Справа №162/59/13- а
Номер провадження 2-а/162/7/2013
19 лютого 2013 року смт. Любешів
Любешівський районний суд Волинської області в складі
головуючого судді Гладіч Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов"язання здійснити перерахунок пенсії,-
ОСОБА_2 21.01.2013 року звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі (далі - УПФ в Любешівському районі) про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов"язання здійснити перерахунок пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він отримує пенсію з 05.04.1995 року за віком, призначену відповідно до ст. 12 Закону України „Про пенсійне забезпечення" та ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також проводилась доплата до пенсії в розмірі 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж 20 років. В січні 2004 року йому частково змінено умови нарахування пенсії і зроблено доплату в розмірі 1% мінімального розміру пенсії за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж для чоловіків 25 років, внаслідок чого став недоотримувати значні для нього пенсійні виплати.
У зв"язку з наведеним просить визнати неправомірними дії УПФ в Любешівському районі, зобов"яти відповідача провести перерахунок та виплату пенсії в межах строку позовної давності із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж 20 років та звернути постанову до негайного виконання.
В судове засіданні позивач ОСОБА_2 не з"явився, у поданій суду заяві просить розгляд справи проводити без його участі, позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача Жилко З.В. в судове засідання не з"явилася, у поданій заяві просить розгляд справи проводити без її участі, позовні вимоги не визнала.
В поданому до суду запереченні відповідач адміністративний позов не визнав, посилаючись па те, що згідно ч. 2 ст. 56 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як: чоловіки - 20 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку.
Дана стаття Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, але аж ніяк не розмір доплати до пенсії за понаднормований стаж.
Поняття доплати до пенсії за понаднормований страховий стаж законодавцем закладено в ст. 28 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", яка передбачає, що за кожен рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї статті.
Вважає, що застосування двох законодавчих актів потягне за собою подвійну виплату у вигляді збільшення розміру пенсії та доплату за понаднормований стаж, тобто понаднормований стаж до розрахунку пенсії буде включатися двічі.
Прохає у задоволенні позову відмовити повністю.
На підставі ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення за таких підстав.
Відповідно до ст. 105 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" страхувальники мають право на оскарження дій (бездіяльності) виконавчих органів Пенсійного фонду у судовому порядку.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФ в Любешівському районі та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05.04.1995 року, оскільки він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії і набув пенсійного віку, станом на день звернення до органів пенсійного забезпечення мав стаж роботи більше 20 років, які передбачені ч. 2 ст. 56 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як підстава для призначення спеціальної пенсії. Після досягнення стажу 20 років позивачу було нараховано пенсію відповідно до зазначеного закону.
Відповідно до ст. 15 Закону України „Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України „Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України „Про пенсійне забезпечення" або спеціальним Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Обставини справи свідчать про те, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Статтею 56 цього Закону передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно п. 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.
Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Водночас порядок перерахунку пенсій Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі ч. 7 ст. 9 КАС України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад встановлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж роботи. Згідно із цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 28 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад встановлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
ОСОБА_2 є потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії. Отже, на момент перерахунку йому пенсії станом на 01 січня 2004 року відповідачем неправомірно було визначено доплату до пенсії за понаднормативний стаж 25 років, оскільки таку доплату слід було встановити за понаднормативний стаж 20 років.
Відповідач, всупереч ст. 71 КАС України, заперечуючи проти позову, правомірності своїх дій в частині не проведення позивачу розрахунку 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж 20 років, не довів.
За таких обставин, посилання відповідача у своїх запереченнях на норми Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" є безпідставними, тому вимога позивача про зобов'язання УПФ в Любешівському районі провести перерахунок пенсії із збільшенням його розміру на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років підлягає до задоволення з 17 липня 2012 року, оскільки згідно повідомлення УПФ в Любешівському районі позивач дізнався про порушення своїх прав 17 січня 2013 року.
Не підлягає вимога позивача щодо звернення постанови до негайного виконання, оскільки ст. 256 КАС України не передбачено негайне виконання постанов суду щодо задоволення позову про перерахунок та виплату пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж.
Керуючись ст.ст. 6, 11, 60, 70-71, 158-163, 167 КАС України, ч.2 ст. 56 Закону України №796-12 від 28.11.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -
Позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов"язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо відмови в проведенні розрахунку на збільшення пенсії ОСОБА_2 на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 17 липня 2012 року відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років.
В решті позовних вимог ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов"язання здійснити перерахунок пенсії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Любешівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з подачею копії скарги до апеляційної інстанції.
Головуючий: