Ухвала від 24.01.2013 по справі К-40605/10-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2013 року м. Київ К-40605/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Гончар Л.Я.,

Суддів: Гордійчук М.П.,

Конюшка К.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою закритого акціонерного товариства "Керченський скляний комбінат" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30 березня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2010 року у справі за позовом закритого акціонерного товариства "Керченський скляний комбінат" до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим про скасування постанови,

ВСТАНОВИЛА:

Закрите акціонерне товариство "Керченський скляний комбінат" звернулось до суду з позовом до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим про скасування постанови від 17.09.2009 №62-АР про застосування санкцій у розмірі 17000,00 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим протиправно, із перевищенням наданих законом повноважень, необґрунтовано, незважаючи на факт неповідомлення відповідачем у встановленому законом порядку про винесення розпорядження від 15.12.2008 №88-АР, прийнято постанову від 17.09.2009 №62-АР, якою до закритого акціонерного товариства "Керченський скляний комбінат" за ухилення від виконання розпорядження від 15.12.2008 №88-АР про усунення порушень законодавства про цінні папери застосовано фінансові санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 17 000,00 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30 березня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2010 року, у задоволенні позову відмовлено.

У поданій касаційній скарзі закрите акціонерне товариство "Керченський скляний комбінат" із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове, про задоволення позову.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що розпорядженням начальника територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим від 15.12.2008 № 88-АР закрите акціонерне товариство "Керченський скляний комбінат" зобов'язано у термін до 01.04.2009 усунути порушення вимог законодавства та до 20.05.2009 письмово поінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження

Розпорядження від 15.12.2008 № 88-АР отримано представником позивача 19.12.2008, що підтверджується його підписом на розпорядженні.

Закрите акціонерне товариство "Керченський скляний комбінат" 28.08.2009 листом повідомило відповідача про те, що нова редакція статуту підготовлена товариством, але не затверджена загальними зборами, у зв'язку з чим надати нову редакцію статуту немає можливості.

У зв'язку з ухиленням позивача від виконання розпорядження від 15.12.2008 № 88-АР уповноваженою особою відповідача винесено постанову від 03.09.2009 про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Листом від 10.09.2009 позивач звернувся до відповідача з клопотанням, в якому просив надати копію розпорядження від 15.12.2008 №88-АР та продовжити строк виконання даного розпорядження, посилаючись на те, що його не було належним чином повідомлено про наявність розпорядження, у зв'язку з чим товариство з об'єктивних причин не мало можливості його виконати.

За результатами розгляди справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженої особою відповідача винесено постанову від 17.09.2009 №62-АР, згідно з якою до закритого акціонерного товариства "Керченський скляний комбінат" за ухилення від виконання розпорядження від 15.12.2008 №88-АР про усунення порушень законодавства про цінні папери застосовано фінансові санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 17 000,00 грн.

Вказуючи на протиправність постанови від 17.09.2009 №62-АР, закрите акціонерне товариство "Керченський скляний комбінат" звернулось до суду із вказаним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з правомірності постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 17.09.2009 №62-АР як такої, що винесено відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, за наявності факту невиконання закритим акціонерним товариством "Керченський скляний комбінат" вимог розпорядження від 15.12.2008 №88-АР.

Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується із вказаними висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Відповідно пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Відповідно до статті дев'ятої Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; начальники відповідних територіальних органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; працівники центрального апарату - за письмовим дорученням Голови або членів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; працівники відповідних територіальних органів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - за письмовим дорученням начальника відповідного територіального органу Комісії.

Згідно з Положенням про Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим, затвердженим Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.10.2005 №585, Управління є територіальним органом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, підпорядкованим та підзвітним їй та реалізує в АРК завдання, покладені на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників.

Аналіз зазначених положень свідчить про те, що Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим у спірних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень, який реалізує надані законом владні управлінські функції, у тому числі видає розпорядження про усунення порушень та застосовує штрафні санкції за їх невиконання, у зв'язку з чим колегія суддів вказує на обгрунтованість позиції судів попередніх інстанцій в частині правомірності постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 17.09.2009 №62-АР як такої, що винесено відповідачем на підставі та в межах повноважень, наданих законом.

Так само, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій в частині обґрунтованості постанови від 17.09.2009 №62-АР як такої, що винесено відповідачем за наявності факту порушення позивачем законодавства про цінні папери.

Так, відповідно до пункту 8 частини першої статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.

Судами попередніх інстанцій із посиланням на докази, досліджені під час судового розгляду справи, встановлено, що розпорядженням начальника територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим від 15.12.2008 № 88-АР про усунення правопорушення на ринку цінних паперів закрите акціонерне товариство "Керченський скляний комбінат" зобов'язано у термін до 01.04.2009 усунути порушення вимог законодавства та до 20.05.2009 письмово поінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження

Розпорядження від 15.12.2008 № 88-АР отримано представником позивача 19.12.2008, що підтверджується його підписом на розпорядженні. З урахуванням положень пункту XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 №2272, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, згідно з якими розпорядження про усунення порушень надається особі, щодо якої його винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику розпорядження, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати його винесення, розпорядження від 15.12.2008 № 88-АР вважається врученим позивачеві.

Судами попередніх інстанцій встановлено факт невиконання закритим акціонерним товариством "Керченський скляний комбінат" у строк, встановлений розпорядженням від 15.12.2008 № 88-АР, вимог уповноваженої особи - начальника територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим, зазначених в розпорядженні від 15.12.2008 № 88-АР.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з позицією судів попередніх інстанцій щодо обґрунтованості постанови від 17.09.2009 №62-АР як такої, що винесено відповідачем за наявності факту порушення позивачем законодавства про цінні папери.

Враховуючи викладене, зважаючи на правомірність постанови начальника територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим від 17.09.2009 №62-АР про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, колегія суддів вказує на обгрунтованість висновків судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову.

Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.

Правова оцінка встановлених обставин справи судом апеляційної інстанцій дана вірно, порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення судом не допущено.

Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу закритого акціонерного товариства "Керченський скляний комбінат" відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30 березня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: