Єдиний унікальний номер 750/1126/13-а
Номер провадження 2-а/750/174/13
25.02.2013 року м. Чернігів
суддя Деснянського районного суду м. Чернігова розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії,
01.02.2013 року позивач звернувся до суду з позовом до управління пенсійного фонду України в м. Чернігові в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо обмеження під час перерахунку розміру його пенсії за вислугу років та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові провести перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 13.07.2012 року № 18-259, відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати з урахуванням заборгованості, що виникне на день перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що працював в органах прокуратури з вересня 1971 року по 24 квітня 1998 року. Звільнений з посади заступника Чернігівського природоохоронного міжрайонного прокурора в 1998 році, має вислугу років 31 рік і 6 місяців. Набув право на пенсію за вислугою років, у зв'язку з чим з квітня 1998 року отримував пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% середнього заробітку посади заступника Чернігівського міжрайонного природоохоронного прокурора, класний чин - старший радник юстиції.
26 січня 2013 року з листа відповідача позивач дізнався, що здійснено перерахунок його пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку на підставі Закону України «Про прокуратуру»в редакції, на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505, та з урахуванням Закону України № 3668-VI від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Таким чином управлінням пенсійного фонду України в м. Чернігові було здійснено перерахунок пенсії позивача у розмірах нижчих ніж встановлено законодавством України, тому за захистом своїх прав позивач змушений був звернутися із зазначеним позовом до суду.
Відповідачем в межах встановленого строку були надіслані заперечення по справі. Відповідач позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову за відсутністю правових підстав.
Відповідно до положень КАС України суддя за наявністю достатніх підстав розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, і оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, дійшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Позивач з квітня 1998 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернігові, як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% середнього заробітку посади заступника Чернігівського міжрайонного природоохоронного прокурора.
Згідно ч.1 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З урахуванням ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч.3 ст.50-1 Закону «Про прокуратуру», середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Як вбачається з положень згаданої статті Закону, застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення ст.501 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку довідкою прокуратури Чернігівської області від 13.07.2012 року.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру»не встановлюють.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно провів ОСОБА_1 перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд, -
адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку заступника Чернігівського природоохоронного міжрайонного прокурора згідно довідки Прокуратури Чернігівської області від 13.07.2012 року № 18-259, та здійснити відповідні виплати.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя