Постанова від 21.03.2011 по справі 2а/2270/2258/11

Копія

Справа № 2а/2270/2258/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2011 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівГнап Д.Д. Майстер П.М. Блонського В.К.

при секретарі Тимощуку І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання протиправними рішення та зобов'язання розглянути скаргу по суті, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання протиправними рішення та зобов'язання розглянути скаргу від 22.12.2010 року про порушення страховою компанією прав споживача і відмови у виплаті страхового відшкодування. Позов мотивує тим, що 22 грудня 2010 року він звернувся до відповідача із скаргою про порушення страховою компанією «Оранта» його прав як споживача, в якій просив перевірити дотримання НАСК «Оранта» страхового законодавства щодо чинності умов договору страхування та виплати йому страхового відшкодування. 28 січня 2011 року відповідач на його звернення надіслав лист, в якому зазначив, що перевірив зазначену в листі інформацію та рекомендовано спірні відносини з НАСК «Оранта» вирішити в судовому порядку. Вважає, що відповідач не розглянув скаргу по суті та порушив вимоги ст. 19 Закону України «Про звернення громадян».

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задоволити

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, направив заперечення на позов, в яких зазначає, що до компетенції Держфінпослуг не відноситься надання правових висновків договорам страхування, всі спірні моменти, зазначені в скарзі позивача, є договірними відносинами, просив в задоволенні позову відмовити, розгляд справи проводити за відсутності представника відповідача.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд, вважає, що в задоволені позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що між позивачем та ВАТ НАСК "Оранта" було укладено договір страхування транспортного засобу Skoda Octavia від 05.09.2008 року № К 8880-090/08/СТ.

05.02.2009 року мала місце подія із застрахованим автомобілем, яка не була визнана страховим випадком і позивачу було відмовлено у виплаті страхового відшкодування.

22 грудня 2010 року позивач звернувся до відповідача із скаргою про порушення страховою компанією «Оранта» його прав як споживача, в якій просив перевірити дотримання НАСК «Оранта» страхового законодавства щодо чинності умов договору страхування та виплати йому страхового відшкодування.

28 січня 2011 року відповідач направив позивачу відповідь на звернення, в якому зазначив, що перевірив зазначену в зверненні інформацію та рекомендував спірні відносини з НАСК «Оранта» вирішити в судовому порядку.

Згідно ч. 1 ст. 21 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12 липня 2001 року державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг - Національним банком України; щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів - Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку; щодо інших ринків фінансових послуг - спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" уповноважений орган діє на підставі Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 03.02.2010 року № 157, державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (Держфінпослуг) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Держфінпослуг є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Згідно ст.16 Закону України "Про страхування" від 7 березня 1996 року договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору. Договори страхування укладаються відповідно до правил страхування.

Частиною 1 ст. 626 Цивільного Кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Законом України «Про звернення громадян» встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги. Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. (ст.ст. 1, 19, 20).

Враховуючи зазначені правові норми та обставини справи суд приходить до висновку, що чинним законодавством не встановлено обов'язку Держфінпослуг щодо можливості втручання в договірні відносини сторін по договору страхування та дачі їм правової оцінки, відповідач не повинен вирішувати спірних питань, які виникають в процесі дотримання умов договору страхування.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Оскільки відповідач розглянув подану позивачем скаргу в порядку та спосіб, визначений законодавством, суд не вбачає в його діях протиправності, а тому в задоволені позову відмовити.

Керуючись ст. 158-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позову ОСОБА_5 до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання протиправним рішення по розгляду скарги від 22.12.2010 року та зобов'язання розглянути скаргу по суті - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Повний текст постанови виготовлено 25 березня 2011 року

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/Д.Д. Гнап В.К. Блонський Майстер П. М.

"Згідно з оригіналом" Суддя Д.Д. Гнап