ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
02.02.2009 р. № 6/60
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
Дочірня компанія "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до Спеціалізована державна податкова інспекція у м.Києві по роботі з великими платниками податків
про визнання нечинними повідомлення-рішення №0001154120/0 від 080508
за участю представників
позивача: Сова Н.П. (довіреність №2-14 від 08.01.2009), Галкін В.Ю. (довіреність №2-13 від 08.01.2009р.) ;
відповідача : Бондаренко Ю.В. (довіреність №4270/8/10-010 від 17.04.2008р.)
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 02.02.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася Дочірня компанія «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання нечинними податкових повідомлень -рішень від 08.05.2008 р. №0001154120/0, від 22.07.2008 р. № 0001154120/1 та рішення про результати розгляду скарги від 17.07.2008 р. № 8120/10/25-020.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що при проведенні перевірки відповідач дійшов до помилкового висновку щодо порушення ДК „Укртрансгаз” НАК «Нафтогаз України»ст. 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», пунктів 2-4 «Порядку відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2007 р. № 68, наказу Фонду державного майна України від 12.02.2007 р. № 249 «Щодо нормативів відрахування до фонду дивідендів».
Оскільки, на думку позивача, сплата частини прибутку (доходу) є цивільними відносинами, а не бюджетними. Вказані відносини не можуть бути одночасно і цивільними і бюджетними. Зі сфери правового регулювання Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та Закону України «Про господарські товариства»такі відносини не виключено на відміну від сфери регулювання Закону України «Про Державний бюджет»на відповідний рік.
Відповідач проти позову заперечує з огляду на наступне. Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає нарахуванню та сплаті НАК «Нафтогаз України»до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності ІІІ кварталу 2007 року складає 35 431 960 грн., частина чистого прибутку (доходу), що підлягає нарахуванню за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності ІУ півріччя 2007 року 171 577 760 грн. Таким чином, позивач в порушення » ст.. 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», пунктів 2-4 «Порядку відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2007 р. № 68, наказу Фонду державного майна України від 12.02.2007 р. № 249 «Щодо нормативів відрахування до фонду дивідендів»занизив зобов'язання по сплаті частини прибутку (доходу). Тому, донарахування позивачу податкового зобов'язання по сплаті частини прибутку (доходу) в розмірі 207 009 720 грн. та 44 945 140 грн. штрафний санкцій відповідає чинному законодавству України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків була проведена невиїзна документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»за період з 01.10.206р. по 31.12.2007р. За результатами перевірки складений Акт від 21.04.2008 р. № 270/41-20/30019801.
Перевіркою встановлено порушення вимог ст. 63 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-У "Про Державний бюджет України на 2007 рік", зі змінами та доповненнями, пунктів 2, 3, 4 Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), затвердженого Постановою КМУ від 29 січня 2007 р. № 68, Наказу Фонду Державного майна України від 12 лютого 2007 року №249 "Щодо затвердження нормативів відрахування до фонду дивідендів", зі змінами та доповненнями, в результаті чого не нарахована та не сплачена частина прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2007 році в сумі 207 009 720 грн., з них:
- за ІІІ квартал 2007 року -35 431 960 грн.;
- за IУ квартал 2007 року -171 577 760 грн.
Згідно з пп. "б" пп.4.2.2 п.4.2 ст.4, пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України від 21.12.2000 №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»із змінами та доповненнями (далі - Закон України № 2181-ІІІ), на підставі акту перевірки СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП було прийняте податкове повідомлення -рішення від 08.05.2008 р. № 0001154120/0 на загальну суму 251 954 860 грн., з яких 207 009 720 грн. -основного платежу та 44 945 140 грн. -штрафних (фінансових) санкцій.
ДК „Укртрансгаз” НАК "Нафтогаз України" оскаржила податкове повідомлення-рішення від 08.05.2008р. № 00011541200/0 в адміністративному порядку до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП.
Рішенням про результати розгляду первинної скарги СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП від 17.07.2008 р. № 8120/10/25-020 залишила податкове повідомлення-рішення від 08.05.2008р. №0001154120/0 без змін, а скаргу ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»- без задоволення. На підставі вказаного рішення прийнято нове податкове повідомлення -рішення від 22.07.2008р. №0001154120/1. яким визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежом частина прибутку (доходу) у розмірі 251 954 860 грн.
Дослідивши матеріали справи, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог, зважаючи на наступне.
Відповідно до статуту ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України», її статутний фонд сформований із внесків засновника -НАК «Нафтогаз України», який належить 100% у статутному фонді, - у вигляді основних фондів, оборотних активів та цінностей, вартість яких відображається у самостійному балансі компанії. Майно компанії закріплено за нею на праві повного господарського відання.
Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України»було створено Міністерством палива та енергетики України в особі Кабінету Міністрів України.
Статутний фонд НАК «Нафтогаз України», відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 р. № 747 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», (ст.. 7 Статуту) формується шляхом передачі до нього:
- 100% акцій державних акціонерних товариств, які утворюються на базі державних підприємств, майно яких не підлягає приватизації;
- Пакетів акцій, залишених у державній власності, відкритих акціонерних товариств.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Статуту засновником НАК «Нафтогаз України»є держава в особі Кабінету міністрів України. Пункт п. 5.2 ст. 5 Статуту акціонерами Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України (до прийняття в установленому порядку рішення про приватизацію майна Компанії та в особі Фонду державного майна України -після передачі йому акцій компанії, визначених для продажу згідно з прийняттям рішення про приватизацію її майна) та юридичні особи різних форм власності та громадяни, що набули права власності на акції Компанії в процесі приватизації та на вторинному ринку цінних паперів.
