Копія
Ухвала
Іменем України
Справа № 2а-2702/791/12
05.02.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дугаренко О.В.,
суддів Дадінської Т.В. ,
Мунтян О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Гагарінського районного суду м.Севастополя (головуючого судді Лугвіщик А.М. ) від 22.03.12 у справі № 2а-2702/791/12
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Управління праці та соціального захисту населення Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя (проспект Жовтневої революції, 8,Севастополь,99038)
про стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною,
Постановою Гагарінського районного суду м.Севастополя від 22.03.2012 у задоволенні адміністративного позову - відмовлено.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, позивач звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Гагарінського районного суду м.Севастополя від 22.03.2012, прийняти нове рішення по справі.
У судове засідання 05.02.2013 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є матір'ю дитини - ОСОБА_3 (а.с.10), та перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя.
Згідно з матеріалами справи позивачу виплачувалась зазначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. щомісячно та допомога при народженні дитини одноразово 4800,00 грн. та по 620 грн. щомісячно.
У відповідності до ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини надається у розмірі 12240 грн. - на першу дитину, 25000 грн. - на другу дитину, 50000 грн. - на третю і наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні першої дитини в сумі 4800 грн., другої дитини - 4840 грн., третьої та наступної дитини - 5000 грн., решта на першу дитину виплачується протягом наступних 12 місяців, на другу дитину - 24 місяців, на третю і наступну дитину - 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" передбачено, що допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, слід зазначити, що Конституційний Суд України у п. 3 мотивувальної частини рішення від 03.10.1997 № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: "Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше".
Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісячно з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Згідно зі ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" застрахованій особі надається допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у розмірі, встановленому правлінням Фонду, але не менш розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Стаття 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлює, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині 2 статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до Постанови КМУ № 32 від 16.01.2007 у 1 кварталі 2007 року виплачував спірну допомогу за рахунок субвенцій, що перераховувалися УПСЗН на рахунки Фонду, а починаючи з 2 кварталу 2007 року, не здійснює виплату допомоги. Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 9 та абз. 1 ч. 2 ст. 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народження та похованням" Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності належить до цільових позабюджетних страхових фондів. Кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності не включаються до Державного бюджету України.
Отже з прийняттям змін у законодавстві, що регулює правовідносини, які виникли між сторонами, Фонд вже не виконує функції щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до трьох років застрахованим особам. Спірна допомога виплачується за рахунок держави і саме держава узяла функцію такі виплати здійснювати.
Статтею 45 Закону України "Про державний бюджет на 2010 рік" встановлено, що у 2010 році "допомога при народженні дитини по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України".
Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік " особливого розміру і порядку призначення і здійснення виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено не було.
Слід зазначити, що правові норми Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції станом на 2010 рік у часі прийнятті пізніше за ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народження та похованням", вони повністю узгоджуються з іншими нормативними актами, які визначають порядок сплати допомоги і джерела фінансування цих виплат, а тому, аналізуючи викладені обставини, враховуючи, що законодавством функція виплати допомоги по догляду за дитиною визначена як державна, судова колегія вважає необхідним в даному випадку застосовувати і щодо застрахованих осіб і щодо незастрахованих осіб положення про розмір спірної допомоги, які визначені лише ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Тобто, допомога по догляду за дитиною у 2010-2011 році виплачується за рахунок коштів державного бюджету. Виходячи з того, що Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" передбачена лише сплата відповідної допомоги за рахунок фонду соціального страхування, то виплата коштів, які передбачені для виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною має проводиться відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", якій передбачає покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Постановою Кабінету Міністрів України №57 від 22.02.2008 року "Питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751. Пунктом 22 Постанови №57 від 22.02.2008 визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50 відсоткам, з 1 січня 2009 року -75 відсоткам, з 1 січня 2010 року -100 відсоткам від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш 130 грн.
Положення Закону України "Про державний бюджет на відповідний рік" неконституційними не визнавалися, тому відповідач правомірно виплачував позивачу у 2010-2011 роках допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судова колегія зауважує, що відповідно до пп. 3 п. 22 Постанови №57 від 22.02.2008 року, для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Матеріали справи не містять доказів про звернення ОСОБА_2 до відповідача, у встановленому законодавством порядку, з метою реалізації своїх прав на отримання допомоги у підвищеному розмірі (по доходам).
Враховуючи зазначене, Управління праці та соціального захисту населення Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя спірна допомога виплачувалась у розмірі та порядку передбаченому чинними законодавством, відповідач діяв у відповідності до положень Конституції України та у межах наданих йому повноважень, а отже судом першої інстанції вірно встановлена відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Все вищеперелічене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - залишенню без змін.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Гагарінського районного суду м.Севастополя від 22.03.12 у справі № 2а-2702/791/12 залишити без задоволення.
2. Постанову Гагарінського районного суду м.Севастополя від 22.03.12 у справі № 2а-2702/791/12 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис О.В.Дугаренко
Судді підпис Т.В. Дадінська
підпис О.І. Мунтян
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Дугаренко