ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
місто Київ
15 год. 35 хв.
21.01.2009 р. № 3/562
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н.Є., при секретарі судового засідання Миколаєнко І.О.
Розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СТІОМІ-Холдінг»
До Старосинявської районної державної адміністрації
про скасування Наказу
У судовому засіданні 21 січня 2009 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину Постанови.
Товариство з обмеженою відповідальністю «СТІОМІ-Холдінг»(надалі -Позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Старосинявської районної державної адміністрації (надалі -Відповідач) про визнання протиправними дій районної державної адміністрації щодо відмови в затвердженні технічної документації та укласти договір оренди земельної діянки; зобов'язання в 30-денний термін з моменту винесення рішення суду Старосинявську районну державну адміністрацію погодити технічну документацію та підписати договір оренди земельної ділянки площею 164 га, що знаходяться за межами населених пунктів Пилявківської сільської ради.
В ході судового розгляду справи Позивачем було уточнено позовні вимоги. Враховуючи уточнені позовні вимоги, Позивач просив суд: зобов'язати Старосинявську районну державну адміністрацію Хмельницької області вчинити дії щодо завершення процедури укладення договору оренди земельних ділянок 137,615 га (загальна площа) на території Пилявківської сільської ради з ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відмова Старосинявської районної державної адміністрації в затвердженні технічної документації щодо проекту землеустрою ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»є незаконною, розпорядження робочої групи по реалізації повноважень щодо розпорядження землями державної власності від 7 травня 2008 року, яким прийнято рішення не погоджувати проект землеустрою ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»не ґрунтується на вимогах закону та підлягає скасуванню, оскільки дозвіл на проведення робіт із землеустрою по передачі в оренду земель із земель державної власності, що знаходяться за межами населених пунктів Пилявківської сільської ради з подальшою передачею в користування на умовах оренди ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»для ведення товарного виробництва, затверджений розпорядженням Старосинявської районної державної адміністрації № 337/2007-р від 24 грудня 2007 року та дозвіл на виготовлення проекту відведення на земельну ділянку із резервного фонду та земель запасу, яка знаходиться за межами населеного пункту Пилявківської сільської ради загальною площею 164 га, затверджений розпорядженням Старосинявської районної державної адміністрації № 39/2007-р від 7 лютого 2007 року, був наданий до вступу в законну силу змінами до земельного законодавства; роботи із землеустрою по передачі в оренду земель із земель державної власності, що знаходяться за межами населених пунктів Пилявківської сільської ради були проведені до вказаних змін, що підтверджується укладеними ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»та відповідними установами договорами.
Відповідач явку уповноваженого представника до суду не забезпечив та надіслав на адресу суду клопотання, в якому вказав, що проти заявлених позовних вимог не заперечує та просив розглядати справу без участі представника Старосинявської районної державної адміністрації.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали та заслухавши пояснення представника Позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відповідно до пунктів а), в) частини 1 статті 17 Земельного Кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим кодексом; координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України «Про оренду землі»відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.
Згідно з частиною 2 статті 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування -орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Згідно з положенням частини 1 статті 123 Земельного Кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Частиною 2 статті 123 Земельного Кодексу України встановлено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
7 лютого 2007 року Старосинявською районною державною адміністрацією видано Розпорядження № 39/2007-р від 7 лютого 2007 року про надання згоди на виготовлення проекту відведення на земельну ділянку, яким надано згоду на виготовлення проекту відведення на земельну ділянку із резервного фонду та земель запасу, яка знаходиться за межами населеного пункту Пилявківської сільської ради загальною площею 164 га з подальшою передачею в оренду даної земельної ділянки ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»; товариству у 60 денний термін виготовити проект відведення земельної ділянки та у встановленому законодавством порядку погодити проект відведення земельної ділянки і подати на новий розгляд районній державній адміністрації.
Розпорядженням Старосинявської районної державної адміністрації № 337/2007-р від 24 грудня 2007 року Про надання дозволу щодо проведення робіт з землеустрою було надано дозвіл щодо проведення робіт з землеустрою для землекористувань земельними ділянками із земель державної власності, що знаходяться за межами населених пунктів Пилявківської сільської ради в розмірі 164 га, з подальшою передачею в користування на умовах оренди ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»для ведення товарного виробництва; підприємству в 90 денний термін виготовити проект із землеустрою та у встановленому законодавством порядку погодити її і подати на розгляд районній державній адміністрації.
