Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 лютого 2013 р. Справа №805/750/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 27 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лазарєва В.В.,
при секретарі Бобирь Г.Г.,
за участю:
представника позивача Лиги І.С.,
представника відповідача Самаріної О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Харцизьку Донецької області про стягнення витрат по особових справах пенсіонерів, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з вересня 2012 року по грудень 2012 року на загальну суму 114 545,62 грн., -
Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Харцизьку Донецької області про стягнення витрат по особових справах пенсіонерів, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з вересня 2012 року по грудень 2012 року на загальну суму 114 545,62 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідачу були направлені акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з вересня 2012 року по грудень 2012 року.
Відповідач відмовився прийняти до відшкодування зазначені у актах звірки витрати УПФ на пенсії у зв'язку із втратою годувальника, яки помер внаслідок нещасного випадку на виробництві по особовим справам: 1) ОСОБА_3, 2) ОСОБА_4, 3) ОСОБА_5, 4) ОСОБА_6, 5) ОСОБА_7, 6) ОСОБА_8, 7) ОСОБА_9, 8) ОСОБА_10, 9) ОСОБА_11, 10) ОСОБА_12, 11) ОСОБА_13, 12) ОСОБА_14, 13) ОСОБА_15, 14) ОСОБА_16, 15) ОСОБА_17, 16) ОСОБА_18, 17) ОСОБА_19, 18) ОСОБА_20, 19) ОСОБА_21, 20) ОСОБА_22, 21) ОСОБА_23, 22) ОСОБА_24, 23) ОСОБА_25, 24) ОСОБА_26, 25) ОСОБА_27, 26) ОСОБА_28, 27) ОСОБА_29, 28) ОСОБА_30, 29) ОСОБА_31, 30) ОСОБА_32, 31) ОСОБА_33, 32) ОСОБА_34, 33) ОСОБА_35, 34) ОСОБА_36, 35) ОСОБА_37 на загальну суму 114 545,62 грн.
В обґрунтування своєї позиції позивач посилається на ст.ст. 21, 24, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», ст. 7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», ст.ст. 1, 10, 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення», просив задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи позовної заяви та просив її задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував посилаючись на обставини викладені у запереченнях на позовну заяву, а саме вказала на відсутність правових підстав для відшкодування витрат на виплату пенсій по втраті годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, оскільки 29 осіб зазначених в акті, а саме: 1) ОСОБА_3, 2) ОСОБА_4, 3) ОСОБА_5, 4) ОСОБА_6, 5) ОСОБА_7, 6) ОСОБА_8, 7) ОСОБА_9, 8) ОСОБА_10, 9) ОСОБА_11, 10) ОСОБА_12, 11) ОСОБА_13, 12) ОСОБА_14, 13) ОСОБА_15, 14) ОСОБА_16, 15) ОСОБА_17, 16) ОСОБА_18, 17) ОСОБА_19, 18) ОСОБА_21, 19) ОСОБА_22, 20) ОСОБА_24, 21) ОСОБА_25, 22) ОСОБА_26, 23) ОСОБА_27, 24) ОСОБА_28, 25) ОСОБА_29, 26) ОСОБА_31, 27) ОСОБА_32, 28) ОСОБА_33, 29) ОСОБА_35 на момент загибелі потерпілого не перебували на його утриманні, тобто були працездатними, відносно 3 осіб: 1) ОСОБА_23 2) ОСОБА_34, 3) ОСОБА_36 немає довідки з місця навчання, ОСОБА_20 не зверталася із заявою за виплатою, та відносно 2-х осіб: ОСОБА_30, ОСОБА_37 не встановлено причинно - наслідковий зв'язок смерті годувальника з отриманим трудовим каліцтвом або професійним захворюванням. У зв'язку з чим просила визнати заявлені позовні вимоги необґрунтованими та відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, дослідивши докази, суд встановив наступне.
