Постанова від 30.06.2011 по справі 2270/6121/11

Копія

Справа № 2270/6121/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2011 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіГнап Д.Д.

при секретарі Тимощуку І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Волочиської районної державної адміністрації про визнання неправомірною відмови у надані дозволу на оренду земельної ділянки водного фонду та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Волочиської районної державної адміністрації, в якому просить визнати неправомірною відмову у надані дозволу на оренду земельної ділянки водного фонду та зобов'язати вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23 березня 2011 року він звернувся до Волочиської районної державної адміністрації з заявою про передачу йому в оренду ставка площею 0, 5 га., який розташований в с. Юхимівці Наркевицької сільської ради, за межами населеного пункту.

Листом № 750 від 04.04.2011 року, за підписом заступника голови Волочиської районної державної адміністрації, позивача було повідомлено про відхилення комісією по вилученню та наданню земель сільськогосподарського та несільськогосподарського призначення клопотання про надання зазначеної земельної ділянки у зв'язку із відсутністю порядку проведення земельних торгів (аукціонів) з продажу земельних ділянок державної та комунальної власності.

Позивач зазначає, що відмова відповідача при розгляді питання про надання земельної ділянки в оренду порушує його права та законні інтереси, а тому просить визнати таку відмову неправомірною та зобов'язати Волочиську районну державну адміністрацію надати дозвіл на розробку проекту відведення зазначеної земельної ділянки та на укладення договору оренди.

В поданих суду запереченнях проти позову відповідач зазначив, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, оскільки передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, повинна здійснюватись за результатами проведення земельних торгів, які у відповідності до вимог частини 5 статті 137 Земельного кодексу України проводяться у порядку, встановленому законом.

У зв'язку з тим, що на даний час відсутній визначений законом порядок проведення земельних торгів, комісією по вилученню та наданню земель сільськогосподарського та несільськогосподарського призначення Волочиської районної державної адміністрації було прийняте рішення про відмову позивачеві у задоволенні його клопотання про надання зазначеної земельної ділянки в оренду, про що позивача було повідомлено листом № 750 від 04.04.2011 року. Зважаючи на викладене, відповідач вважає, що діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача є безпідставними, у зв'язку з чим просить у задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, зазначивши, що неправомірною відмовою у вирішенні клопотання було порушено його права та законні інтереси, у зв'язку з чим просить суд позовні вимоги задоволити у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності.

До суду було подано заяву заступника прокурора області про вступ прокурора у справу в інтересах держави в особі Волочиської районної державної адміністрації, оскільки вирішення даної справи пов'язане з інтересами держави, який підтримав доводи відповідача та просив в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши докази, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 23 березня 2011 року звернувся до Волочиської районної державної адміністрації з заявою про передачу йому в оренду ставка площею 0, 5 га., який розташований в с. Юхимівці Наркевицької сільської ради, за межами населеного пункту для здійснення рибогосподарської діяльності.

Листом за підписом заступника голови Волочиської райдержадміністрації від 04.04.2011 року за № 750 позивачеві було надано відповідь про відхилення комісією по вилученню та наданню земель сільськогосподарського та несільськогосподарського призначення клопотання про надання зазначеної земельної ділянки у зв'язку із відсутністю порядку проведення земельних торгів (аукціонів) з продажу земельних ділянок державної та комунальної власності.

Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Як свідчить аналіз статті 134 Земельного кодексу України, діяльність, яку має намір здійснювати позивач на зазначеній земельній ділянці не належить до жодної із категорій використання, що дає право на застосування спрощеної процедури надання земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів.

Зважаючи на викладене, передача в оренду вищезазначеної земельної ділянки повинна здійснюватись за результатами проведення земельних торгів.

Згідно з частиною 5 статті 137 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом. Зазначений порядок на даний час законодавчо не визначений.

У відповідності до вимог статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що відповідачем фактично не вчинялись будь-які дії з метою розгляду по суті клопотання ОСОБА_3 не зазначені також і норми законодавства, що обґрунтовують відповідь.

Лист № 750 від 04.04.2011 року за підписом заступника голови Волочиської районної державної адміністрації містить формальне посилання на висновок комісії Волочиської районної державної адміністрації по вилученню та наданню земель сільськогосподарського та несільськогосподарського призначення від 28.03.2011 року, яким позивачеві у наданні земельної ділянки відмовлено.

У відповідності до статті 6 Закону України від 09.04.1999 року № 586-XIV "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Судом встановлено, що відповідь заступника голови Волочиської районної державної адміністрації на звернення позивача викладена у формі листа, який не є актом суб'єкта владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України "Про місцеві державні адміністрації", і не містить рішення по суті порушеного питання.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що відповідачем було порушено порядок розгляду клопотання особи-заявника, передбачений положеннями Земельного кодексу України, оскільки маючи можливість та повноваження для надання офіційної та обґрунтованої відповіді по суті, ним не було вчинено усіх необхідних дій з метою такого розгляду.

Разом з тим, суд вважає, що суд не вправі вирішувати питання щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення на користь позивача щодо надання йому дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки та на укладення договору оренди, оскільки це фактично означало б спонукання відповідача до прийняття позитивного рішення на користь позивача. Вирішення даного питання не належить до повноважень адміністративного суду, оскільки повноваженнями щодо розгляду цих питань володіє районна державна адміністрація, яка і повинна надавати такий дозвіл.

Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 123, 124, 134, 137 Земельного кодексу України, Законом України "Про місцеві державні адміністрації", ст.ст. 7 -12, 17, 18, 70, 71, 86, 158 -163, 186, 254 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Волочиської районної державної адміністрації при розгляді питання про надання ОСОБА_3 дозволу на оренду і розроблення проекту відведення земельної ділянки водного фонду площею 0,5 га за межами с. Юхимівці, що розташована на території Наркевицької селищної ради Волочиського району Хмельницької області для рибогосподарських потреб.

Зобов'язати Волочиську районну державну адміністрацію розглянути питання щодо передачі ОСОБА_3 дозволу на оренду і розроблення проекту відведення земельної ділянки водного фонду площею 0,5 га, що розташована на території Наркевицької селищної ради Волочиського району Хмельницької області, для рибогосподарських потреб.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Повний текст постанови виготовлено 01 липня 2011 року

Суддя/підпис/Д.Д. Гнап

"Згідно з оригіналом" Суддя Д.Д. Гнап