Рішення від 07.02.2013 по справі 1521/4434/12

Справа № 1521/4434/12

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2013 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Кочко В.К.,

при секретарі - Гайда-Герасименко О.Д.,

за участю прокурора - Бондаревського О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду смт.Овідіополь цивільну справу за позовом прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах Державної інспекції сільського господарства в Одеській області до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, відділу Держкомзему у Овідіопольському районі , третя особа - ОСОБА_1, про визнання незаконним та скасування рішення, державного акту, скасування державної реєстрації, -

ВСТАНОВИВ:

13.09.2012 року прокурор в інтересах держінспекції сільського господарства звернувся до суду з вищевказаним позовом, у якому вказував, що прокуратурою району у липні 2012 року було проведено перевірку законності надання Таїровською селищною радою безоплатно у власність гр-ці ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0825 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1.

30.12.2009 року голова Таїровської селищної ради Венгер Д.П. видав довідку про те, що у користуванні ОСОБА_1 з 1999 року перебуває земельна ділянка площею 0,0825 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1.

29.12.2009 року Таїровською селищною радою було прийнято рішення №1835-У «Про безоплатну передачу у власність громадянці ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0825 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1».

На підставі цього рішення був виданий державний акт на право приватної власності на вищевказану земельну ділянку серії ЯК №591850 на ім'я ОСОБА_1

Посилаючись на те, що ОСОБА_1 не мала жодних підстав для отримання вказаної земельної ділянки безоплатно у власність за давністю користування, прокурор просив суд визнати незаконним та скасувати рішення селищної ради «Про безоплатну передачу у власність громадянці ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0825 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, державний акт на право приватної власності та скасувати державну реєстрацію цього держакту.

У судовому засіданні прокурор позов підтримав.

Представник держінспекції до суду не з'явився, однак направив до суду лист, у якому позов підтримав та просив суд розглянути справу у його відсутності.

Представник Таїровської селищної ради у судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся належним чином про час та місце судового засідання про що свідчить розписка.

Представник відділу Держкомзему у судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся належним чином про час та місце судового засідання про що свідчить розписка.

Третя особа - ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, хоча повідомлялась належним чином про час та місце судового засідання про що свідчить розписка.

Заслухавши пояснення пкурора, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.

Відповідно до ст.40 Земельного кодексу України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.

Згідно ст.80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Відповідно ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Згідно ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

З матеріалів справи вбачається, що 29.12.2009 року Таїровською селищною радою було прийнято рішення №1835-У «Про безоплатну передачу у власність громадянці ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0825 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1». Рішення було прийнято на підставі заяви ОСОБА_1 про передачу їй у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку на загальних підставах керуючись ст.ст. 40, 80, 81, 118, 121 Земельного кодексу України.

На підставі цього рішення був виданий державний акт на право приватної власності на вищевказану земельну ділянку серії ЯК №591850 на ім'я ОСОБА_1

Доводи прокурора про незаконність рішення селищної ради, оскільки вона необґрунтована послалась при винесенні рішення на ст.119 Земельного кодексу України, безпідставні, так як селищна рада не посилалась при винесенні рішення на вищевказану статтю Земельного кодексу України, а прийняла рішення на загальних підставах у відповідності до ст.118 Земельного кодексу України.

Також відсутні підстави для визнання незаконним державного акту на земельну ділянку та скасування його державної реєстрації, оскільки він виданий на законних підставах.

Чинним законодавством не передбачена можливість представництва прокурором у суді інтересів органів місцевого самоврядування, враховуючи, що кожен з них є виразником інтересів держави.

Проти суд вважає, що привідом для звернення до суду в інтересах Державної інспекції сільського господарства в Одеській області може бути наявність фактів, що зазначена інспекція та її посадові особи, на яких відповідними законодавчими актами покладено обв'язки захищати права і інтереси громади, держави, навмисно не вживають до цього передбачених заходів.

Оскільки позов прокурора не містить жодних фактів, які свідчать про бездіяльність з боку Таїровської селищної ради, Державної інспекції сільського господарства в Одеській області чи їх посадових осіб, що зашкодила інтересам місцевого самоврядування, територіальній громаді чи державі підстав для задоволення позову немає.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212, 213, 214-215, 218, 223 ЦПК України, ст.ст. 40, 80, 81, 118, 121, 158 Земельного кодексу України, ст.393 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах Державної інспекції сільського господарства в Одеській області до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, відділу Держкомзему у Овідіопольському районі , третя особа - ОСОБА_1, про визнання незаконним та скасування рішення, державного акту, скасування державної реєстрації - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копій до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя: В. К. Кочко