ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
28.01.2009 р. № 16/49
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кишинського М.І. при секретарі судового засідання Ярошевській Я.В. у відкритому судовому засіданні вирішив адміністративну справу
за позовомАсоціації «Міжрегіональний комерційний Союз»
до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва
Прозобов'язання включити до реєстру неприбуткових організацій
На підставі ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28.01.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача, в якому просить зобов'язати Державну податкову інспекцію у Оболонському районі м. Києва включити Асоціацію «Міжрегіональний комерційний союз»до реєстру неприбуткових організацій за умови приведення статуту Асоціації до вимог чинного законодавства.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Асоціація як господарське об'єднання, створене відповідно до ст. 120 Господарського кодексу України, є неприбутковою організацією, може проводити господарську діяльність як неосновну, а тому має бути включена Державною податковою інспекцією у Оболонському районі м. Києва до реєстру неприбуткових організацій. Крім цього, вважає безпідставними посилання відповідача на невідповідність п.7.3 Статуту Асоціації «Міжрегіональний комерційний союз»вимогам абз. «д»п.7.11.1 п.7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 22.05.97р. № 283/97-ВР.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, вважав вимоги позивача не обґрунтованими та такими, що суперечать діючому законодавству.
За результатами розгляду наданих сторонами документів, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва,
встановив:
Асоціація «Міжрегіональний комерційний союз»зареєстрована Оболонською районною у місті Києві державною адміністрацією 19.12.2007 року, ідентифікаційний код 35623750.
Відповідно до Довідки АБ № 003077 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) видами діяльності за КВЕД є:
· діяльність організацій промисловців та підприємців;
· будівництво магістральних трубопроводів, ліній зв'язку та енергопостачання;
· будівництво будівель;
· дослідження і розробки в галузі технічних наук;
· діяльність зв'язку.
Статутом Асоціації, затвердженим загальними зборами засновників 17.07.2008р.
визначено, що Асоціація «Міжрегіональний Комерційний Союз»є господарським об'єднанням, що діє на основі повного господарського розрахунку, самофінансування та самоокупності.
Згідно з п.7.3 Статуту, джерелами формування майна Асоціації є:
· грошові та майнові внески учасників Асоціації, в т.ч. іноземних;
· доходи від неосновної (господарської ) діяльності;
· добровільні внески спонсорів, а також добровільні внески, пожертвування, дари
фізичних та юридичних осіб;
· технічна допомога закордонних і міжнародних організацій, товариств;
· надходження від проведених Асоціацією заходів;
· пасивні доходи асоціації.
Відповідно до пп.7.11.10 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку
підприємств», з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством.
Стаття п.7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»визначає оподаткування неприбуткових установ і організацій. Згідно з абзацом «д»пп.7.11.1 ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є: спілками, асоціаціями та іншими об'єднаннями юридичних осіб, створеними для представлення інтересів засновників, що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників та не проводять господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів.
В той же час, п.7.3 Статуту Асоціації «Міжрегіональний комерційний союз», як на джерело формування майна Асоціації, містить посилання на доходи від неосновної (господарської) діяльності.
Відповідно до ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних та соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва -підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
В свою чергу, з контексту статті вбачається, що комерційна господарська діяльність -це діяльність з метою одержання прибутку.
В своїх доводах, позивач вказував на можливість Асоціації здійснювати комерційну діяльність, як неосновну, і при цьому мати статус неприбуткової організації, посилаючись на наявність у податковому звіті неприбуткових організацій II частини.
Проте, з такими доводами суд погодитись не може з огляду на наступне.
Відповідно до п.1.2 Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом ДПА України 11.07.1997 № 233 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 за № 290/2094, цей Порядок застосовується установами й організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ з присвоєнням ознаки неприбутковості (далі -неприбуткові установи) у встановленому порядку відповідно до наказів Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997 № 232 «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ».
Асоціація на час розгляду судового спору ознаки неприбутковості не мала.
Положення ж пп.7.11.9 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»застосовуються коли організація вже включена до реєстру неприбуткових організацій та установ, тобто має ознаку неприбутковості, на що прямо вказують норми статті. Така неприбуткова організація, виходячи з норм пп.7.11.2 - 7.11.7 п. 7.11 ст. 7 сплачує податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
Як встановлено в судовому засіданні, положення Статуту Асоціації «Міжрегіональний Комерційний Союз»суперечать вищенаведеним положенням Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», які дають підстави для включення даної організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого ним рішення.
Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У позові Асоціації «Міжрегіональний комерційний союз»до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про зобов'язання включити до реєстру неприбуткових організацій відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кишинський М.І.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -29.01.2009 р.