справа № 2а-770/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Проценко О.А. Ясенової Т.І.
за участю секретаря судового засідання: Бембінек Я.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційні скарги ОСОБА_1, Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області, Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області
на постанову Широківського районного суду Дніпропетровської області від 19 вересня 2011 року
по справі № 2-а-770/11
за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області, Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про зобов?язання вчинити певні дії , -
В липні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області щодо недонарахувань та недоплати йому сум державної та додаткової пенсій та зобов'язати здійснити перерахунок державної та додаткової пенсій на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в період з 01.02.2011 року по 28.02.2011 року; визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо недонарахувань та недоплати сум державної та додаткової пенсій та зобов'язати здійснити перерахунок державної та додаткової пенсій на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в період з 01.11.2009 року по 31.01.2011 року та з 01.03.2011 року до 31. 07. 2011 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснювати позивачу ОСОБА_1 нарахування державної та додаткової пенсій з 01.08.2011 року виходячи з їх розмірів, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»з 01.08.2011 р. до виникнення обставин, що згідно закону є підставою для перерахунку або припинення виплат.
Постановою Широківського районного суду Дніпропетровської області від 19 вересня 2011 року позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 сум державної та додаткової пенсій та зобов'язано здійснити перерахунок та виплатити державну та додаткову пенсію на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в період з 01.02.2011 року по 28.02.2011 року з урахуванням виплачених сум; визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 сум державної та додаткової пенсій та зобов'язано здійснити перерахунок та виплатити державну та додаткову пенсію на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в період з 01.11.2009 року по 31.01.2011 року та з 01.03.2011 року по 22. 07. 2011 року з урахуванням виплачених сум. У задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову та постановити нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права судом першої інстанції.
У судовому засіданні позивач підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити.
Апеляційні скарги розглянута відповідно до приписів частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України без участі уповноважених представників відповідачів, які належним чином повідомлені про день, місце і час розгляду справи.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг, суд вважає, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області не підлягає задоволенню, апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інвалідом ІІ групи, що підтверджується посвідченнями серій НОМЕР_1, НОМЕР_2 (а.с. 8).
Позивач має право на отримання основної державної пенсії, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно ст.50 ч.4 ст.54 та ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч.4 ст.54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визнано підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІI групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі ст.50 зазначеного закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам II групи - у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст.53 Закону виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01.02.2011 року по 28.02.2011 року перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області, з 01.11.2009 року по 31.01.2011 року та з 01.03.2011 року по теперішній час перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, та отримує основну державну пенсію, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно ст.50 ч.4 ст.54 та ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що не оспорюється відповідачами.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачі нараховували та виплачували позивачу додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у різні періоди відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року №1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремих категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", від 27.12.2005 року №1293 "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 28.05.2008 року №530 "Про питання соціального захисту окремих категорій громадян", від 26.07.1996 року №831 "Про підвищення розмірів пенсій, призначених до 1 серпня 1996 р., та порядок обчислення пенсій, що призначаються після 1 серпня 1996 року"та від 16.07.2008 року №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян".
Суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що основна та додаткова пенсії позивачу згідно ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян», які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»повинна розраховуватися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка визначається в порядку, встановленому ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розмір якого встановлюється законами про Державний бюджет на відповідні роки.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії встановлюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що мінімальний розмір додаткової пенсії залежить від нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач звернувся до суду 20.07.2011 року (а.с.1) та довів, що пропустив строк звернення з адміністративним позовом до суду з поважних причин, тому його позовні вимоги підлягають розгляду з 01 листопада 2009 року.
14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України №3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року.
На виконання вимог вищезазначеного Закону 06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року, відповідно до якої особам, які належать до категорії 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у розмірі 15 відсотків до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Дані нормативні акти неконституційними не визнані, а тому підлягають застосуванню, у зв'язку з чим вимоги позивача щодо перерахування та виплати додаткової пенсії пенсію відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»підлягають задоволенню з 01 листопада 2009 року по 22 липня 2011 року.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо протиправності дій Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 сум державної та додаткової пенсій на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01.02.2011 року по 28.02.2011 року, утім неправильно вирішив питання щодо зобов'язання Управління здійснити перерахунок та провести відповідні виплати.
Так, відповідно до положень п. 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації). Починаючи з 01.11.2009 року по 31.01.2011 року та з 01.03 2011 року і по цей час ОСОБА_1 перебуває на обліку і отримує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, яке і повинно проводити відповідні виплати, тому підстави для зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплатити державну та додаткову пенсію у зазначений період відсутні.
Задовольняючи вимоги щодо виплати державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 листопада 2009 року по 22.07.2011 року, суд першої інстанції не вірно застосував норми матеріального права, а саме Постанову Кабінету Міністрів України №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" при визначенні кінцевого терміну виплат відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки зазначена постанова не змінює порядку та розміру виплат державної пенсії.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції було допущено порушення норм процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому постанова суду підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області, ОСОБА_1 -задовольнити частково.
Постанову Широківського районного суду Дніпропетровської області від 19 вересня 2011 року у справі № 2-а-770/11 -скасувати та прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 основної державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка постраждала від наслідків катастрофи на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду IІ групи згідно ст. 50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 01 лютого 2011 року по 28 лютого 2011 року.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка постраждала від наслідків катастрофи на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду IІ групи згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 листопада 2009 року по 31 січня 2011 року та з 01 березня 2011 року по 22.07.2011 року.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 основної державної пенсії по інвалідності, як особі, яка постраждала від наслідків катастрофи на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду IІ групи згідно ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01 листопада 2009 року по 31 січня 2011 року та з 01 березня 2011 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 як особі, яка постраждала від наслідків катастрофи на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду ІI групи, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, згідно ст.50 та ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 01 листопада 2009 року по 22 липня 2011 року, з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 як особі, яка постраждала від наслідків катастрофи на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду ІI групи, основну державну пенсію по інвалідності з розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком, згідно ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 01 листопада 2009 року до змін у законодавстві, або до зміни соціального статусу особи, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 -відмовити.
Постанову суду у межах суми стягнення за один місяць виконати негайно.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Т.І. Ясенова