Рішення від 19.02.2013 по справі 2/18/5022-266/2012

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"19" лютого 2013 р.Справа № 2/18/5022-266/2012

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Колубаєвої В.О.

Розглянув справу

за позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в інтересах держави вул. Білецька, 51, м. Тернопіль, 46000 в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000

до Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство" вул. Замкова, 6, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область, 47500

про стягнення 193 583 грн. 40 коп. шкоди.

За участю представників сторін:

прокуратури: Іжук Р.Б., посвідчення № 001005 від 20.08.12р.

позивача: Мазур Т.В., довіреність № 1-1/23-1 від 05.01.12р.

відповідача: Мартищук Л.П., довіреність від 02.04.2012р.

Суть справи: Прокурор, керуючись ст. 121 Конституції України, ст. 20 Закону України "Про прокуратуру", звернувся в суд із позовною заявою № 522 від 29.03.2012р. в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство" про стягнення 193 583 грн. 40 коп. шкоди, завданої порушенням вимог природоохоронного законодавства.

Пояснює, що перевіркою з дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Нараївського та Конюхівського лісництв Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство", проведеною в жовтні 2010р. Тернопільською міжрайонною природоохоронною прокуратурою із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, встановлено, що:

- внаслідок неналежного виконання службових обов'язків службовими особами Конюхівського лісництва Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство", при здійсненні державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпеченні охорони лісів від пожеж, незаконних порубок, захисту від шкідників і хвороб та пошкодження в наслідок антропогенного впливу протягом 2010р. не вжито жодних засобів та не прийнято міри по виявленню лісо порушників, внаслідок чого виявлено незаконні вирубування дерев в кількості 20 шт., чим завдано шкоди навколишньому природному середовищу на суму 107 669 грн. 40 коп.;

- службовими особами Нараївського лісництва Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство" не забезпечено збереження лісо продукції та захисту її від незаконних порубок через несумлінне ставлення до своїх службових обов'язків, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваних законом державним інтересам у вигляді незаконних порубок дерев в кварталах 3,34,61 Нараївського лісництва Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство", чим завдано шкоди навколишньому природному середовищу на суму 117 996 грн. 76 коп. Однак, в ході судового розгляду кримінальної справи № 148055, порушеної за даним фактом, встановлено, що сума завданих державним інтересам збитків становить 85 914 грн.;

Таким чином, розмір збитків, завданих державі становить 193 583 грн. 40 коп.

Просить позов задовольнити.

Позивач позовні вимоги прокурора підтверджує. Просить позов задовольнити.

Відповідач позов не визнає, посилаючись на те, що акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства у Конюхівському лісництві від 12.10.2010р. містить порушення вимог Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства. Стверджує, що прокурор неправильно підрахував розмір збитків.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників прокуратури та відповідача, і приймаючи до уваги, що:

1) В судовому засіданні перед розглядом справи представнику відповідача та прокурору роз'яснено їх права і обов'язки, передбачені ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.

2) В жовтні 2010р. Тернопільською міжрайонною природоохоронною прокуратурою із спеціалістами Державної екологічної інспекції у Тернопільській області було проведено перевірку з дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Нараївського та Конюхівського лісництв Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство".

Під час проведення перевірки встановлено, що:

- внаслідок неналежного виконання службових обов'язків службовими особами Конюхівського лісництва Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство", при здійсненні державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпеченні охорони лісів від пожеж, незаконних порубок, захисту від шкідників і хвороб та пошкодження в наслідок антропогенного впливу протягом 2010р. не вжито жодних засобів та не прийнято міри по виявленню лісо порушників, внаслідок чого виявлено незаконні вирубування дерев в кількості 20 шт.;

- службовими особами Нараївського лісництва Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство" не забезпечено збереження лісо продукції та захисту її від незаконних порубок через несумлінне ставлення до своїх службових обов'язків, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваних законом державним інтересам у вигляді незаконних порубок дерев в кварталах 3,34,61 Нараївського лісництва Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство", загальною кількістю 14 шт.

За даними фактами Тернопільською міжрайонною природоохоронною прокуратурою відносно службових осіб Конюхівського та Нараївського лісництва порушено кримінальні справи, що підтверджено постановами про порушення кримінальних справ №148058 від 01.02.2011р. та №148055 від 05.01.2011р.

В ході розслідування даних кримінальних справ проведено судово-екологічні експертизи з метою встановлення розмірів завданих збитків.

