Справа: № 2а/2570/3900/2012 Головуючий у 1-й інстанції: Житняк Л.О. Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
Іменем України
26 лютого 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Бужак Н.П.
Суддів: Твердохліб В.А., Костюк Л.О.
За участю секретаря: Савін І.В.
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі «Нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз» до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області про скасування податкових повідомлень-рішень,-
Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» в особі «Нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз» звернулось до суду з адміністративним позовом до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області про скасування податкових повідомлень - рішень 10.12.2012 року №0000042202/474, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем рентна плата за нафту, що видобувається в Україні, у розмірі 3 277 624,45 грн; від 10.12.2012 року № 0000052202/475, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем рентна плата за нафту, що видобувається в Україні, у розмірі 16 021 934,85 грн; від 10.12.2012 року №0000062202/476, яким збільшено суму грошового зобов»язання за платежем рентна плата за нафту, що видобувається в Україні, у розмірі 827 246,88 грн.
Відповідно до постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2012 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись із зазначеною постановою, відповідач Прилуцька об'єднана державна податкова інспекція Чернігівської області подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2012 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з»явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ « Укрнафта» зареєстровано як юридичну особу 31.03.1994 року Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією, взято на облік до органу податкової служби як платника податків.
Прилуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Чернігівської області Державної податкової служби проведено документальну позапланову невиїзну перевірку «Нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз».
За результатами перевірки складено акт від 30.11.2012 року № 874/22/534663345.
У розділі 4 «Висновок» акту перевірки встановлено порушення п.256.2 ст. 256, п.257.1 ст. 257 ПК України в результаті чого позивачу за договором про спільну діяльність від 19.01.1999 року № 35/4 занижено податкове зобов'язання по рентній платі за видобуток нафти за період з 01.07.2012 року по 31.08.2012 року на суму 16 101 444,94 грн, у т.ч. за липень 2012 року в сумі 7 589 943,35 грн, за серпень 2012 року в сумі 8 8 511 501,59 грн.
Занижено податкових зобов'язань по рентній платі за видобуток нафти в залежності від місця знаходження ділянки надр:
Варвинська МДПІ на суму 12 817 547,88 грн;
Прилуцька ОДПІ на суму 2 622 099,56 грн;
Талалаївське відділення Бахмацької ОДПІ на суму 661 797,50 грн.
На підставі акта перевірки податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення, а саме:
-від 10.12.2012 року№0000042202/474, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем рентна плата за нафту, що видобувається в Україні, у розмірі 3 277 624,45 грн ( у т.ч. за основним платежем- 2 622 099,56 грн, за штрафними санкціями - 6655 524,89 грн;
-від 10.12.20012 року № 0000052202/475, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем рентна плата за нафту, що видобувається в Україні, у розмірі 16 021 934,85 грн ( у т.ч. за основним платежем - 12 817 547,88 грн, за штрафним и санкціями - 3 204 386,97 грн);
-від 10.12.2012 року №0000062202/476, яким збільшено суму грошового зобов»язання за платежем рентна плата за нафту, що видобувається в Україні, у розмірі 827 246,88 грн ( у т.ч. за основним платежем - 661 798,50 грн, за штрафними санкціями - 165 449,38 грн).
Відповідно до п. 256.2 ст. 256 ПК України платником рентної плати під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа - один із учасників такого договору про спільну діяльність, на якого згідно з умовами договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи покладено обов'язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності та за умови, що один з учасників договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи має відповідний спеціальний дозвіл на користування надрами для видобування корисних копалин.
Облік результатів спільної діяльності ведеться окремо від обліку господарської діяльності цього учасника. Такий учасник додатково береться на облік як платник рентної плати у порядку, визначеному цим Кодексом.
При цьому об'єктом оподаткування рентною платою є обсяг видобутої вуглеводневої сировини у податковому (звітному) періоді (п.257.1 ст.257 Кодексу).
Суд першої інстанції встановив, що 19.01.1999 року між ВАТ «Укрнафта» та ТОВ «Картон Трейдінг Україна» укладено договір про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі №35/4, який взятий на облік до Прилуцької ОДПІ з 12.02.1999 року.
Відповідно до п.4.1 ст. 4 Договору юридичною особою, від імені якої ведеться спільна діяльність, учасниками визнається ВАТ «Укрнафта», а вся фактично організаційна, фінансова і виробничо-комерційна діяльність з виконання договору здійснюється виконавчою дирекцією під контролем Комітету з управління, повноваження якого визначені в ст.12 даного Договору.
При цьому ведення спільних справ, пов»язаних з виконанням вищевказаного Договору, покладено на виконавчу дирекцію, посадові особи якої згідно ст. 13 Договору знаходяться у трудових відносинах з ВАТ « Укрнафта» у складі «НГВУ «Чернігівнафтогаз».
ВАТ «Укрнафта» в особі його структурного підрозділу «НГВУ «Чернігівнафтогаз», до складу якого відноситься виконавча дирекція спільної діяльності, взято на податковий облік як особу відповідальну за сплату податків за договором про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі від 19.01.1999 №35/4, податковий номер 534663345 (довідка про взяття на облік платника податків від 07.05.2004 №43).
Згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженого Міністерством фінансів України від 09.12.2011 року № 1588, реєстраційний (обліковий) номер є податковим номером платника податків , відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність від 19.01.1999 року.
Для обслуговування спільної діяльності за даним Договором., відкрито рахунок №26002200143019 в АКБ «Сіті банк», на якому акумулюються доходи від спільно ї діяльності і з якого ведуться розрахунки у процесі її здійснення, у т.ч. здійснюється сплата податків та зборів.
23.03.2011 року здійснено реєстрацію змін найменування юридичної особи з ВАТ «Укрнафта» на ПАТ «Укрнафта», а отже, саме ПАТ «Укрнафта» як уповноважена особа, з часу вступу дію договору про спільну діяльність у процесі господарської діяльності здійснює нарахування та сплату з рахунку, призначеного для обслуговування спільної діяльності, податку на додану вартість, податку на прибуток, податок з доходів фізичних осіб, рентної плати за нафту, природній газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, а також плату за користування надрами для видобування корисних копалин, у розрахунку на обсяги нафти та газу.
Відповідно до п.15.1 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Перебування ПАТ «Укрнафта» на податковому обліку з реквізитами «НГВУ «Чернігівнафтогаз» податковий номер 534663345 за договором про спільну діяльність від 19.01.1999 року відповідає вимогам абз.4 п.64.6 с т. 64 ПК України, в невизнання ПАТ «Укрнафта» як уповноваженої особи за вказаним договором платником рентної плати суперечить п.15.1 ст.14 Кодексу.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що платником рентної плати за нафту, природній газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, у розрахунку на обсяги видобутку нафти та газу4 при виконанні договору про спільну діяльність від 19.01.1999р. є саме ПАТ «Укрнафта» з реквізитами «НГВУ «Чернігівнафтогаз», що перебуває на обліку як платник податків - відповідальний за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання такого договору по Прилуцькому нафтогазопромисловому району.
Також судом першої інстанції встановлено, що за період з 01.04.2012 року по 31.08.2012 року податкові зобов'язання з рентної плати за нафту, природній газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, формувалися позивачем у розрахунку на обсяги нафти та газу, що видобуті у процесі виконання договору про спільну діяльність від 19.01.1999 року, у т.ч. в наступних родовищах:
-Прилуцькому та Малодівицькому родовищах, розташованих на території Прилуцького району Чернігівської області;
-Гнідинцівському та Богданівському родовищах, розташованих на території Варвинського району Чернігівської області;
-Скороходівському родовищі, розташованому на території Талалаївського району Чернігівської області;
-Софіївському родовищі, розташованому на території Роменського району Сумської області;
-Матлахівському родовищі, розташованому на території Роменського району Сумської області.
Постановою КМ України №699 від 24.04.2000 року «Про визначення нафтових родовищ з важко видобувними та виснаженими запасами» визначено нафтові родовища такими, що належать до родовищ з важко видобувними виснаженими запасами, у т.ч. родовища Чернігівської області: Прилуцьке, Гнідивцівське, Малодівицьке, Богданівське, Щурівське, Скороходівське та визначено базові обсяги видобутку нафти на період 1999-2019 роки, встановлені Міністерством палива та енергетики України.
При цьому визначення розміру податкових зобов'язань по рентній платі за нафту, природній газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, «НГВУ «Чернігівнафтогаз» податковий номер 534663345 за договором про спільну діяльність від 19.01.1999 №35/4 керувалось положеннями Указу Президента України від 21.12.1994 року « Про встановлення рентної плати за нафту і природній газ, що видобуваються в Україні» та Указу Президента України від 17.06.19996 року №433/96 «Про заходи щодо залучення інвестицій для до розробки нафтових родовищ із важко видобувними та виснаженими запасами».