Тобто, ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»є 100 відсотковим державним підприємством.
Статтею 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»від 19.12.2006 р. № 489-V встановлено, що господарські організації сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу), зокрема, акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.
Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2006 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюється Кабінетом Міністрів України (крім порядку і нормативу відрахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, які встановлюються відповідними радами).
Відповідно до ст. 84 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету здійснюється органами, які повинні забезпечувати їх надходження, згідно з додатком № 8 до цього Закону.
Таким чином, контроль за справлянням частини прибутку (доходу) до Державного бюджету України здійснюється органами державної податкової служби.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, відповідно до даних звіту про фінансові результати І півріччя 2007 року чистий прибуток ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України» складає 191 104 100,00 грн. Згідно форми №2 „Звіт про фінансові результати за 9 місяців 2007 року” чистий прибуток склав 279 684 000 грн. Позивач за результатами фінансово-господарської діяльності за 2007 рік подав до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності, в якому відобразило чистий прибуток у сумі 708 628 400 грн.
Враховуючи зазначене, відповідачем була визначена частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності:
- за 9 місяців 2007 року становить - 35 431 960 грн.
- за 2007 рік становить 171 577 760 грн.
Крім того, суд не погоджується з твердженням позивача про те, що розподіл прибутку (доходу) здійснюється виключно у відповідності із затвердженим фінансовим планом ДК «Укртарансгаз»на 2007 рік, затвердженим Постановою КМУ від 18.07.2007р. №951.
Згідно ч. 4 ст. 4 Цивільного кодексу України, якщо постанова Кабінету Міністрів України суперечить положенням цього Кодексу або іншому закону, застосовуються відповідні положення цього Кодексу або іншого закону.
Статтею 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»встановлено, що господарські організації сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу), зокрема, акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.
Таким чином застосування до даних правовідносин Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»як акту, що має вищу юридичну силу є правомірним.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2007 року № 68, із змінами та доповненнями, затверджений «Порядок відрахування господарськими організаціями до Державного бюджету частини чистого прибутку (доходу)»(далі Порядок № 68).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 68, відрахування частини чистого прибутку (доходу) здійснюється акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами - у розмірі, визначеному базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, які затверджуються Фондом державного майна за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку № 68 передбачено, що частина чистого прибутку (доходу), що відраховується до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, та розмірів відрахувань частини прибутку (доходу), зазначених у пункті 2 цього Порядку. Господарські організації, включені до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», зменшують чистий прибуток, з якого розраховуються відрахування до державного бюджету, на суму прибутку, отриманого в результаті погашення заборгованості відповідно до зазначеного Закону. Частина чистого прибутку (доходу) сплачується господарськими організаціями до державного бюджету у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 68, акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства здійснюють відрахування частини чистого прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутному фонді.
Наказом Фонду державного майна України від 12.02.2007 № 249 «Щодо затвердження нормативів відрахування до фонду дивідендів»затверджено базові нормативи відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських організацій у 2006 році згідно з їх галузевою належністю для Міністерства палива та енергетики норматив встановлений у розмірі - 40%.
Законом України від 24.12.2002 р. № 349-ІУ «Про внесення змін до Закону «Про оподаткування прибутку підприємств»внесено зміни до п.1.9 ст. 1 Закону України від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідно до яких дивіденд - платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
До дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства, платіж, який виплачується власнику сертифіката фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю. При цьому наявність чи відсутність прибутку, розрахованого згідно з правилами податкового обліку, не може впливати на прийняття чи неприйняття рішення щодо нарахування дивідендів.
Отже, частину прибутку (доходу) віднесено до загальнодержавних податків.
Пунктом 1 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - Кодекс) встановлено, що бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів дія забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.
Зі змісту пункту 3 частини 1 статті 4 цього Кодексу випливає, що нормативно-правовими актами, що регулюють бюджеті відносини в Україні, є, зокрема, - закон про Державний бюджет України.
Згідно з пунктом 19 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України, доходи бюджету - усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, дарунки, гранти).
Закон про Державний бюджет України на поточний рік регулює бюджетні відносини, зокрема, у сфері наповнення бюджету через механізми справляння податків. Отже, дія зазначеного закону поширюється, у тому числі, і на податкові відносини, оскільки одним із джерел формування доходної частини державного бюджету на поточний рік є податки, які справляються за встановленими ставками. Закон про Державний бюджет України на поточний рік передбачає розмір кожної доходної статті бюджету, зокрема шляхом розміру податкових ставок, зупинення дії податкових зобов'язань для визначеного кола суб'єктів господарювання від сплати певних видів податків.
Таким чином, закон про Держаний бюджет України встановлює, зокрема, основи регулювання податкових відносин у частині спрямування податків до Державного бюджету як елементу його доходної частини.
Отже, висновки відповідача щодо порушення ДК «Укртарнсгаз»НАК "Нафтогаз України" статті 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», пунктів 2, З та 4 Порядку № 68 та Наказу № 249 відповідають вимогам чинного законодавства України.
Відповідно до підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону. України від 21.12.2000 №2181 -III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(із змінами та доповненнями) (далі - Закон України № 218-ІІІ), у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Таким чином, визначення СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП податкових зобов'язань ДК „Укртрансгаз” НАК «Нафтогаз Україин»з частини чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності за 9 місяців 2007 року та за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності 2007 року в розмірі 207 009 720 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 44 945 140 грн., на підставі підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України № 2181-ІІІ, відповідають вимогам чинного законодавства.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність прийнятих ним рішень. Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В адміністративному позові відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.