Відповідно до Договору № 744 на виконання проектно-вишукувальних, кадастрових та землевпорядних робіт від 12 липня 2007 року замовник ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»та виконавець ДП «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»уклали договір на складання виконавцем проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та оформлення права користування з земель державної власності на території: Бабинської, Заставецької, Пилявківської, Пилявської, Лисанівської, Ожарівської сільських та Старосинявської селищної рад Старосинявського району.
Актом готовності проектних та вишукувальних робіт від 8 листопада 2007 року було затверджено готовність проектних та вишукувальних робіт по складанню Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та оформлення права користування (договорів оренди) на території місцевих рад Старосинявського району Хмельницької області станом на 8 листопада 2007 року, виконаних ДП «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»для ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»на підставі договору № 744 від 12 липня 2007 року.
Актом готовності проектних та вишукувальних робіт від 20 грудня 2007 року було затверджено готовність проектних та вишукувальних робіт по складанню Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та оформлення права користування (договорів оренди) на території місцевих рад Старосинявського району Хмельницької області станом на 20 грудня 2007 року, виконаних ДП «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»для ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»на підставі договору № 744 від 12 липня 2007 року.
Як підтверджується матеріалами справи, а саме -копіями Платіжного доручення № 2223 від 18 липня 2007 року та Платіжного доручення № 3782 від 9 листопада 2007 року, - Товариством з обмеженою відповідальністю «СТІОМІ-Холдінг»була проведена оплата за проектно-вишукувальні, кадастрові та землевпорядні роботи за Договором № 744 від 12 липня 2007 року.
Положенням статті 30 Закону України «Про землеустрій»встановлено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.
У відповідності до частини 6 статті 123 Земельного Кодексу України розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
У Висновку відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Старосинявської районної державної адміністрації № 42 від 6 лютого 2008 року зазначено, що «розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної власності ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 137,615 га в т.ч. орних земель 137,615 га на території Пилявківської сільської ради відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Старосинявського району погоджує названий проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок і відмічає, що земельні ділянки будуть використовуватись для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без права будівництва».
Висновком Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області від 6 лютого 2008 року «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»визначено, що земельна ділянка придатна для використання за цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до Висновку Відділу земельних ресурсів у Старосинявському районі Головного управління земельних ресурсів у Хмельницькій області № 2-02-39/52 від 13 лютого 2008 року про погодження проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок, для передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на територіях Пилявківської сільської ради -земельні ділянки площею 137,615 придатні для відведення в оренду під ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Пилявківської сільської ради.
Згідно висновку Головного державного санітарного лікаря Старосинявського району № 7 від 13 лютого 2008 року щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову -земельна ділянка на території Пилявківської сільської ради придатна для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на землях запасу Пилявківської сільської ради.
У відповідності до Висновку Відділу охорони пам'яток історії та культури у Хмельницькій області № 453 від 14 лютого 2008 року було погоджено проект землеустрою земельних ділянок загальною площею 137,615 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Пилявківської сільської ради, Старосинявського району, Хмельницької області.
Згідно з частиною 7 статті 123 Земельного Кодексу України погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 25 березня 2008 року № 1649 Головного управління земельних ресурсів у Хмельницькій області встановлено, що «проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно, та погоджується за умови врахування зауважень, викладених у п. 10 даного висновку».
Згідно Витягу з протоколу № 3 засідання робочої групи по реалізації повноважень щодо розпорядження землями державної власності Старосинявської районної державної адміністрації від 7 травня 2008 року було вирішено не погоджувати технічної документації ТОВ «СТІОМІ-Холдінг», в зв'язку з тим, що на сьогоднішній день немає законних підстав для затвердження технічної документації.
Відповідно до частини 11 статті 123 Земельного Кодексу України відмову органів місцевого самоврядування або органів державної влади в наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду в установлений законом строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову в наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Суд звертає увагу на те, що в ході судового розгляду вказаної адміністративної справи Відповідачем -Старосинявською районною державною адміністрацією було здійснено погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної власності ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Пилявківської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області (згідно договору № 744 від 11.07.2007 р.) (що становить зміст однієї з позовних вимог Позивача).
Відповідачем на адресу суду було надіслано заяву, в якій зазначено про повне виконнання Старосинявською районною державною адміністрацією позовних вимог.
Представник Позивача в судовому засіданні зазначив, що Старосинявською районною державною адміністрацією здійснено погодження розробленого Товариством з обмеженою відповідальністю "СТІОМІ-Холдінг" проекту землеустрою, однак дії по укладенню договору оренди відповідної земельної ділянки не завершені.
Вищезазначене стало підставою остаточного уточнення позовних вимог Позивачем. Як було зазначено представником Позивача, останній прагне упевнитися в тому, що будуть вчинені всі дії, які становлять алгоритм процедури надання відповідної земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю “СТІОМІ-Холдінг”, а тому формою захисту своїх прав та інтересів Позивач обрав формулу, зміст якої становить позовна вимога про зобов'язання Відповідача вчинити дії щодо завершення процедури укладення договору оренди земельних ділянок 137,615 га (загальна площа) на території Пилявківської сільської ради з ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до частини 3 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Закріплений частиною 3 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України принцип диспозитивності в адміністративному процесі означає, що особа, яка є стороною адміністративного провадження, вправі на власний розсуд розпоряджатися заявленими позовними вимогами та може в будь-який час відмовитися від них у випадку поновлення її порушених прав.
Представник Позивача в судовому засіданні посилався на те, що повним та ефективним способом поновлення порушених прав Товариства з обмеженою відповідальністю “СТІОМІ-Холдінг” буде зобов'язання Відповідача вчинити дії щодо завершення процедури укладення договору оренди земельних ділянок 137,615 га (загальна площа) на території Пилявківської сільської ради з ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»для ведення товарного сільськогосподарського виробництва
Разом з тим, Суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як зазначено в Розпорядженні Старосинявської районної державної адміністрації від 7 лютого 2007 року № 39/2007-р «Про надання згоди на виготовлення проекту відведення на земельну ділянку»«надати згоду на виготовлення проекту відведення на земельну ділянку із резервного фонду та земель запасу, яка знаходиться за межами населеного пункту Пилявківської сільської ради загальною площею 164 га з подальшою передачею в оренду даної земельної ділянки ТОВ «СТІОМІ-Холдінг».
Розпорядженням Старосинявської районної державної адміністрації від 24 грудня 2007 року № 337/2007-р «Про надання дозволу щодо проведення робіт із землеустрою»встановлено «надати дозвіл щодо проведення робіт із землеустрою для землекористувань земельними ділянками із земель державної власності, що знаходяться за межами населених пунктів Пилявківської сільської ради в розмірі 164 га, з подальшою передачею в користування на умовах оренди ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»для ведення товарного виробництва.
Тобто, Суд звертає увагу на те, що у вказаних розпорядженнях Відповідач визначає мету, задля якої надається дозвіл на проведення відповідних робіт по землеустрою, а саме -подальша передача в користування на умовах оренди Товариству з обмеженою відповідальністю «СТІОМІ-Холдінг». Зазначене дає підстави вважати, що у випадку проведення відповідних робіт по землеустрою та затвердження їх у встановленому законодавством порядку суб'єктом владних повноважень, у останнього відсутні правові підстави для відмови від проведення дій, необхідних для укладення договору оренди земельної ділянки та передачі земельної ділянки у користування на умовах оренди.
Оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю «СТІОМІ-Холдінг»було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної власності ТОВ «СТІОМІ-Холдінг»для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Пилявківської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області, і вказаний проект був погоджений у встановленому законом порядку Старосинявською районною державною адміністрацією, то Суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для непроведення відповідних дій щодо завершення процедури укладення договору оренди відповідних земельних ділянок та передачі їх у користування на умовах оренди.
Проаналізувавши положення чинного законодавства в галузі земельних відносин та фактичні обставини справи, враховуючи те, що Відповідачем у встановленому законодавством порядку погоджено розроблений ТОВ «СТІОМІ-Холдінг» проект землеустрою, Суд приходить до висновку про обґрунтованість заявленої позовної вимоги Позивача.
Згідно з вимогами статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Суд звертає увагу на те, що усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві посилання Позивача є обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 17, 94, 99, 100, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
1. Зобов'язати Старосинявську районну державну адміністрацію Хмельницької
області в 30 денний строк з моменту набрання законної сили судовим рішенням вчинити дії щодо завершення процедури укладення з Товариством з обмеженою відповідальністю «СТІОМІ-Холдінг»м. Київ договору оренди земельної ділянки, що знаходиться за межами населених пунктів Пилявківської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області площею 137, 615 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н. Є. Блажівська