Постанова від 22.01.2009 по справі 9/575

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22.01.2009 р. № 9/575

12:18

За позовомВідкритого акціонерного товариства «Національний депозитарій України»

доДержавної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про визнання протиправними та скасування розпорядження № 271 від 23.04.2008 р., постанови № 647-КФ від 28.08.2008 р. та розпорядження № 773-КФ від 28.08.2008 р.

Суддя: Кротюк О.В.

Секретар судового засідання: Таран Т.К.

Обставини справи:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з вимогами визнати протиправними та скасувати постанову від 28.08.2008 р. № 647-КФ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів та розпорядження від 28.08.2008 р. № 773-КФ про усунення порушень законодавства про цінні папери.

22.01.2009 р. позивач подав заяву про збільшення позовних вимог та просить суд:

визнати протиправним та скасувати розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2008 р. № 271 про усунення порушень законодавства про цінні папери;

визнати протиправною та скасувати постанову Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28.08.2008 р. № 647 - КФ про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів;

визнати протиправним та скасувати розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28.08.08 № 773-КФ про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

встановив:

розпорядженням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 271-КФ від 23.04.2008 р. про усунення порушень законодавства про цінні папери встановлено, що Указом Президента України від 23.11.2007р. № 1143/2007 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2007 року № 640-р" зупинено, а Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2007р. №1403 "Про скасування актів Кабінету Міністрів України, дію яких зупинено указами Президента України" скасовано розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2007 року № 640-р "Про додаткову емісію акцій ВАТ "Національний депозитарій України" та постановлено: у термін до 11.07.2008 р. привести рішення загальних зборів ВАТ "Національний депозитарій України" в частині прийняття рішення про збільшення розміру статутного капіталу у відповідність до вимог Указу Президента України від 23.11.2007 р. № 1143/2007 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2007 року № 640-р»та Постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2007 р. № 1403 «Про скасування актів Кабінету Міністрів України, дію яких зупинено указами Президента України»; до 21.07.2008 р. письмово проінформувати уповноважену особу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про виконання розпорядження.

Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.08.2008 р. про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів встановлено, що розпорядження від 23.04.2008 р. № 271-КФ не виконано, в зв'язку з чим керуючись пунктом 1 розділу ІІІ Правил та пунктом розділу IV Правил розгляду справ про порушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 р. № 2272 постановлено порушити справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Відкритого акціонерного товариства «Національний депозитарій України», встановлено строк для надання пояснень.

Актом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 102-КФ від 14.08.2008 р. про правопорушення на ринку цінних паперів встановлено, що Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку було видано розпорядження від 23.04.2008 р. № 271-КФ на приведення рішення загальних зборів ВАТ "Національний депозитарій України" в частині прийняття рішення про збільшення розміру статутного капіталу до вимог Указу Президента України від 23.11.2007 р. № 1143/2007 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.08.2007 року № 640-р»та Постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2007 р. № 1403 «Про скасування актів Кабінету Міністрів України, дію яких зупинено указами Президента України». Термін виконання розпорядження було встановлено - 11.07.2008 р., термін інформування уповноваженої особи про виконання зазначеного розпорядження - 21.07.2008 р. Станом на 30.07.2008р. розпорядження не виконано.

Розпорядженням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 773-КФ від 28.08.2008 р. про усунення порушень законодавства встановлено, що на дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 23.04.2008 р. № 271-КФ товариство не виконало, враховуючи вищевикладене та на підставі пункту 10 стати 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»зобов'язано у термін до 22.12.2008 року привести рішення загальних зборів ВАТ «Національний депозитарій України»в частині прийняття рішення про збільшення розміру статутного капіталу до вимог Указу Президента України від 23.11.2007р. ЛГ21143/2007 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2007 року №640-р" та Постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2007р. №1403 "Про скасування актів Кабінету Міністрів України, дію яких зупинено указами Президента України".

Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 647-КФ від 28.08.2008 р. встановлено, що на дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 23.04.2008 р. №271-КФ товариство не виконало, пояснення надані уповноваженими особами ВАТ "Національний депозитарій України" під час розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів не звільняють товариство від відповідальності за вчинене правопорушення та керуючись абзацом 4 частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та пунктом 1.4 розділу XVII «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.07. № 2272, за ухилення від виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 23 квітня 2008р. №271-КФ на відкрите акціонерне товариство "Національний депозитарій України" накласти штраф у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень.

Аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з урахуванням наступних обставин.

Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі -Закон) визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Положеннями Закону встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Відповідно до статті 3 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Статтею 5 Закону встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Нормами статті 6 Закону встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку розробляє і затверджує з питань, що належать до її компетенції, акти законодавства, обов'язкові для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.

Положеннями статті 8 Закону врегульовано, що Комісія має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до статті 11 Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. N 2272 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811, розроблено відповідно до глав 1, 2, 3, 4, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 27 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статей 7, 8, 9, 11, 12, 13 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", статті 47 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та інших нормативно-правових актів. Ці Правила визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.

Правилами встановлено, що Акт про правопорушення на ринку цінних паперів повинен містити, зокрема: виклад обставин правопорушення; посилання на нормативно-правовий акт, норму якого порушено; відомості про наявність повторного вчинення правопорушення особою, щодо якої складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів; інші відомості, необхідні для вирішення справи про правопорушення.

Розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.

Постанова складається з вступної, описової, мотивувальної та резолютивної частин. Описова частина повинна містити викладення обставин, встановлених при розгляді справи, та посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено. У мотивувальній частині наводяться посилання на докази, що підтверджують факт правопорушення і вину юридичної особи, або ж факти, що вказують на відсутність правопорушення, посилання на відповідні норми нормативно-правового акта, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.

Розпорядження про усунення порушень може бути винесено незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Розпорядження про усунення порушень повинно, зокрема, містити: номер викладення обставин справи; посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено.

Розпорядження про усунення порушень може бути оскаржено до суду у порядку, встановленому законодавством.

Статтею 19 Конституції України чітко встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючи вказані вище обставини в їх сукупності суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі. Адже оскаржувані рішення прийняті з порушенням норм законодавства України про цінні папери та принципів, визначених статтею 2 КАС України, оскільки не містять викладення обставин, встановлених при розгляді справи, посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено, не наведено докази, що підтверджують факт правопорушення і вину юридичної особи, посилання на відповідні норми нормативно-правового акта, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Враховуючи те, що оскаржувані рішення не містять обов'язкових відомостей та фактів, при цьому обов'язковість зазначення обставин, встановлених при розгляді справи, посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено, наведень доказів, що підтверджують факт правопорушення і вину юридичної особи, посилань на відповідні норми нормативно-правового акта, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, встановлених, зокрема, саме нормативно-правовим актом відповідача, а в судовому засідання представник відповідача також не надав додаткових пояснень в цій частині, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та скасування оскаржуваних рішень.

Рішення, винесені відповідачем на підставі розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 271-КФ від 23.04.2008 р., є протиправними, адже як за своїм змістом не відповідають усім вимогам закону, так і ґрунтуються на рішенні, яке не відповідає усім вимогам закону.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд також бере до уваги, що згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів суду правомірність прийнятих оскаржуваних рішень.

Враховуючи такі обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2008 р. № 271 про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28.08.2008 р. № 647 - КФ про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28.08.08 № 773-КФ про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, або без подання заяви про апеляційне оскарження шляхом подання апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя О.В.Кротюк

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -02.02.2009 р.