ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
11 лютого 2013 року 12:23 № 2а-13205/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., при секретарі судового засідання Голод А.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до1) Генерального штабу Збройних Сил України, 2) Житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Київське квартирно-експлуатаційне управління Міністерства оборони України
про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії
за участю:
позивач, ОСОБА_1,
представника відповідача-1: Граждан О.В., Фомін А.А.,
представника відповідача-2: ОСОБА_2.,
представника третьої особи: Тодерян В.М.,
На підставі ч. 3 ст. 160 КАСУ в судовому засіданні 11.02.2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом (з урахуванням уточнених позовних вимог), в якому просить:
- визнати незаконною бездіяльність Генерального штабу Збройних Сил України щодо зарахування його разом з донькою на облік для поліпшення житлових умов у м. Києві та включення до списків на першочергове отримання постійного жилого приміщення;
- визнати незаконною бездіяльність Житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України щодо зарахування його разом з донькою на облік для поліпшення житлових умов у м. Києві та включення до списків на першочергове отримання постійного жилого приміщення;
- визнати незаконним та скасувати рішення Житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України від 17 травня 2012 року № 22, від 06 липня 2012 року № 24 та від 06 вересня 2012 року № 25 щодо повернення позивачу документів на доопрацювання та залишення його рапорту без розгляду;
- зобов'язати Генеральний штаб Збройних Сил України та Житлову комісію Генерального штабу Збройних Сил України зарахувати позивача разом з донькою на облік для поліпшення житлових умов у м. Києві з 03 березня 1995 року та включити до списків на першочергове отримання постійного жилого приміщення.
Під час розгляду справи позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачами, безпідставно його не зараховано на квартирний облік, чим грубо порушено вимоги ст. 47 Конституції України та ст. 12 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Представники відповідачів проти заявлених позовних вимог заперечили та просили суд відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що надані позивачем матеріали не надають правових підстав для розгляду житловою комісією питання щодо зарахування ОСОБА_1 на облік для поліпшення житлових умов та включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлового приміщення.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, рішенням житлової комісії КСП ЗС України від 30 серпня 2010 року (протокол №14) затвердженого начальником штабу військової частини А0192 ОСОБА_1 зараховано на квартирний облік з 03 березня 1995 року та включено в Книгу обліку осіб, які перебувають в черзі на одержання житлових приміщень в житловій комісії Командування сил підтримки ЗС України за № 30 на підставі статті 34 Житлового кодексу УРСР, пунктів 13, 15 Правил обліку громадян та рішення Дарницького районного суду міста Києва про визнання недійсним договору дарування 1/5 частини квартири від 28 серпня 2007 року (справа № 2-3771/2010).
Рішенням засідання об'єднаної житлової комісії Тилу, Озброєння та Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України від 01 червня 2012 року (протокол № 18) полковника юстиції ОСОБА_1 з сім'єю у складі однієї особи (він, 1969 року народження) знято з квартирного обліку у Об'єднаній житловій комісії Тилу, Озброєння га Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України у зв'язку із вибуттям до нового місця проходження військової служби (Генеральний штаб Збройних Сил України). Облікову справу полковника юстиції ОСОБА_1, видано на руки для подальшого зарахування на квартирний облік до житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України.
У протоколі зазначено, що на квартирному обліку у гарнізоні міста Київ при Об'єднаній житловій комісії Тилу, Озброєння га Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України ОСОБА_1, перебуває із сім'єю у складі однієї особи (він, 1969 року народження), на загальних умовах з 03 березня 1995 року.
Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 24 вересня 2007 року № 402 полковника юстиції ОСОБА_1 звільнено з посади помічника військового комісара з правової роботи Донецького обласного військового комісаріату Південного оперативного командування та призначено на посаду начальника відділу військового права - заступником начальника Управління правового забезпечення командування сил підтримки Збройних Сил України. ВОС-8503002.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України генерал-полковника Педченка Г.М. та голови житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України полковника ОСОБА_2. з рапортом, в якому просив зарахувати його на облік для поліпшення житлових умов у місті Києві з сім'єю з двох осіб (він та донька, 2008 року народження), а також включити в списки на першочергове отримання постійного жилого приміщення, оскільки він має вислугу більше 25 календарних років.
У зазначеному рапорті начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України генерал-полковником Педченком Г.М. зобов'язано голову житлової комісії організувати перевірку житлових умов та розгляд рапорту до 29 лютого 2012 року.
Згідно ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до ст. 1 Житлового кодексу Української РСР, громадяни мають право на житло. Оскільки це є право кожної людини, звужувати його є неприпустимим.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 року, який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання. Такі жилі приміщення надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби.
Згідно п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби у зв'язку із скороченням штатів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі її розформування у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.08.2006 року (далі по тексту Порядок), встановлено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.
З метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність з чинним законодавством було видано Інструкцію про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджену наказом Міністра оборони України від 30.11.2011 № 737, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 10.01.2012 року за № 24/20337 (далі - Інструкція).
Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 07.10.2010 року № 164 оголошено склад житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України.
Згідно із вимогами п. 24 Порядку військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини.
Житлові комісії обираються на загальних зборах військовослужбовців та осіб, звільнених із військової служби та підзвітні лише загальним зборам. Склад житлової комісії оголошується наказом відповідного командира (начальника).
Рішення приймаються житловою комісією відкритим голосуванням та оформляється протоколом.
Відповідно до вимог п. 8.6 Інструкції на житлові комісії покладаються такі завдання: розгляд рапортів військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов; перевірка житлових умов; погодження списків розподілу жилої площі, яка надається для постійного проживання; розгляд заяв, скарг та пропозицій, прийнятті рішень зі спірних питань, які виникли під час роботи житлових комісій військових частин, закладів, установ та організацій, і прийом відвідувачів з житлових питань.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 17.05.2012 року, 06.07.2012 року та 06.09.2012 року житлова комісія розглядала рапорт та документи полковника юстиції ОСОБА_1 про зарахування на облік для поліпшення житлових умов у місті Києві із складом 2 особи, а також щодо включення заявника до списків на першочергове отримання постійного житлового приміщення, як такого, що має вислугу більше 25 років.
Однак, Рапорт, поданий ОСОБА_1 для зарахування на облік для поліпшення житлових умов у м. Києві з сім'єю у складі 2 осіб, а також включення у списки на першочергове отримання постійного житлового приміщення, як такого, що має відповідну вислугу років, було розглянуто на засіданні житлової комісії та встановлено, що поданий рапорт не відповідає вимогам, встановленим додатком 1 до Інструкції, та інформація в ньому не відповідає дійсності, а також відсутні документи, які передбачені п. 2.6 Інструкції, зокрема: відсутня дата написання рапорту; рапорт не підписаний заявником та не зареєстрований в нетаємному діловодстві Генерального штабу Збройних Сил України, відсутній договір піднайму, зареєстрованого у встановленому порядку за місцем проживання, надано не усі копії сторінок паспорту.
ОСОБА_1, проходив військову службу в Управлінні правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України, на посаді заступника начальника Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України, проте рапорт адресований не його безпосередньому начальнику (начальнику Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України - начальнику юридичної служби полковника юстиції Сагайдачному З.М.), а поданий на ім'я начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил генерал-полковника Педченка Г.М., який відповідно до наказів Міністра оборони України від 20.02.2012 року № 32 та 03.03.2012 року № 107 з 20.02.2012 року звільнений від виконання службових обов'язків.
Відсутня довідка (додаток 3 до Інструкції) з попереднього місця служби про перебування позивача на квартирному обліку. (Довідка надається встановленої форми, яка підписується начальником квартирно-експлуатаційної частини та командиром військової частини, та підписи завіряються печатками і ця довідка реєструється в відповідній квартирно-експлуатаційній частині).
Отже, позивачем подано рапорт, який не відповідає вимогам, встановленим п 2.6 Інструкції.
Так, в п. 23 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями визначено, що для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника), до якого додається визначений в даному пункті перелік документів. Інші документи житлова комісія запитує у разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.
У відповідності до вимог п 2.6 Інструкції для зарахування на облік військовослужбовець подає через нетаємне діловодство військової частини рапорт, зразок, якого наведений у додатку 1 до цієї Інструкції, на Ім'я командира військової частики про зарахування на облік, який підписується повнолітніми членами сім'ї.
Однак, згідно Довідки від 13.11.2012 № 316/2/837 в нетаємному діловодстві Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України будь-яких рапортів полковника юстиції ОСОБА_1 щодо зарахування його на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов не зареєстровано, про що також зазначено у довідці від 01.11.2012 № 300/4/239 Адміністративного управління Генерального штабу Збройних Сил України.
ОСОБА_1 будучи допитаним в судовому засіданні 06.02.2013 в якості свідка, зазначив, що рапорт через нетаємне діловодство не подавав, а залишив його 14-15.02.2012 у помічника начальника Генерального штабу Збройних Сил України.
У відповідності до Положення про адміністративне управління Генерального штабу Збройних Сил України, затвердженого Наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 16.05.2011 № 90 (копія наявна в матеріалах справи) до повноважень помічника начальника Генерального штабу Збройних Сил України не входить реєстрація рапортів.
15.05.2012 рапорт позивачу було повернуто, після чого він здав його Голові житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України ОСОБА_2., про що останній зробив запис на зворотному боці рапорту.
В той же час, ОСОБА_2. будучи допитаним в судовому засіданні 06.02.2013 повідомив, що напис про отримання документів в комплектності згідно чинного законодавства вчинив під тиском та погрозами з боку ОСОБА_1
Відповідно до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, в п. 30 якого визначено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі, зокрема, подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік, адже з'ясування обставин чи відповідають дійсності надані відомості, за своєю суттю передбачає вчинення певних дій щодо перевірки таких відомостей.
Згідно із п. 24 Правил обліку громадян № 470, на кожного громадянина (сім'ю), взятого на квартирний облік, заводиться облікова справа, у якій містяться необхідні документи. Обліковій справі дається номер, відповідний номеру у книзі обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилого приміщення. Облікові справи є документами суворої звітності. Облікові справи зберігаються за місцем квартирного обліку громадян, а після надання їм жилих приміщень - у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів, який видав ордер на вселення. Облікові справи зберігаються протягом 5 років після одержання громадянами жилих приміщень (зняття їх з квартирного обліку). Після закінчення вказаного строку справи знищуються в установленому порядку.
Відповідно до пп. 3.4, 4.7 Інструкції, облікова справа повинна містити: рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника) про прийняття на квартирний облік, який підписується членами сім'ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на квартирний облік; довідку з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї (Ф-3); витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї; довідку про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги; витяг із протоколу засідання житлової комісії військової частини про зарахування на облік; довідку про перевірку житлових умов житловою комісією військової частини;витяг із протоколу засідання житлової комісії військової частини (гарнізону) щодо погодження надання житлової площі військовослужбовцю частини (гарнізону); ксерокопії паспортів на членів сім'ї військовослужбовця, які включаються в ордер; довідку військової частини про проходження служби військовослужбовця (Ф-5); витяги з послужного списку про проходження служби, про отримання (здачу), приватизацію житлових приміщень; довідку про здачу житлового приміщення за останнім місцем проживання військовослужбовця, видану відповідним квартирно-експлуатаційним органом; довідку про перебування на квартирному обліку за попереднім місцем служби та зняття з обліку; довідку з бюро технічної інвентаризації про відсутність (наявність) житла у військовослужбовця та членів його сім'ї за місцем проходження служби у цьому населеному пункті.
У судовому засіданні та в своєму рапорті, позивач зазначив, що він перебував на квартирному обліку за попереднім місцем служби з 03.03.1993 року у КСП ЗСУ (м. Київ).
Згідно з довідками від 11.06.2012 року № ГЖК/67, від 02.11.2012 року № ГЖК/111, від 19.11.2012 року № 303/25/6-1863 полковник юстиції ОСОБА_1 за час проходження служби в гарнізоні м. Києва з 24.09.2007 року по цей час на квартирному обліку по житловій комісії КСП ЗСУ і в списках осіб, які потребують поліпшення житлових умов, в гарнізоні м. Києва не перебуває.
Крім того, відсутній договір піднайму, зареєстрований встановленим порядком, відсутні ксерокопії всіх сторінок паспорту, відсутня облікова справа ОСОБА_1 з попереднього місця служби.
В матеріалах справи міститься рішення житлової комісії (витяги із протоколів від 17.05.2012 року № 22 (а.с. 87), від 06.07.2012 року № 24 (а.с. 88)), які були доведені до ОСОБА_1 особисто під підпис 07.07.2012.
Як зазначив відповідач, ОСОБА_1 неодноразово запрошувався на засідання житлової комісії, але з різних причин, про які він повідомляв в телефонному режимі, на засідання не прибував.
Відповідно до витягів з протоколів засідань житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України від 17.05.2012 № 22 та № 24 від 06.07.2012 року, документи, подані ОСОБА_1 про зарахування на облік для поліпшення житлових умов у місті Київ із складом сім'ї 2 особи, а також щодо включення заявника до списків на першочергове отримання постійного житлового приміщення, як такого, що має вислугу більше 25 календарних років було повернуто на доопрацювання у відповідності до вимог Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 30.11.2011 року № 737.
Отже, відповідно до п. 20 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 № -70 рішення щодо взяття на квартирний облік повинно бути винесене у місячний строк з дня подання громадянином необхідних документів, тобто Правила обліку громадян встановлюють обов'язок військовослужбовця для зарахування на квартирний облік особисто надати визначений перелік документів за встановленою формою, що позивачем не було виконано.
Однак, позивачем документи не були доопрацьовані, у зв'язку з чим на засіданні житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України 06.09.2012 року (витяг з протоколу № 25) полковнику юстиції ОСОБА_1 було відмовлено в повторному розгляді рапорту про зарахування на квартирний облік.
З урахуванням вище наведеного, суд погоджується з доводами відповідачів, що рішення (Протокол № 25), яким відмовлено ОСОБА_1 в зарахуванні на квартирний облік за вищезазначеними підставами через відсутність необхідних документів, прийнято з урахуванням усіх фактичних обставин справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищевикладене у сукупності, проаналізувавши матеріли справи та подані сторонами докази, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивачем, з огляду на що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 97, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -,
В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.М. Кобилянський