Позивачем була сплачена пенсія у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та щомісячна адресна допомога за період з вересня 2012 року по грудень 2012 року у розмірі 114 545,62 грн., щодо наступних осіб: 1) ОСОБА_3, 2) ОСОБА_4, 3) ОСОБА_5, 4) ОСОБА_6, 5) ОСОБА_7, 6) ОСОБА_8, 7) ОСОБА_9, 8) ОСОБА_10, 9) ОСОБА_11, 10) ОСОБА_12, 11) ОСОБА_13, 12) ОСОБА_14, 13) ОСОБА_15, 14) ОСОБА_16, 15) ОСОБА_17, 16) ОСОБА_18, 17) ОСОБА_19, 18) ОСОБА_20, 19) ОСОБА_21, 20) ОСОБА_22, 21) ОСОБА_23, 22) ОСОБА_24, 23) ОСОБА_25, 24) ОСОБА_26, 25) ОСОБА_27, 26) ОСОБА_28, 27) ОСОБА_29, 28) ОСОБА_30, 29) ОСОБА_31, 30) ОСОБА_32, 31) ОСОБА_33, 32) ОСОБА_34, 33) ОСОБА_35, 34) ОСОБА_36, 35) ОСОБА_37
Вказані виплати увійшли до актів щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідачем - відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Харцизьку Донецької області не були враховані суми, визначені у актах щомісячної звірки по особовим справам: - 1) ОСОБА_3, 2) ОСОБА_4, 3) ОСОБА_5, 4) ОСОБА_6, 5) ОСОБА_7, 6) ОСОБА_8, 7) ОСОБА_9, 8) ОСОБА_10, 9) ОСОБА_11, 10) ОСОБА_12, 11) ОСОБА_13, 12) ОСОБА_14, 13) ОСОБА_15, 14) ОСОБА_16, 15) ОСОБА_17, 16) ОСОБА_18, 17) ОСОБА_19, 18) ОСОБА_21, 19) ОСОБА_22, 20) ОСОБА_24, 21) ОСОБА_25, 22) ОСОБА_26, 23) ОСОБА_27, 24) ОСОБА_28, 25) ОСОБА_29, 26) ОСОБА_31, 27) ОСОБА_32, 28) ОСОБА_33, 29) ОСОБА_35 - у зв'язку з тим, що на момент загибелі годувальника вказані особи були працездатними;
- ОСОБА_23, ОСОБА_36, ОСОБА_34 - у зв'язку із відсутністю довідки з місця навчання;
- ОСОБА_30, ОСОБА_37 - у зв'язку із відсутністю висновку МСЕК про причинно - наслідковий зв'язок смерті годувальника з отриманим трудовим каліцтвом або професійним захворюванням;
- ОСОБА_20 - у зв'язку із відсутністю її звернення до відділення Фонду для розгляду справи про страхові виплати.
Вказані розбіжності визначені у таблицях розбіжностей, наявні в матеріалах справи.
Відповідно до п. 8 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, призначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Відповідно до ч. 1 пп. «г», «д» ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» на органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків покладено обов'язки по своєчасному та повному відшкодуванню шкоди, заподіяної застрахованій особі внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Ч. 2 ст. 7 «Прикінцеві положення» Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.
Згідно ч. 4 п. 4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України та Правління Фонду Соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.05.2003 року за № 376/7697, відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення" "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячно цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію, сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
П. 5 Порядку, зазначає, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих. За її результатами складається акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, він подається відповідно Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат за особливими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно з п. 7 Порядку Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
З набранням чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності» обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті при настанні страхового випадку, зокрема, виплати йому або особам, які перебувають на його утриманні пенсій по інвалідності у зв'язку із втратою годувальника, покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Тому при понесенні Управлінням Пенсійного фонду України витрат у зв'язку з виплатою пенсій, призначених на підставі ст. 26 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ці витрати підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Згідно із ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Відповідно із ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності», страховими виплатами є грошові суми, які згідно із статтею 21 цього Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Зазначені грошові суми складаються із:
1) страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата);
2) страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого);
3) страхової виплати пенсії по інвалідності потерпілому;
4) страхової виплати пенсії у зв'язку з втратою годувальника;
5) страхової виплати дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності;
6) страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.
Згідно із ст. 33 Закону, у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат (пенсій згідно з підпунктом "д" пункту 1 частини першої статті 21 цього Закону) мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті.
Такими непрацездатними особами є:
1) діти, які не досягли 16 років; діти з 16 до 18 років, які не працюють, або старші за цей вік, але через вади фізичного або розумового розвитку самі не спроможні заробляти; діти, які є учнями, студентами (курсантами, слухачами, стажистами) денної форми навчання - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ними 23 років;
2) жінки, які досягли 55 років, і чоловіки, які досягли 60 років, якщо вони не працюють;
3) інваліди - члени сім'ї потерпілого на час інвалідності;
4) неповнолітні діти, на утримання яких померлий виплачував або був зобов'язаний виплачувати аліменти;
5) непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлого, але мають на це право.
Право на одержання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають також дружина (чоловік) або один з батьків померлого чи інший член сім'ї, якщо він не працює та доглядає дітей, братів, сестер або онуків потерпілого, які не досягли 8-річного віку.
Пенсія у разі смерті годувальника призначається і виплачується згідно із законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановами Донецького окружного адміністративного суду, які прийняті за результатами розгляду справ № 2а/0570/8914/2012, № 2а/0570/12897/2012 та № 2а/0570/14806/2012 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Харцизьку про стягнення суми витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та залишені без змін ухвалами Донецького апеляційного адміністративного суду, встановлено наступне.
Так, вказаними рішеннями встановлено, що 1) ОСОБА_3, 2) ОСОБА_4, 3) ОСОБА_5, 4) ОСОБА_6, 5) ОСОБА_7, 6) ОСОБА_8, 7) ОСОБА_9, 8) ОСОБА_10, 9) ОСОБА_11, 10) ОСОБА_12, 11) ОСОБА_13, 12) ОСОБА_14, 13) ОСОБА_15, 14) ОСОБА_16, 15) ОСОБА_17, 16) ОСОБА_18, 17) ОСОБА_19, 18) ОСОБА_21, 19) ОСОБА_22, 20) ОСОБА_24, 21) ОСОБА_25, 22) ОСОБА_26, 23) ОСОБА_27, 24) ОСОБА_28, 25) ОСОБА_29, 26) ОСОБА_31, 27) ОСОБА_32, 28) ОСОБА_33, 29) ОСОБА_35 на момент загибелі годувальників були працездатними. Тобто, вказані особи не відповідають вимогам визначеним ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності».
Стосовно ОСОБА_23 встановлено, що на момент смерті годувальника утриманець не був визнаний інвалідом з дитинства та не проживав разом, а також за відсутністю довідки з місця навчання йому припинено виплату грошової суми на підставі постанови відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в місті Харцизьку Донецької області від 08 липня 2009 року.
З приводу не врахування відповідачем пенсії по втраті годувальника ОСОБА_30 судом встановлено, згідно із доданою до матеріалів справи довідкою Серії ВТЭ-3 № 086349 причинний зв'язок смерті ОСОБА_30 з профзахворюванням не встановлений.
Отже, право на отримання виплат у вказаних вище осіб не виникло, тому витрати на виплату їм пенсій не підлягають стягненню.
З приводу не врахування відповідачем суми витрат на виплату пенсій у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_20 -ІНФОРМАЦІЯ_1, суд зазначає наступне.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07.08.2012р. у справі № 2а/0570/8914/2012, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.10.2012р., встановлено, що на день смерті батька ОСОБА_38 його дочці ОСОБА_20 виповнилось два місяця, а тому у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат (пенсій згідно з підпунктом "д" пункту 1 частини першої статті 21 цього Закону) мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті.
На підставі вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими щодо стягнення суми витрат на виплату пенсії у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_20.
На підставі частини 5 статті 254 КАС України вищевказані постанова Донецького окружного адміністративного суду набрали законної сили, з огляду на що, обставини, встановлені даною постановою, не можуть оспорюватись в даній справі.
Таким чином, приймаючи до уваги наведене, суд вважає встановленими обставини щодо необґрунтованості заявлених вимог в частині сум виплачених пенсій щодо осіб: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_35, ОСОБА_23, ОСОБА_30 та про обґрунтованість вимог в частині стягнення витрат щодо ОСОБА_20
З приводу не врахування відповідачем пенсії щодо ОСОБА_37 по втраті годувальника у зв'язку із відсутністю висновку МСЕК про причинно-наслідковий зв'язок смерті годувальника - ОСОБА_39 з каліцтвом або профзахворюванням, суд зазначає наступне.
Згідно із пунктом 2 частини 9 статті 34 Закону, у разі смерті потерпілого, який одержував страхові виплати і не працював, розмір відшкодування шкоди особам, зазначеним у статті 33 цього Закону, визначається виходячи із суми щомісячних страхових виплат і пенсії, які одержував потерпілий на день його смерті, з відповідним коригуванням щомісячних страхових виплат згідно із статтею 29 цього Закону. Причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів.
Інструкцією про встановлення причинового зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 15 листопада 2005 р. № 606 передбачено, що органом, який встановлює причиновий зв'язок смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, є МСЕК.
Проте, позивачем не надано суду доказів в підтвердження причинового зв'язку смерті ОСОБА_39 з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом.
Таким чином, відповідачем правомірно не були враховані витрати на виплату пенсії по втраті годувальника щодо ОСОБА_37, відтак позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
З приводу не врахування відповідачем пенсії по втраті годувальника щодо ОСОБА_34 у зв'язку з відсутністю довідки з місця навчання, оскільки утриманець досяг шістнадцятирічного віку, суд зазначає наступне.
Так, ОСОБА_34 отримує пенсію по втраті годувальника - ОСОБА_40 за свого сина ОСОБА_41 ІНФОРМАЦІЯ_2.
Як вже зазначалося вище, згідно ч. 3 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
У відповідності до ст. 33 Закону, у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат (пенсій згідно з підпунктом "д" пункту 1 частини першої статті 21 цього Закону) мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті.
