01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
03.02.2009 № 35/383
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів: Верховця А.А.
Тищенко А.І.
при секретарі:
За участю представників:
від позивача Саєнко Ю. М. - представник за довіреністю,
від відповідача1: Безносик А. О. - представник за довіреністю,
від відповідача1: Карпа В. І. - представник за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
на рішення Господарського суду м.Києва від 04.08.2008
у справі № 35/383 (Літвінова М.Є.)
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "СК-Сервіс"
до Київська міська рада
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
третя особа позивача
третя особа відповідача
про внесення змін до договору
Рішенням Господарського суду міста Києва від 04.08.2008 року у справі№ 35/383 позов ПП «Промбудіндустрія» (надалі - Позивач) до Київської міської ради (надалі - Відповідач 1) та Головного управління земельних ресурсів Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі - Відповідач 2), про поновлення договору оренди земельної ділянки від 22.11.2006 № 75-6-00311 в редакції, яка підписана ТОВ «СК - Сервіс», з моменту набрання чинності судовим рішенням, на умовах, визначених угодою, позов було задоволено повністю, а саме: поновлено на 1 рік договір оренди земельної ділянки від 22.11.2006 № 75-6-00311 в редакції, яка підписана ТОВ «СК - Сервіс», з моменту набрання чинності судовим рішенням, на умовах, визначених угодою. Також, зобов'язано Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати угоду до Договору оренди земельної ділянки від 22.11.2006р. №75-6-00311 між Орендодавцем - Київською міською радою та орендарем - Товариством з обмеженою відповідальністю «СК-Сервіс», у встановленому порядку та стягнуто з Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на користь «СК-Сервіс» 42,50 грн. - державного мита та 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, Відповідач 2 подав на нього апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 04.08.2008р. у справі № 35/383 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що при винесенні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було неповно з»ясовано обставини, які мають значення для справи, також, судом першої інстанції було порушено норми матеріального і процесуального права, зокрема: ст. ст. 116, 123 та 124 ч. 1 Земельного Кодексу України (далі - ЗК України), а також ст. ст. 16 та 20 Закону України “Про оренду землі» (далі -ЗУ “Про оренду землі»), що є підставами для скасування такого судового рішення.
Зокрема, скаржник зазначає, що після закінчення терміну дії договору оренди КМР не приймала рішення про продовження договору оренди земельної ділянки, а відтак, відсутні правові підстави для укладання угоди до договору оренди, запропонованої Позивачем.
Позивач письмовий відзив на апеляційну скаргу не надав, однак в судовому засіданні зазначив, що рішення господарського суду м. Києва від 04.08.2008р. у даній справі є законним, об»єктивним і таким, що відповідає дійсним обставинам справи, а тому просив залишити це рішення без змін, а подану на нього Відповідачем 2 апеляційну скаргу - без задоволення.
Відповідач 1 в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу Відповідача 2 та просив її задовольнити, а рішення господарського суду міста Києва від 04.08.2008р. у справі № 35/383 скасувати.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, Київський апеляційний господарський суд встановив.
Відповідно до рішення Київради від 11.10.2005 № 229/3690 між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Промбудіндустрія» було укладено договір оренди земельної ділянки, на підставі якого Позивачу передано в короткострокову оренду на 1 рік земельну ділянку для будівництва, експлуатації та обслуговування офісно - виставкових та складських будівель на просп. 50-річчя Жовтня, 1-б у Святошинському районі м. Києва.
На підставі зазначеного рішення Київською міською радою та ТОВ «СК-Сервіс» було укладено договір оренди земельної ділянки на просп. 50-річчя Жовтня, 1-б у Святошинському районі м. Києва, що зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) у книзі записів державної реєстрації договорів 22.11.2006 р. за № 75-6-00311.
Строк дії зазначеного договору оренди земельної ділянки закінчився 22.11.2007 року.
Відповідно до п.1 1.7 Договору передбачено, що орендар, після закінчення строку Договору, на який його було укладено, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на продовження терміну дії Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
Згідно статті 777 Цивільно о кодексу України наймач, який має намір скористатися переважним правом па укладення договору найму на повий строк, зобов'язаний повідомити про це наймодавця до спливу строку договору найму у строк, встановлений договором якщо він не встановлений договором, - в розумний строк.
Згідно з ст. 33 Закону України «Про оренду землі» після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.
Позивач повністю виконував вимоги зазначеного договору оренди та продовжує користуватися земельною ділянкою, у зв'язку з чим останній звернувся з листом від 13.10.2007 №2/11 до Київського міського голови з проханням поновити строк дії Договору оренди земельної ділянки та надіслав підписані зі свого боку два примірники угоди до договору про поновлення.
На підставі доручення заступника міського голови-секретаря Київради від 12.12.2007 №46495, за замовленням Товариства, землевпорядною організацією - ТОВ «Геометікс» розроблено технічну документацію про поновлення договору оренди земельної ділянки на просп. 50-річчя Жовтня, 1 -б у Святошииському районі м. Києва (кадастрова справа А-12215) та передано 07.04.2008р. до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
З листа Головного управління земельних ресурсів вбачається (№05-49/24188 від 20.06.2008), що рішення Київради про розгляд питання щодо поновлення договору не приймалось, питання підписання запропонованої позивачем угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки від 22.11.2006р. №75-6-00311 буде вирішено після прийняття Київрадою відповідного рішення.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно ст. 16 Закону України “Про оренду землі» особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
В той же час, згідно ст. 4 Закону України “Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.
Згідно ст. 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Крім того, відповідно до п. 12 Перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно ст. 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова укладає договори від імені територіальної громади.
В той же час, статтею 181 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначений загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір, за загальним правилом, викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.
При цьому, частиною 3 вказаної ст. 181 ГК України також передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні, а відповідно до частини 4 цієї ж статті, за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Частиною п'ятою статті 188 Господарського кодексу України передбачено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Таким чином, на виконання ст. 188 та ст. 181 Господарського кодексу України ТОВ «СК - Сервіс» підписало угоду до договору від 22.11.2006 №75-6-00311 та надіслало її до Київради, яка у двадцятиденний термін зобов'язана була її підписати або надати два примірники протоколу розбіжностей з підписаною угодою.
Проте, всупереч вимог вказаних норм Закону, угоду до договору оренди земельної ділянки Київським міським головою підписаний так і не був, як і не був повернутий Позивачу із своїми зауваженнями.
Отже, Київська міська рада порушила терміни розгляду питання поновлення договору від 22.11.2006р. № 75-6-00311, що призвело до порушення прав Позивача у поновленні договору оренди земельної ділянки.
Враховуючи зазначене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги Позивача до Київської міської ради про укладення угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім цього апеляційна інстанція зазначає, що Київська міська рада прийняла рішення № 229/3690 від 11.10.2005р. про передачу вищезазначеної земельної ділянки позивачу в оренду. Предметом позову в даному випадку є продовження терміну дії укладеного договору №22.11.2006 №75-6-00311 на один рік. Ця вимога базується на переважному праві позивача, яке зазначено в ст.. 777 ЦК України. Нехтування цим правом позивача є порушенням зі сторони Київської міської ради вимог чинного законодавства України, тим більше, що заперечень щодо продовження терміну дії договору від відповідача-1 не надходило.
Що стосується позовних вимог, заявлених до Відповідача 2 по даній справі, про зобов»язання зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є невід»ємними частинами цього договору, то такі, на думку колегії суддів також підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до рішення КМР № 433/593 від 29.05.2003р. “Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві», про яке згадувалось вище, ГУЗР ВО Київради було доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, які посвідчують право власності та право користування земельною ділянкою, відповідно до п.“з» ст. 9 та п. “є» ст. 184 ЗК України.
Частиною 2 ст. 126 ЗК України передбачено, що право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Згідно ст. 18 Закону України “Про оренду землі», договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Частиною 2 ст. 125 ЗК України, також визначено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
В той же час, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 2073 від 25.12.1998р. “Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі» та розпорядження Київської міської державної адміністрації № 1014 від 24.06.1999р. “Про порядок державної реєстрації договорів оренди землі» відповідну державну реєстрацію договорів оренди землі у м. Києві проводить саме Відповідач 2.
Згідно п. 3.13. Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затв. рішенням Київради №182/342 від 19.12.2002р., ГУЗР ВО Київради організовує видачу державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, оформлення та видачу договорів оренди (суборенди) земельних ділянок та здійснює реєстрацію суб»єктів права власності на землю, реєстрацію права користування землею і договорів на оренду (суборенду) землі.
Таким чином, судова колегія констатує, що позовні вимоги ТОВ “СК - Сервіс» до ГУЗР ВО Київради (КМДА) про зобов»язання зареєструвати угоду до Договору оренди земельної ділянки від 22.11.2006р. з усіма додатками, що є його невід»ємними частинами, запропонований Позивачем, є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Проте, в даному випадку, Відповідачем 2 по справі, всупереч вимог вказаної норми закону, не було надано суду апеляційної інстанції належних доказів на підтвердження своїх доводів та вимог, заявлених в апеляційній скарзі.
За таких умов, апеляційний господарський суд вважає, що рішення господарського суду міста Києва від 04.08.2008р., яке було прийнято по даній справі, у зв»язку з повним з»ясуванням обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими, та відповідністю висновків, викладених в рішенні суду дійсним обставинам справи, а також у зв»язку з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, є законним і обґрунтованим. Підстав, для скасування або зміни вказаного судового рішення та задоволення апеляційної скарги Головного управління земельних ресурсів Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), суд апеляційної інстанції не знаходить.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32 - 34, 36, 91, 92, 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
Рішення Господарського суду м. Києва від 04.08.2008р. у справі № 35/383 залишити без змін, а апеляційну скаргу Головного управління земельних ресурсів Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)- без задоволення.
Матеріали справи № 35/383 повернути до Господарського суду м. Києва
Головуючий суддя Отрюх Б.В.
Судді Верховець А.А.
Тищенко А.І.