"30" серпня 2011 р. справа № 2а-912/11
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Божко Л.А.
суддів: Лукманової О.М. Суховарова А.В.
при секретарі судового засідання: Пікос А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Енергодарської міської ради Запорізької області на постанову Енергодарського міського суду Запорізької області від 24 лютого 2011 року за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Енергодарської міської ради Запорізької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання виконати перерахунок щорічної одноразової допомоги,-
ОСОБА_1, 31.01.2011 року звернувся до Енергодарського міського суду Запорізької області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Енергодарської міської ради Запорізької області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування матеріальної допомоги на оздоровлення, передбаченої статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та зобов'язати відповідача сплатити недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2000-2010 роки. Зазначає, що він є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії.
Відповідач позов не визнав, посилався на те, що позивачем пропущено строк позовної давності щодо стягнення допомоги на оздоровлення. Також вказував, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про винесення змін до деяких законодавчих актів України»Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, дії Управління щодо нарахування та виплати щорічної допомоги на оздоровлення правомірні та відсутні законодавчі підстави щодо перерахунку виплаченої щорічної допомоги на оздоровлення.
Постановою Енергодарського міського суду Запорізької області від 24 лютого 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, визнано дії Управління щодо нарахування ОСОБА_1 щорічної одноразової допомоги на оздоровлення, згідно ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальних захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в 2010 р. неправомірними, та зобов'язано Управління донарахувати ОСОБА_1 недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення за період з 31.07.2010 року по 31.12.2010 року відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Енергодарської міської ради Запорізької області просить скасувати рішення суду першої інстанції та в позові відмовити. Посилається на пропущений позивачем строк звернення з адміністративним позовом. Крім того, вважає, що одноразова допомога на оздоровлення виплачувалась позивачу згідно чинного законодавства.
Сторони, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим, відповідно до ст..41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалась.
Перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи другої категорії.
Згідно ч.4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»ОСОБА_1 має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі пя'ти мінімальних заробітних плат.
При цьому, згідно абзацу 7 ч.4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Позивач звертався до Управління праці та соціального захисту населення Енергодарської міської ради Запорізької області з проханням виплатити допомогу в повному обсязі. Відповідач повідомляв, що разова грошова допомога на оздоровлення виплачена згідно з Постановою КМУ №562 від 12.07.2005 року та законів України про державний бюджет на відповідний рік .
Відповідно ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісчяний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ст. 100 КАС України, в редакції з 30.07.2010 року, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано прийняв до уваги посилання відповідача на той факт, що позивач пропустив строк для звернення до адміністративного суду з позовними вимогами щодо визнання дій посадових осіб незаконними та стягнення недоотриманої суми одноразової допомоги на оздоровлення за 2000-2009 роки, оскільки позивач не обґрунтував поважність причин пропуску вказаного строку, а про порушення своїх прав та законних інтересів щодо грошової допомоги на оздоровлення за вказаний період позивач знав щороку при отриманні грошової допомоги та в суд з позовом звернувся лише 31 січня 2011 року, тобто з пропуском встановленого законодавством строку.
Щорічна допомога на оздоровлення за 2010 рік була виплачена позивачу у розмірі, що встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562.
Оскільки Верховною Радою України дія статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»протягом 2010 року не призупинялась, відповідачем безпідставно проводилась виплата щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах менших ніж передбачено ч.4 ст.48 даного Закону.
Але, колегія суддів зазначає, що виплата щорічної допомоги на оздоровлення носить не щомісячний характер, а виплачується одноразово в рік, тому вважає за необхідне змінити постанову суду першої інстанції, де зазначити, що рік, за який необхідно зробити перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення - 2010.
Керуючись п.2 ч.1 ст.198,ст.201, ст.205,207 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Енергодарської міської ради Запорізької області на постанову Енергодарського міського суду Запорізької області від 24 лютого 2011 року -задовольнити частково.
Постанову Енергодарського міського суду Запорізької області від 24 лютого 2011 року -в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити щорічну допомогу на оздоровлення змінити, виклавши в такій редакції.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Енергодарської міської ради Запорізької області донарахувати ОСОБА_1 недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення за період за 2010 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного Суду України протягом двадцяти днів
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова
Суддя: А.В. Суховаров