Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 211
Іменем України
09.02.2009
Справа №2-8/10484-2008
За позовом - Сімейне фермерське господарство «Гуляй-Поле», Нижньогірський район
До відповідача - Нижньогірської державної районної адміністрації, смт Нижньогірський
Про спонукання до поновлення дії договору оренди земельної ділянки.
Суддя С.А. Чумаченко
Від позивача - Марченко Л.М. голова
Від відповідача - не з'явився.
Сутність спору: Позивач - Сімейне фермерське господарство «Гуляй-Поле» звернувся до відповідача Нижньогірської державної районної адміністрації із позовною заявою, просить суд визнати поновленим на строк з 01.04.08р. по 31.03.2013р. на умовах передбачених цим договором, договір оренди земельної ділянки площею 13га, в тому числі ріллі-13га від 01.04.03р. укладений між сторонами.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату слухання справи повідомлений належним чином - рекомендованим листом.
Справа слухання відкладалася в порядку ст.77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, суд
05 березня 1997 року Нижньогірської районною державною адміністрацією зареєстроване як юридична особа Сімейне фермерське господарство «Гуляй-Поле», про що видане Свідоцтво серії А00 №587771.
01 квітня 2003 року між Нижньогірської районною державною адміністрацією і СФГ «Гуляй-Поле» укладений Договір оренди земельної ділянки, строком на 5 років.
17 березня 2008 року Сімейне фермерське господарство «Гуляй-Поле» звернувся до Нижньогірської районної державної адміністрації із заявою, з проханням продовжити строк договору оренди земельної ділянки від 01 квітня 2004 року.
Представник відповідача представив суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого пояснив наступне, відносно спірної земельної ділянки Нижньогірської районною державною адміністрацією прийнято рішення про передачу його у власність фізичним особам для ведення фермерського господарства.
Суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, за наступними підставами.
01 квітня 2003 року між Нижньогірської районною державною адміністрацією - Орендодавець, і СФГ «Гуляй-Поле» - Орендар укладений Договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.1 Договору від 01.04.03р. Орендодавець передає, а Орендар приймає в тимчасове користування земельну ділянку, площею 13га, для ведення фермерського господарства.
Згідно до п.3.1. Договору оренди земельної ділянки від 01.04.03р. Договір укладений строком на п'ять років.
02 квітня 2003 року Нижньогірський районним відділом земельних ресурсів проведена державна реєстрація Договору від 01.04.03р., про що зроблена запись у книзі №2 за №1.
Отже, як встановлено судом, строк Договору оренди земельної ділянки, укладеного між Нижньогірською районною державною адміністрацією і СФГ «Гуляй-Поле», закінчився 01 квітня 2008 року.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. В силу ч. 1 ст. 31 цього закону договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Щодо поновлення договору оренди земельної ділянки Закон України "Про оренду землі" містить положення, які не є тотожними відповідним нормам ЦК України та ГК України.
Стаття 33 вказаного закону передбачає, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Тобто цією нормою не передбачений порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень з боку сторін, а лише визначено, що в цьому разі договір підлягає поновленню. До того ж вказана норма не передбачає зміну відповідного рішення ради, яке є підставою для надання в оренду земельної ділянки, щодо встановлених в ньому строків оренди.
Разом з тим, відповідно до п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради -сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Таким чином, законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.
Зважаючи на те, що необхідною умовою укладення та поновлення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування, визнання відповідного договору оренди поновленим за відсутності такого рішення є порушенням виключного передбаченого Конституцією України права цього органу на здійснення права власності від імені Українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.
Приписи ст. 13 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно ст.ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Отже, позивачем не виконанні вимоги п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, щодо обґрунтованості позовних вимог, при цьому суд враховує, що обов'язок щодо доказування обставин на які сторона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень покладається саме на зацікавлену сторону, в даному випадку позивача, в іншу чергу відповідач надав докази якими підтвердив обставини на які він посилається як на підставу своїх заперечень.
В судовому засіданні 09.02.2009 року оголошена вступна та резолютивна частини рішення.
Повний текст рішення підписано 11.02.2009 року.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 77 ,82-84 ГПК України, суд -
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.