Постанова від 08.01.2009 по справі 2-а-556/08

Справа № 2-а-556/08

ПОСТАНОВА

іменем України

08 січня 2009 року Новокаховський міський суд Херсонської області в складі:

Головуючого судді Сапронової Л.В.

При секретарі Шершньовій Д.О.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нова Каховка Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2004-2007 роки, -

встановив:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що перебуває на обліку в УПСЗН Новокаховської міської ради Херсонської області як особа, яка постраждала внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС, є інвалідом другої категорії по захворюванню, пов'язаного із роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому передбачені щорічні компенсаційні виплати на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Рішенням Новокаховського міського суду від 26.11.2007р суд зобов'язав відповідача провести перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення починаючи з 2004р, але до теперішнього часу виплати допомоги відповідач не провів. Просив суд стягнути з відповідача суму на оздоровлення за період з 2004р по2007р в сумі 6858,30 грн.

Представник відповідача - УПСЗН Новокаховської міської ради в судовому засіданні позов не визнала, пояснивши, що с таттею 62 Закону зазначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005р. №936 затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок). Згідно підпункту 4 пункту 4 Порядку щорічна допомога на оздоровлення призначається відповідно до частини 4 статті 48 Закону та Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р №562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка встановлює розмір щорічної допомоги на оздоровлення. Згідно вказаної Постанови щорічна допомога на оздоровлення з 2005 року інвалідам III групи виплачується в розмірі 90 грн.

Починаючи з 1996 року у законах України "Про встановлення розміру мінімальної заробітної плати", які приймалися Верховною Радою України на відповідні роки, зазначалося, що встановлений мінімальний розмір заробітної плати не повинен застосовуватися як розрахункова величина для визначення розмірів допомоги, компенсаційних та інших виплат, до прийняття відповідних змін до законів, у яких розрахунок розміру виплат залежить від мінімальної заробітної плати.

Відповідно до п.4, п.5 статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють відповідні видатки бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Зобов'язання, взяті розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних призначень, не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися. Взяття таких зобов'язань є бюджетним правопорушенням.

Згідно частини 8 статті 51 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України здійснює виплати за дорученнями розпорядників бюджетних коштів при наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу в бухгалтерському обліку виконання Державного бюджету України та відповідності напряму витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню. Також згідно постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.2005. №936 "Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'Язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок) джерелом фінансування виконання програм, пов'Язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є державний бюджет України.

Згідно п. 4 Порядку виплата компенсацій та допомог певних видів за програмами пов'Язаними із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи проводиться центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, який підпорядкований Головному управлінню праці та соціального захисту населення Херсонської ОДА, та управліннями праці та соціального захисту населення. Але даний Порядок не розмежовує які саме компенсації виплачуються безпосередньо центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, а які управліннями праці та соціального захисту населення. Щорічна компенсація на оздоровлення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відсутня в щорічних бюджетних призначеннях управління праці та соціального захисту населення, затверджених кошторисами, що підтверджується листом управління Державного казначейства у м. Нова Каховка від 30.07.2007р. №02-10/325. Статтею 73 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих: актів України" встановлено, що Кабінету Міністрів України надається право у 2008 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. ця стаття Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" не була скасована.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПСЗН Новокаховської міської ради Херсонської області як особа, яка постраждала внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС, 2 категорії по захворюванню, пов'язаного із роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачена щорічна компенсація на оздоровлення, у розмірі 5 мінімальних заробітних плат. При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати;

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії, при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Зі змісту зазначених Законів України про встановлення розмірів мінімальних заробітних плат не вбачається будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, а також враховуючи судову практику Вищого адміністративного суду України за 2007 рік при розгляді справ у аналогічних правовідносинах, суд вважає, що застосуванню підлягає саме ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також відповідні норми законів України про встановлення мінімального розміру заробітної плати за вказаний період, а не Постанови КМ України, на які посилаються представник відповідача.

Відповідно до ст.89 Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік» розмір мінімальної заробітної плати встановлений:

з 1 січня 2004 року - 205 грн.;

з 1 вересня 2004 року - 237 грн. на місяць.

Відповідно до ст. 83 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» розмір мінімальної заробітної плати встановлений:

з 1 січня 2005 року - 262 грн.;

з 1 квітня 2005 року - 290 грн.;

з 1 липня 2005 року - 310 грн.;

з 1 вересня 2005 року - 332 грн. на місяць.

Відповідно до ст. 82 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" розмір мінімальної заробітної штати встановлений

з 1 січня 2006 року - 350 гривень на місяць,

з 1 липня 2006 року - 375 гривень,

з 1 грудня 2006 року - 400 гривень.

Статею 76 Закону України «Про державний Бюджет України на 2007р » визначено мінімальну заробітну плату:

З 01.04.2007 - 420 гривень;

Відповідно до ст.59 Закону України «Про державний Бюджет України на 2008р » визначено мінімальну заробітну плату:

З 01.04.2007 - 525 гривень;

За таких обставин та з урахуванням наданої відповідачем довідки сума недоотриманої допомоги на оздоровлення становить 6858,30 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України ст. 48 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ з подальшими змінами;; ст.76 Закону України «Про державний Бюджет України на 2007р », ст.59 Закону України «Про державний Бюджет України на 2008р », керуючись ст.ст. 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 , щорічну компенсаційну виплату на оздоровлення за 2004 р-2007 р., встановлену ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 6858,30 грн.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення, апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новокаховський міський суд.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення зазначених строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано, якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Л.В. Сапронова