19 лютого 2013 року 10 год. 45 хв. Справа № 808/1163/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., при секретарі судового засідання Шмаріні І.О., за участю представника позивача - Скрипаль О.С. (довіреність від 06 лютого 2013 року), представника відповідача - Марченка О.В. (довіреність від 06 грудня 2012 року), розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Державного підприємства «Підприємство Біленьківської виправної колонії Управління Державної пенітенціарної служби в Запорізькій області №99» про стягнення штрафу.
31 січня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (далі іменується - позивач) до Державного підприємства «Підприємство Біленьківської виправної колонії Управління Державної пенітенціарної служби в Запорізькій області №99» (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача суму штрафу в розмірі 1700 грн. 00 коп. за порушення законодавства України в галузі електроенергетики.
Заявлені позові вимоги мотивовані тим, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії здійснено енергетичний нагляд, шляхом проведення перевірки споживача, в ході якої виявлено порушення, видано припис про усунення порушень з визначенням відповідного терміну усунення порушень, попереджено про відповідальність у разі невиконання вказаного припису. Внаслідок невиконання вимог припису інспекцією Держенергоналяду складено акт про ухилення від виконання вимог, за результати розгляду якого прийнято постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики. Копію постанови про накладення штрафу відповідач отримав, проте не оскаржував її у встановленому законом порядку, а штраф визначений до сплати не сплатив, що і стало підставами для звернення до суду з вимогами про примусове стягнення заборгованості.
Ухвалою судді від 04.02.2013 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 19.02.2013.
19.02.2013 в судове засідання прибув представник позивача, підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.
В судове засідання також прибув представник відповідача, пояснив, що у підприємства скрутне фінансове становище та до цього часу не було особи, яка б відповідала за енергогосподарство, на підставі цього просив суд відмовити позивачу в задоволенні заявлених позовних вимог в повному обсязі.
На підставі ст. 160 КАС України вступна та резолютивна частини рішення проголошені в судовому засіданні 19.02.2013.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
Відповідач - Державне підприємство «Підприємство Біленьківської виправної колонії Управління Державної пенітенціарної служби в Запорізькій області №99», пройшов процедуру державної реєстрації, а відтак набув правового статусу суб'єкта господарювання в розумінні ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 15.05.2003 №755-IV, згідно з яким державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Фахівцями Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» проведено позаплановий захід з державного енергетичного нагляду відповідача в період з 04.05.2012 до 07.05.2012. Під час проведення перевірки дотримання відповідачем законодавства про електроенергетику 07.05.2012 встановлені порушення, які оформлені актом №01/20-16-135 (а.с. 38-41).
На підставі акта перевірки видані приписи від 11.05.2012 №01/20-16-135 та №01/20-16-135/1, якими встановлено строк для усунення порушень до 25.05.2012 (а.с. 42-47).
Перевіркою щодо виконання приписів, проведеною 03.08.2012, результати якої відображені в акті перевірки (протоколі) №01/20-16-181 (а.с. 48), встановлено ухилення від виконання вимог приписів від 11.05.2012 №01/20-16-135 та №01/20-16-135/1, які видані Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області, а саме: не виконання приписів, що є порушенням вимог ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до положень ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» у разі не усунення порушень законодавства про електроенергетику до винних осіб застосовуються штрафні (фінансові) санкції.
На підставі вказаної правової норми Держінспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Запорізькій області винесена постанова від 14.08.2012 №01/20-01-091 про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики в розмірі 1700 грн. 00 коп. (а.с. 50).
Вказана постанова направлена відповідачу супровідним листом від 14.08.2012 (а.с. 49) та отримана ним 16.08.2013 (а.с. 51).
У встановлені пунктом 10 «Положення про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, відповідач протягом 30 діб не сплатив суму штрафу в добровільному порядку, а тому на підставі положень ч. 6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» такий штраф підлягає стягненню в судовому порядку в дохід Державного бюджету України.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики, а також суджень, відображених контролюючим органом в Акті перевірки від 07.05.2012 №01/20-16-135, на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до пп. 2 п. 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №929, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02. 2006 №131 (далі іменується - Положення про державний енергетичний нагляд) одним із завдань та функцій Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками.
Підпунктом 1 п. 11 Положення про державний енергетичний нагляд встановлено, що Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 (далі іменується - Положення №1312) штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 7 Положення №1312 визначено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Згідно з п. 10 Положення №1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що на підприємстві були відсутні відповідальні особи за енергогосподарство та юристи, тому усунути недоліки, зазначені в приписах від 11.05.2012 №01/20-16-135 та №01/20-16-135 або оскаржити зазначені приписи та постанову про накладення штрафу не було змоги, оскільки такі обставини не звільняють юридичну особу від відповідальності.
В судовому засіданні представник відповідача повідомив, що відповідач не заперечує факти порушень, викладених в акті та в приписах, однак підприємство у скрутному фінансовому становищі, а тому сплатити суму штрафу не має можливості.
Також суд зазначає, що відповідач не звертався до позивача із заявою про перенесення термінів виконання вказаних в приписах вимог.
Оскільки доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав та беручи до уваги той факт, що відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив штраф в розмірі 1700 грн. 00 коп., суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
За приписами ст. 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 2, 7-12, 17, 94, 160, 163 КАС України, суд
Адміністративний позов - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Підприємство Біленьківської виправної колонії Управління Державної пенітенціарної служби в Запорізькій області №99» (70441, Запорізька область, Запорізький район, село Біленьке, вулиця Запорізька, будинок №32) на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» суму штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 (нуль) коп., яку зарахувати на р/р №31110106700122, банк: ГУ ДКСУ у Запорізькій області, код ЄДРПОУ 08680106, МФО 813015, одержувач: УДКСУ Запорізького району Запорізької області, код бюджетної класифікації 21081100.
Повернути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» суму сплаченого судового збору в розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 (сімдесят) коп.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.М.Недашківська