Відповідно до постанови Вищого господарського суду України від 22.02.2012 року в справі №20/29 (11/149(6/131), «НГВУ «Чернігівнафтогаз» податковий номер 534663345 за договором про спільну діяльність від 19.01.1999 №35/4 в порядку дії гарантій інвестиційної діяльності звільнений від сплати рентної плати за додатково видобуту нафту понад базові обсяги на Прилуцькому, Гнідинцівському, Малодівицькому, Богданівському, Щурівському, Скороходівському родовищах.
Згідно з Указом Президента України від 17.06.1999 року №433/96 «Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важко видобувними та виснаженими запасами», на момент його прийняття, стимулював залучення інвестицій в до розробку нафтових родовищ шляхом гарантування звільнення від рентної плати за додатково видобуті нафту і газ понад базові обсяги протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ, визначених КМ України як родовища з важко видобувними та виснаженими запасами.
Суд першої інстанції вірно прийшов до висновку, що введення в дію Податкового Кодексу України не відміняє дію гарантії, що надана Указом Президента України №433/96 від 17.06.1996 року «Про заходи щодо залучення інвестицій для до розробки нафтових родовищ із важко видобувними та виснаженими запасами» та постанови КМ України №699 від 24.04.2000 року «Про визначення нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами» і полягає у звільненні від рентної плати за додатково видобуту нафту понад базові обсяги Прилуцькому, Гнідинцівському, Малодівицькому, Богданівському, Щурівському, Скороходівському родовищах, визначений КМ України як родовища з важко видобувними та виснаженими запасами, протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ.
Законом України №3609 від 07.07.2011 року внесено зміни до ст. 258 ПК України. Відповідно до п. 258.4 зазначеної статті, за додаткові обсяги нафти, природного газу ( у т.ч. нафтового (попутного) газу) та газового конденсату, видобуті внаслідок інвестиційних проектів (програм), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, на ділянках надр (родовищ, покладах), що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важко видобувні) або виснаженістю в процесі розробки в попередніх періодах, на окремо діючих свердловинах після капітального ремонту, свердловинах, що відновлюються з числа ліквідованих, нових свердловинах чи групах свердловин, що розташовані на таких ділянках надр, оподатковуються за ставкою пуль гривень за одиницю обсягу додаткового видобутку відповідної вуглеводневої сировини.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що за період з 01.04.2012 року по 31.08.2012 року в податкових розрахунках по рентній платі за нафту, природній газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні, за липень-серпень 2012 року, поданих «НГВУ «Чернігівнафтогаз» податковий номер 534663345 за договором про спільну діяльність від 19.01.199 № 35/4 до Прилуцької ОДПІ, правомірно відсутні податкові зобов'язання по рентній платі за видобуток нафти, оскільки за додаткові обсяги нафти, природного газу та газового конденсату, видобуті внаслідок виконання інвестиційних проектів (програм) , якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, на ділянках надр ( родовищах, покладах), що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важко видобувні) або виснаженістю в процесі розробки в попередніх періодах на окремо діючих свердловинах після капітального ремонту, свердловинах, що відновлюються з числа ліквідованих, нових свердловинах чи групах свердловин, що розташовані на таких ділянках надр, оподатковуються за ставкою нуль гривень за одиницю обсягу додаткового видобутку відповідної вуглеводної сировини ( п. 258.4 ст. 258 ПК України).
Суд правомірно послався у постанові на ст. 58 Конституції України, зазначивши, що надана державною гарантія, яка полягає у звільненні від рентної плати за додатково видобуту нафту понад базові обсяги протягом всього періоду експлуатації на Прилуцькому, Гнідинцівському, Малодівицькому, Богданівському, Щурівському, Скороходівському родовищах, визначений КМ України як родовища з важко видобувними та виснаженими запасами, з моменту введення в дію Податкового Кодексу України не відміняє дію гарантії, що була надана згідно з Указом Президента України №433/96 від 17.06.1996 року «Про заходи щодо залучення інвестицій для до розробки нафтових родовищ із важко видобувними та виснаженими запасами» та постановою КМ України №699 від 24.04.2000 року «Про визначення нафтових родовищ з важко видобувними та виснаженими запасами».
Отже, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку про законність та обґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо задоволення вимог позивача, так як донарахування податкових зобов'язань по рентній платі за видобуток нафти за період з 01.07.2012 року по 31.08.2012 року на суму 16 101 555,94 грн є безпідставним, оскільки «НГВУ «Чернігівнафтогаз» в даному випадку не є платником рентної плати за нафту, що видобувається в Україні в розумінні вимог законодавства України.
Викладені в апеляційній скарзі позивачем доводи не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 198, 200 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. 195, 198, 200, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді Костюк Л.О.
Твердохліб В.А.
Повний текст виготовлено: 27 лютого 2013 року.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Твердохліб В.А.