Ухвала від 07.02.2013 по справі К-31660/10-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" лютого 2013 р. м. Київ К-31660/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Гончар Л.Я.,

Суддів: Гордійчук М.П.,

Конюшка К.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Роменської міської ради в особі постійно діючої відомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання про визнання неправомірною відмови в наданні дозволу на обладнання автономної системи теплопостачання і гарячого водопостачання,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Роменської міської ради в особі постійно діючої відомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, в якому просив суд визнати за ним право на відключення належної йому квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання та право на влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та гарячого водопостачання; визнати протиправною відмову постійно діючої міжвідомчої комісії виконкому Роменської міської Ради з розгляду питань відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання у наданні згоди на відключення належної йому на праві власності квартири АДРЕСА_2 від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання та зобов'язати зазначену комісію прийняти рішення щодо відключення належної йому квартири від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання і гарячого водопостачання, збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Позовні вимоги мотивовано протиправністю відмови постійно діючої відомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення як такої, що суперечить положенням Цивільного кодексу України, Закону України "Про теплопостачання", Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Закону України "Про захист прав споживачів".

Постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 24 вересня 2009 року позов задоволено: визнано за ОСОБА_2 право на відключення належної йому квартири АДРЕСА_2 від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання та право на влаштування в квартирі індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та гарячого водопостачання; визнано протиправною відмову постійно діючої відомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання у наданні згоди на відключення належної ОСОБА_2 квартири АДРЕСА_2 від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання, улаштування в квартирі індивідуальної (автономної) системи теплопостачання і гарячого водопостачання, збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2010 року постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 24 вересня 2009 року скасовано, прийнято нову, якою у задоволенні позову відмовлено.

У поданій касаційній скарзі ОСОБА_2 із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати змінити рішення суду апеляційної інстанції, залишивши в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі свідоцтва про право власності на житло позивачу належить квартира АДРЕСА_3.

У зв'язку з тим, що будинок, в якому знаходиться належна позивачеві квартира, не забезпечений гарячим водопостачанням, ОСОБА_2 звернувся до постійно діючої відомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання із заявою про надання дозволу на відключення від системи центрального опалення та влаштування в квартирі індивідуального опалення та гарячого водопостачання.

Листом заступника Роменського міського голови, голови постійно діючої відомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання ОСОБА_3 від 09.06.2009 №03-26/1166 позивачеві відмовлено у наданні дозволу на влаштування індивідуального опалення та гарячого водопостачання та повідомлено, що наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 №169 внесено зміни до наказу від 22.11.2005 №4 "Про затвердження Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання", згідно з якими відключення від центрального опалення можливе лише усього будинку, за згодою всіх власників житлових і нежитлових приміщень.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з невідповідності положень наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 №169 положенням нормативно-правовим актам вищої юридичної сили, а саме: Закону України "Про захист прав споживачів", "Про теплопостачання", Цивільного кодексу України, у зв'язку з чим вказав на відсутність підстав для його застосування до спірних правовідносин.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, виходив з того, що наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 №169 "Про затвердження Змін до наказу Мінбуду України від 22.11.2005 №4", яким не передбачено можливості відключення окремих квартир від мереж центрального опалення, на момент виникнення спірних правовідносин був чинним та підлягав застосуванню відповідачем як суб'єктом владних повноважень при виконання владно-управлінських функцій. З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції вказав на правомірність відмови відповідача у наданні позивачеві дозволу на відключення від системи центрального опалення та влаштування в квартирі індивідуального опалення та гарячого водопостачання.

Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується з вказаними висновками суду апеляційної інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 24 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Згідно з пунктами 24, 25, 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Процедура відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання регулюється Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4.

Зокрема, у відповідності до пунктів 2.1, 2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4 в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Згідно з підпунктами 2.2.2, 2.2.3 пункту 2.2 вказаного Порядку, підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.

Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.

Таким чином, здійснення відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання можливе лише всього житлового будинку за умови обов'язкової відмови всіх споживачів будинку від зазначених послуг.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем не дотримано порядок відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в частині надання комісії протоколу загальних зборів мешканців будинку, в якому знаходиться належна йому квартира, про відключення будинку.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції щодо правомірність відмови відповідача у наданні позивачеві дозволу на відключення від системи центрального опалення та влаштування в квартирі індивідуального опалення та гарячого водопостачання.

Одночасно з викладеним, колегія суддів зазначає, що наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 №169 "Про затвердження Змін до наказу Мінбуду України від 22.11.2005 №4", на момент виникнення спірних правовідносин був чинним, у зв'язку з чим підлягав застосуванню відповідачем як суб'єктом владних повноважень при виконання владно-управлінських функцій.

З урахуванням викладеного, зважаючи на обставини, встановлені судами попередніх інстанцій на підставі доказів, досліджених під час судового розгляду справи, колегія суддів погоджується з позицією суду апеляційної інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову.

Доводи касаційної скарги висновків суду апеляційної інстанції не спростовують.

Правова оцінка встановлених обставин справи судом апеляційної інстанції дана вірно, порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення не допущено.

Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 відхилити, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: