Постанова від 28.11.2008 по справі 15/160

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28.11.2008 р. № 15/160

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С. при секретарі Бистрик А.С. за участю:

позивача - ОСОБА_1

представників позивача -Василенка Ю.О., Кандиби В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна

про зобов'язання вчинити певні дії

На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 28 листопада 2008 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови складено та підписано 4 грудня 2008 року.

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна про зобов'язання надати довідку-характеристику на будинок №63 по вул. Цілинній в м. Києві для оформлення спадщини.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідно до рішення Апеляційного суду м. Києва від 17 квітня 2006 року, яке залишено без змін Ухвалою Верховного Суду України від 22 вересня 2006 року, за ОСОБА_4 визнано право власності на Ѕ частину житлового будинку АДРЕСА_1. ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянка ОСОБА_4 померла, залишивши у спадок своє майно ОСОБА_1 2 жовтня 2007 року позивач звернувся із заявою про прийняття спадщини до 16-ої Київської державної нотаріальної контори, якою, враховуючи вимоги законодавства щодо оформлення спадщини, був надісланий відповідний запит до Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна про надання довідки-характеристики на АДРЕСА_1, разом з тим, відповідач листом від 24 вересня 2008 року повідомив позивача про неможливість проведення поточної інвентаризації та виготовлення технічного паспорту у зв'язку з незабезпеченням останньому доступу до частини домоволодіння співвласників. Також позивач зазначив, що оплатив відповідні послуги БТІ.

Вказану відмову у наданні довідки-характеристики позивач вважає протиправною та такою, що не відповідає вимогам Інструкції про порядок видачі довідок-характеристик на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб та зареєстровані в бюро технічної інвентаризації, затвердженої наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 30 квітня 1996 року № 35, а тому просить суд позовні вимоги задовольнити.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, відзиву на позов не надав, явку своїх представників у судове засідання не забезпечив.

За наслідками положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за наявними матеріалами та без участі представника відповідача.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з таких підстав.

Статтею 1297 Цивільного кодексу України встановлений обов'язок громадян, які прийняли спадщину, в отриманні свідоцтва про право на спадщину, якщо у складі спадкового майна є нерухоме майно.

Необхідність одержання свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно викликана тим, що на відміну від інших правомочностей , що переходять до спадкоємця у складі спадщини, право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця не з моменту прийняття спадщини із зворотною юридичною силою на час її відкриття (ч. 5 ст. 1268 ЦК), а з моменту реєстрації права спадкування нерухомого майна у державних органах (ст. 1299 ЦК).

Відповідно до пункту 117 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 14 червня 1994 р. № 18/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 7 липня 1994 р. за № 152/361, якщо до складу спадкового майна входить жилий будинок та інше нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), державний нотаріус вимагає крім правовстановлюючого документа довідку-характеристику бюро технічної інвентаризації, а в місцевостях, де інвентаризація не проводилась,- довідку виконавчого комітету відповідної Ради народних депутатів.

Пунктом 2.3 Інструкції про порядок видачі довідок-характеристик на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб та зареєстровані в бюро технічної інвентаризації, затвердженої наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 30 квітня 1996 року № 35, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 6 червня 1996 р. за №273/1298 передбачено, що довідка-характеристика для оформлення спадщини видається згідно з письмовим запитом нотаріуса за рахунок коштів зацікавленої особи за даними технічної інвентаризації, проведеної на найближчий до дня відкриття спадщини час, і ця дата вказується в довідці.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 2 жовтня 2007 року звернувся до 16-ої Київської державної нотаріальної контри із заявою про прийняття спадщини. У той же день позивачем було оформлене відповідне замовлення у Київському міському бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, також позивачем було здійснено оплату зазначених послуг згідно з діючими тарифами.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 69, 70, 71, та 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна надати ОСОБА_1 довідку-характеристику на будинок АДРЕСА_1 для оформлення спадщини на Ѕ будинку АДРЕСА_1.

Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статей 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Мазур А.С.