Такими непрацездатними особами є, зокрема, діти, які не досягли 16 років; діти з 16 до 18 років, які не працюють, або старші за цей вік, але через вади фізичного або розумового розвитку самі не спроможні заробляти; діти, які є учнями, студентами (курсантами, слухачами, стажистами) денної форми навчання - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ними 23 років.
Згідно постанови відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в місті Харцизьку Донецької області від 09 липня 2012 року припинено виплату ОСОБА_41 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з тим, що відсутня довідка з місця навчання (особа досягла шістнадцятирічного віку).
Позивачем не надано суду доказів того, що ОСОБА_41 після досягнення шістнадцятирічного віку навчається. Тобто, відсутня довідка з місця навчання. Відтак, відсутні, передбачені ст. 33 Закону, підстави для відшкодування відповідачем пенсії по втраті годувальника щодо ОСОБА_34
Таким чином, позовні вимоги в цій частині також не підлягають задоволенню, оскільки позивач просить стягнути пенсію по втраті годувальника за період з жовтня 2012 року по грудень 2012 року.
Стосовно не врахування відповідачем пенсії по втраті годувальника щодо ОСОБА_36 у зв'язку з відсутністю довідки з місця навчання, оскільки утриманець досяг шістнадцятирічного віку, суд зазначає наступне.
Так, ОСОБА_36 отримує пенсію по втраті годувальника - ОСОБА_42 за ОСОБА_43 ІНФОРМАЦІЯ_3, який є сином померлого ОСОБА_42, про що свідчить свідоцтва про народження, копія якого наявна в матеріалах справи.
Як вже було зазначено судом раніше, непрацездатними особами, які мають права на отримання пенсії по втраті годувальника є, зокрема, діти, які не досягли 16 років; діти з 16 до 18 років, які не працюють, або старші за цей вік, але через вади фізичного або розумового розвитку самі не спроможні заробляти; діти, які є учнями, студентами (курсантами, слухачами, стажистами) денної форми навчання - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ними 23 років.
Як було встановлено в судовому засіданні, згідно довідки Харцизького професійного ліцею від 12.11.2012р. № 440 ОСОБА_44 проходить навчання у зазначеному учбовому закладі з 01.09.2011 року по 30.06.2014 року на денної формі навчання.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення суми витрат на виплату пенсії у зв'язку із втратою годувальника щодо ОСОБА_36 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд зазначає, що сума державної адресної допомоги, яка увійшла до загальної суми стягнення з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Харцизьку Донецької області не підлягає стягненню, як така, що не передбачена у вказаному переліку соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" від 26.03.2008 року № 265 (далі постанова № 265) установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сімї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів; у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.
У п. 4 постанови № 265 визначено, що виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.
Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від затверджено "Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" від 04 березня 2003 року № 5-4/4 (надалі Порядок).
Згідно з п. 4 зазначеного Порядку, відшкодуванню піддягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно - правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію, допомога на поховання сім'ї потерпілого або особи, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Так, п. 4 Порядку, визначений вичерпний перелік сум виплат, які приймаються до заліку для відшкодування видатків Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
До того ж, жодним нормативно-правовим актом взагалі не передбачено обов'язку відповідача відшкодовувати УПФУ витрати на виплату державної адресної допомоги.
Зважаючи на особливості фінансування страхування від нещасного випадку, виключно цільове використання цих коштів та враховуючи те, що адресна допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, Фонд не може нести витрати на виплату державної адресної допомоги.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для стягнення сум щомісячної державної адресної допомоги з відповідача.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду України від 20 лютого 2012 року за результатами адміністративної справи з одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах
Відповідно до ч. 1 ст. 2442 Кодексу адміністративного судочинства України, Рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог УПФ України в м. Харцизьку Донецької області в частині стягнення з відділення Фонду основного розміру пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного висновку на виробництві і витрат на виплату та доставку пенсії за період вересень-жовтень 2012 року щодо ОСОБА_36 у розмірі 313,43 грн. (основний розмір пенсії - 300,00 грн., витрати на доставку пенсії - 13,43 грн.) та основного розміру пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного висновку на виробництві за період вересень-грудень 2012 року щодо ОСОБА_20 у розмірі 191,44 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 128, 158-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Харцизьку Донецької області про стягнення витрат по особових справах пенсіонерів, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з вересня 2012 року по грудень 2012 року на загальну суму 114 545,62 грн. - задовольнити частково.
Стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Харцизьку Донецької області на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області витрати на виплату основного розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві і витрат на виплату та доставку пенсії за період вересень-грудень 2012 року у розмірі 504 (п'ятсот чотири) гривні 87 копійок.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 19 лютого 2013 року.
Постанова виготовлена у повному обсязі 25 лютого 2013 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Лазарєв В.В.