"03" лютого 2009 р. Справа № 3/443/08
за позовом Державної екологічної інспекції в Миколаївській області
вул. Дзержинського, 134, м. Миколаїв, 54055
до Дочірнього підприємства «Санта-Петрівка»
вул. Леніна, 39, с. Петрівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57135
про відшкодування шкоди в сумі 11 549,78 грн.
Суддя Смородінова О.Г.
Представники:
Від позивача
Єршова Т.А., довіреність від 08.01.08. № 02/02.
Від відповідача
Омелянюк В.М. -директор;
Корнєйчук Н.М., довіреність від 02.02.09 р.;
Предмет спору: Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з відповідача збитків у сумі 11 549,78 грн.
На вимогу ухвали суду від 22.12.08 р. позивач надав пояснення до позовної заяви.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) ДП "Санта " відбулося в 2006 році, що, підтверджується актом перевірки вимог природоохоронного законодавства ДП "Санта-Петрівка" від 31 грудня - 01 лютого 2008 року. Саме на цей акт перевірки посилається позивач як на підставу визначення та розрахунку збитків, що їх завдано порушенням. При цьому, методика розрахунку розмірів шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, у відповідності до якої прокурором і був розрахований розмір збитків прийнята Кабінетом Міністрів України 25 липня 2007 року, тобто після 2006 року, в якому було здійснено зняття родючого шару ґрунту без спеціального дозволу.
У відповідності до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином, норми методики не можуть бути застосовані до порушення, яке сталося до введення в дію методики. Крім того, до порушення ДП "Санта» із зняття родючого шару ґрунту без спеціального дозволу не можуть бути застосовані норми методики розрахунку розмірів шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу. За вказане порушення може виникнути лише адміністративна відповідальність посадових осіб відповідача, яку вже було застосовано (відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення № 08/18 від 1 лютого 2008 року).
Відповідачем 08 квітня 2008 року отримано дозвіл № 0025 на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту земельної ділянки).
Таким чином, на підставі наведеного просимо суду відмовити у задоволенні позовної заяви.
Господарський суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін,
встановив:
31.01. - 01.02.2008 року фахівцями позивача проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства дочірнім підприємством «Санта-Петрівка», яке здійснює розробку Петрівського родовища цегельної сировини на території Миколаївського району Миколаївської області.
В ході перевірки було встановлено, що відповідачем при проведенні розкривних робіт Петрівського родовища цегельної сировини здійснює зняття родючого шару ґрунту на площі 0,8 га без відповідного дозволу, що є порушенням вимог частини 2 статті 168 Земельного кодексу України, Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття
та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005р. № 1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2005р. за № 70/10350.
Відповідно до статті 168 Земельного кодексу України ґрунти є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель. При здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.
Згідно з пунктом 1.3 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005р. № 1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2005р. за № 70/10350, власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Відповідно до ст.ст. 3, 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»державний контроль за додержанням законодавства про охорону земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Основним принципом здійснення державного контролю за використанням та охороною земель є повне відшкодування шкоди, заподіяної довкіллю внаслідок порушення земельного законодавства України.
За порушення вимог законодавства про охорону та використання земель, допущені відповідачем, відповідальність передбачена пунктом «и»частини 1 статті 211 Земельного кодексу України, відповідно до якого «громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема, за невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.
Так, своїми діями відповідач заподіяв державі шкоду в розмірі 11 549 грн. 78 коп., що підтверджується актом перевірки додержання природоохоронного законодавства, складений 31.01. -01.02. 2008року і підписаний повноважними представниками ДП «Санта- Петрівка»без зауважень; довідка від 11.02.2008р. № 53/08 за підписом директора ДП «Санта-Петрівка»В.М.Омелянюка стосовно площі порушених земель; постанова від 01.02.2008р. № 08/18 про накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення; поясненням начальника гірничого цеху ДП «Санта - Петрівка»Вінійчука О.І.
Розрахунок зазначеної суми виконано на підставі методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963.
За приписами ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Крім того слід зазначити, що шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Таким чином, з наданих матеріалів вбачається, що відповідач повинен відшкодувати збитки державі, завдані порушенням природоохоронного законодавства.
Отже, на підставі викладеного, також враховуючи те, що позов заявлено обґрунтовано та підлягає задоволенню в повному обсязі, судові витрати слід віднести за рахунок відповідача.
На підставі викладеного, керуючись, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд -
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства «Санта - Петрівка»(вул. Леніна, 39, с. Петрівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57135, код ЄДРПОУ 32614806 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївській області на рахунок Петрівської сільської ради Миколаївського району Миколаївській області № 33117331700242, код ЄДРПОУ 23086435. банк ГУДКУ в Миколаївській області МФО 826013, 11 549 грн. 78 коп. на відшкодування шкоди та державне мито на користь Державного бюджету.
3. Стягнути з Дочірнього підприємства «Санта - Петрівка»(вул. Леніна, 39, с. Петрівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57135, код ЄДРПОУ 32614806 на користь Держбюджету Центрального району м. Миколаєва 85,00 грн. держмита.
Наказ надіслати на адресу ДПІ у Миколаївському районі Миколаївської області.
4. Стягнути з Дочірнього підприємства «Санта - Петрівка»(вул. Леніна, 39, с. Петрівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57135, код ЄДРПОУ 32614806 на користь Держбюджету Центрального району м. Миколаєва 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ надіслати на адресу ДПІ у Миколаївському районі Миколаївської області.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення 10 денного строку з дня його прийняття.
Суддя О.Г. Смородінова