Так, відповідно до висновку №2-1/463 від 08.02.2011р., в результаті незаконного вирубування дерев на території Конюхівського лісництва в кількості 20 шт., завдано шкоди навколишньому природному середовищу на суму 107 669 грн. 40 коп.;

Відповідно до висновку №2-1/310 від 26.01.2011р., в результаті незаконного вирубування дерев на території Нараївського лісництва в кількості 14 шт., завдано шкоди навколишньому природному середовищу на суму 117 996 грн. 76 коп.

Зазначені кримінальні справи №148058 та №148055 із обвинувальними висновками були направлені до суду.

Щодо посадової особи - лісничого Конюхівського лісництва Барни М.В. Козівським районним судом винесено обвинувальний вирок від 09.09.2011р. по справі №1-53/2011р.

Щодо посадової особи - лісничого Нараївського лісництва Цаволика І.М. Бережанським районним судом винесено обвинувальний вирок від 03.03.2011р. по справі №1-23/2011р. В ході судового розгляду кримінальної справи, порушеної за даним фактом, встановлено, що сума завданих державним інтересам збитків становить 85 914 грн.

Відтак слід вважати, що загальна сума збитків, завданих державі, становить 193 583 грн. 40 коп.

Із наданих в суд пояснень відповідача щодо проведення обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу у Нараївському та Конюхівському лісництвах, вбачається:

- у 3-му кварталі виділ 3 Нараївського лісництва, шкода складає 83 759 грн. - постанова Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008р. "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу". З врахуванням додатку № 1 з проведенням індексації, затвердженою цією постановою, шкода складає 115 037 грн. 03 коп., виходячи із індексу споживчих цін за 2009р. - 1,223 та за 2010р. - 1,123;

- у 24-му кварталі Нараївського лісництва, шкода з врахуванням індексу споживчих цін за 2009-2010р.р. складає 2 018 грн. 94 коп. (1470 х 1,223 х 1,123);

- у 61-му кварталі Нараївського лісництва, шкода з врахуванням індексу споживчих цін за 2009-2010р.р. складає 940 грн. 79 коп. (685 х 1,223 х 1,123);

- у 15-му кварталі Конюхівського лісництва, шкода з врахуванням індексу споживчих цін за 2009-2010р.р. складає 67 271 грн. 91 коп. (10 991,55 х 1,223 х 1,123);

- у 18-му кварталі Конюхівського лісництва, шкода з врахуванням індексу споживчих цін за 2009-2010р.р. складає 14 177 грн. 90 коп. (10 323 х 1,223 х 1,123);

- у 16-му кварталі Конюхівського лісництва, шкода з врахуванням індексу споживчих цін за 2009-2010р.р. складає 26 221 грн. 50 коп. (19 092 х 1,223 х 1,123).

Виходячи із наведеного, слід вважати, що збитки державі нанесені відповідачем з його вини. Що є порушенням ст. 13, 66 Конституції України.

3) При розгляді справи, господарським судом враховано наступне:

а) Згідно ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", використання природних pecypciв громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Відповідно до положень ст. 20 Закону "Про охорону навколишнього природного середовища" державний контроль за використанням i охороною земель, надр, поверхневих i підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних pecypciв територіальних вод, континентального шельфу i виключної (морської) економічної зони, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених державних органів в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних pecypciв (в даному випадку - Державна екологічна інспекція у Тернопопільській області).

Державне підприємство "Бережанське лісомисливське господарство" порушило вимоги ст.ст. 19, 86, 90 Лісового кодексу України та п. 5 "Правил відпуску деревини на пні в лісах України", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1999р. № 1378.

Ст. 19 Лісового кодексу України передбачено, що постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їx корисних властивостей, підвищення родючості грунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку.

Відповідно до ст. 86 Jlicoвoгo кодексу України, організація охорони i захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників i хвороб. Забезпечення охорони i захисту лісів покладається на органи виконавчої влади з питань лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів i постійних лісокористувачів.

Основними завданнями державної лісової охорони є:

- здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства;

- забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників i хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.

Відповідно до ст. 105 Лicoвoгo кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно - правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи винні у незаконному вирубуванні та пошкоджені дерев. Підприємства, установи, організації i громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у pозмipi i порядку, визначених законодавством України (ст. 107 Лicoвoгo кодексу України).

Стаття 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та poзмipax, встановлених законодавством України

б) Тернопільський окружний адміністративний суд розглянув позовну заяву Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство" до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (позов відповідача до позивача) про скасування акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у Конюхівському лісництві ДП "Бережанське лісомисливське господарство" від 12.10.2010р.

Тернопільський окружний адміністративний суд позовні вимоги позивача не задовольнив, що підтверджено Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.06.2012р. по справі №2-а/1970/2050/12 та ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2012р. по справі № 129875/12/9104.

Отже, вище зазначені судові процесуальні документи підтверджують, що акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у Конюхівському лісництві ДП "Бережанське лісомисливське господарство" від 12.10.2010р. відповідає вимогам чинного законодавства і підтверджує, що в 2010р. внаслідок несумлінного ставлення до службових обов'язків, державі завдано збитки.

При таких обставинах, суд, керуючись ст. 35 Господарського процесуального кодексу України, вважає, що факти, встановлені рішенням адміністративного суду не доводяться знову при вирішенні даної справи, так-як по обох справах беруть участь ті ж самі сторони. Також, і вирок суду із кримінальної справи є обов'язковим для господарського суду при вирішенні спору з питань чи мали місце певні дії та ким вони вчинені.

Враховуючи вищезазначене, слід вважати, що позовні вимоги позивача, згідно ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" є обґрунтованими і вони підлягають задоволенню.

4) Згідно ст. 83 Господарського процесуального кодексу України, суд має право у виняткових випадках зменшувати розмір неустойки (штраф, пеня). По даному спору стягнута шкода, тому суд не може застосувати до даних правовідносин ст. 83 Господарського процесуального кодексу України.

Слід також зазначити, що вимогами чинного законодавства не передбачено зменшення розміру нанесеної державі шкоди, тим паче, що така доведена матеріалами справи.

Тому, прохання відповідача (заява від 18.02.2013р.) відносно зменшення суми шкоди, задоволене бути не може.

5) Порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності є джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів.

Відтак, збитки в сумі 85 914 грн. слід стягнути в спеціальний фонд місцевого бюджету Нараївської сільської ради, на р/р 33115331700016, код бюджету 24062100, ідент. код одержувача 37737751 в ГУДК Тернопільської області, МФО 838012 .

Збитки в сумі 107 669 грн. 40 коп. слід стягнути в спеціальний фонд місцевого бюджету Конюхівської сільської ради, на р/р 33119331700302, код бюджету 24062100, ідент. код одержувача 37822731 в ГУДК Тернопільської області, МФО 838012 .

6) Ст. 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» та п. 7 ч. З ст. 29, п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, передбачено, що:

- джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності;

- до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів у 2013 році належать: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Відповідно до Глави 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства від 19.12.2000 № 131 платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.

Відтак, збитки, заподіяні державі порушенням вимог природоохоронного законодавства, слід стягнути з відповідача з врахуванням відсоткового співвідношення: до спеціального фонду державного, обласного та місцевого бюджетів. А саме:

Щодо Конюхівського лісництва, слід стягнути:

- 32300,82 грн. (30%) в доход спеціального фонду Державного бюджету України;

- 53834,70 грн. (50%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Конюхівської сільської ради;

- 21533,88 грн. (20%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33119331700302, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37822731 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012.

Щодо Нараївського лісництва слід стягнути:

- 25774,20 грн. (30%) в доход спеціального фонду Державного бюджету України;

- 42957 грн. (50%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Нараївської сільської ради;

- 17182,80 грн. (20%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33119331700302, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37822731 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012.

7) Згідно Закону України "Про судовий збір" та ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, видатки по судовому збору в сумі 3 871 грн. 67 коп. слід покласти на відповідача.

Керуючись вищезазначеним та ст. ст. 43, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1) Позов прокурора задовольнити.

2) Стягнути з Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство" вул. Замкова, 6, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область (ідент. код 00993018):

- 32 300 грн. 82 коп. (30%) в доход спеціального фонду Державного бюджету України;

- 53 834 грн. 70 коп. (50%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Конюхівської сільської ради;

- 21 533 грн. 88 коп. (20%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33119331700302, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37822731 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012;

- 25 774 грн. 20 коп. (30%) в доход спеціального фонду Державного бюджету України;

- 42 957 грн. (50%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Нараївської сільської ради;

- 17 182 грн. 80 коп. (20%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33119331700302, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37822731 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012.

Видати накази.

3) Стягнути з Державного підприємства "Бережанське лісомисливське господарство" вул. Замкова, 6, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область (ідент. код 00993018):

- в дохід Державного бюджету: - 3 871 грн. 67 коп. судового збору на р/р № 31217206783002 у ГУ ДКСУ у Тернопільській області, одержувач УДКСУ м. Тернопіль, МФО 838012, код ЄДРПОУ одержувача 37977726, код ЄДРПОУ суду 03500022, код класифікації доходу 22030001.

Видати наказ.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони та прокурор мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення « 19» лютого 2013 року через місцевий господарський суд.

Суддя В.О. Колубаєва