Постанова від 02.02.2009 по справі 6/59

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02.02.2009 р. № 6/59

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу

Дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

до Спеціалізована державна податкова інспекція у м.Києві по роботі з великими платниками податків

про скасування податкового повідомлення-рішення

Представники:

від позивачаСобко О.В. (довіреність від 17.12.2008р. №2-10д);

від відповідача Онисько М.М. (довіреність від 19.02.2008 р. №268/9/10-110)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 02.02.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення-рішення від 26.08.2008р. №0001544120/1.

За наслідками невиїзної документальної перевірки було складено Акт №313/4120/30019775 від 22.05.2008р. з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства в частині несвоєчасної сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток ДК «Укргазвидобування». На підставі вказаного акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0001274120/0 від 06.06.2008р. про застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на прибуток в розмірі 993745,72 грн.

Позивач вважає, що відповідач дійшов помилкового висновку порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ від 21.12.2000р. (далі - Закон №2181-ІІІ) та неправомірно застосовано штрафні (фінансові) санкції відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181-111. ДК «Укргазвидобування»своєчасно сплатило узгоджену суму податкового зобов'язання, що підтверджується платіжним дорученням №65 від 20.05.2008р. Тому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001544120/1 від 26.08.2008р.

Відповідач -СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП з позовом не погоджується та в обґрунтування зазначає наступне. Застосування до позивача штрафних санкцій за порушення податкового зобов'язання на підставі п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181-ІІІ є правомірним, оскільки позивачем несвоєчасно сплачено податкове зобов'язання по декларації з податку на прибуток з урахуванням переплати у розмірі 9 937 450,22 грн., а саме з затримкою в 1 календарний день. Відповідальність за вказане порушення передбачена п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ Тому, підстави для скасування повідомлення-рішення №0001544120/1 від 26.08.08р. відсутні.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків була здійснена невиїзна документальна перевірка Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині несвоєчасної сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток за І квартал 2008 року.

За наслідками перевірки було складено Акт №313/4120/30019775 від 22.05.2008р.

Так було встановлено, що позивачем до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП подано податкову декларацію з податку на прибуток за І квартал 2008 року (вх. №5789 від 12.05.2008р.).

В рядку 17 декларації (сума податку до сплати) зазначено 60 848 363,00 грн.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181-ІІІ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації. Протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону для подання податкової декларації.

Таким чином, граничний термін сплати податкового зобов'язання визначеного в рядку 17 декларації, наступає 20.05.2008р.

Згідно акту перевірки, по даними картки особового рахунку ДК «Укргазвидобування»зобов'язання по декларації сплачено платіжними дорученнями від 20.05.2008р. №1552 на суму 33403788,00 грн., від 20.05.2008р. №3843 на суму 16 686000, 00 грн., від 21.05.2008р. №65 на суму 10 559 000,00 грн.

Станом на 05.05.2008р. в картці особового рахунку рахувалась переплата у розмірі 813 917,78 грн.

Таким чином, станом на 21.05.2008р., з урахуванням переплати, ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України»несвоєчасно сплачено 9 944657,22 грн. податкового зобов'язання по декларації з податку на прибуток за І квартал 2008 року, чим порушено вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181-ІІІ.

Відповідальність за вказане порушення передбачена п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ , яке передбачає сплату штрафу у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу при затримці до 30 календарних днів наступним за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання.

За висновками Акту перевірки СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП винесено повідомлення-рішення №0001274120/0 від 06.06.08р. про застосування штрафних санкцій в розмірі 993 745,72 грн.

За наслідками апеляційного оскарження вказаного податкового повідомлення -рішення скарга платника податків була залишена без задоволення, в наслідок чого СПДІ у м. Києві по роботі ВПП було винесене податкове повідомлення -рішення №0001544120/1 від 26.08.08р.

Суд не погоджується з позицією відповідача щодо правомірності застосування до позивача вищевказаних норм законодавства в т.ч. правомірності накладення штрафних (фінансових) санкцій, з огляду на наступне.

Відповідно до п.16.4 ст.16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

Відповідно до пп. б) п.4.1.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до пп. 5.3.1 п 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Враховуючи вищенаведене, кінцевий термін сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток за 1-й квартал 2008 року - 20 травня 2008 року.

Як свідчать матеріали справи, ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" 20.05.2008р. сплачено податок на прибуток у сумі 10 559 000, 00 грн. на рахунок №31118002700211 Одержувач: РВДК Шевченківського району міста Києва, що підтверджується платіжним дорученням №65 від 20 травня 2008 року з відміткою банку про прийняття платіжного доручення.

Наявність коштів на рахунку, з якого здійснювалась сплата податку на прибуток підтверджується випискою ВАТ „Укрексімбанк" від 20.05.2008 року, згідно якої на рахунку ДК „Укргазвидобування" кінцеве сальдо 13 800 477,92 грн.

Відповідно до п. 16.5.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.

Постановою Національного банку України від 21.01.2004 № 22 затверджено «Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» (далі -Інструкція №22 ) яка встановлює загальні правила, види і стандарти розрахунків юридичних і фізичних осіб та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків. Вимоги цієї Інструкції поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків, а також на стягувачів, які здійснюють примусове списання коштів з рахунків цих учасників, та обов'язкові для виконання ними.

Відповідно до пункту 2.14. Інструкції №22, банк платника на всіх примірниках прийнятих розрахункових документів і на реєстрах обов'язково заповнює реквізити "Дата надходження" і "Дата виконання", а банк стягувача - "Дата надходження в банк стягувача" (якщо ці реквізити передбачені формою документа), засвідчуючи їх підписом відповідального виконавця та відбитком штампа банку. На документах, прийнятих банком після закінчення операційного часу, крім того, ставиться штамп "Вечірня".

Якщо дата складання розрахункового документа (реєстру) збігається з датою його виконання (списання банком коштів за цим документом), то реквізит "Дата надходження" може не заповнюватися.

Відміткою про дату реєстрації банком платіжного доручення платника про сплату платежів до бюджету є заповнення в ньому реквізиту "Дата надходження", який банк заповнює незалежно від дати складання платником цього платіжного доручення.

Ініціювання переказу вважається завершеним з часу прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.

Так, платіжне доручення №65 від 20.05.2008р. з призначенням платежу податок на прибуток за І квартал 2008 р. на суму 10 559 000 грн. містить відмітку банку «Дата надходження»- 20 травня 2008 року, що свідчить про своєчасність сплати платежів до бюджету.

За таких обставин, висновки відповідача про те, що позивачем порушені вимоги пп.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181-ІІІ є помилковими, а тому до позивача не може бути застосована відповідальність за порушення положень даного Закону.

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 26.08.2008р. №0001544120/1 слід визнати протиправними та скасувати, а позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, відповідач не надав суду належних доказів щодо правомірності прийнятого ним податкового повідомлення - рішення. Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним рішення.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем доведено ті обставини на яких ґрунтуються її позовні вимоги та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ :

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати податкове повідомлення -рішення від 26.08.2008р. №0001544120/1 про застосування штрафних санкцій в сумі 993 745,72 грн.

3. Судові витрати у розмірі 3,40 грн. присудити на користь Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» з Державного бюджету України.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Добрянська Я.І.