Копія
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-0106/433/12
05.02.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Щепанської О.А.,
суддів Кондрак Н.Й. ,
Горошко Н.П.
секретар судового засідання Міщенко М.М.
за участю сторін:
представник позивача, Орендного підприємства "Авангард"- Григор'єв Михайло Миколайович,
представник відповідача, Департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради- Сулейманова Венера Репатівна,
представник третьої особи, Євпаторійської міської ради- Смаглій Альона Володимирівна,
відповідач, Заступник начальника департаменту- начальник управління архітектури та містобудування департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради- Єпіфанов Олександр Миколайович,
представник третьої особи, Відділу Держкомзему в м. Євпаторія- не з'явився,
розглянувши апеляційні скарги Департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради, Євпаторійської міської ради на постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Захарова І.О.) від 28.09.2012 у справі № 2а-0106/433/12
за позовом Орендного підприємства "Авангард" (вул. Фрунзе, 52, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим, 97412)
до Департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради (пр-т Леніна, 2, м.Євпаторія, Автономна Республіка Крим, 97400)
Заступника начальника департаменту- начальника управління архітектури та містобудування департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради Єпифанова Олександра Миколайовича (АДРЕСА_1)
треті особи: Відділ Держкомзему в м. Євпаторія (проспект Леніна, 2, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим, 97400)
Євпаторійська міська рада (вул. Радянська, 2/150, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим, 97400)
про визнання незаконним відмови в узгодженні проекту відведенні земельної ділянки,
Постановою Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 28.09.2012 адміністративний позов задоволено.
Визнано незаконним відмову в узгодженні проекту землеустрою щодо відведення Орендному підприємству "Авангард" земельної ділянки площею 0,0187 га, розташованого за адресою пр-т Леніна, 296, в м. Євпаторії в оренду, оформлену листом Департаменту з розвитку території Євпаторійської міської ради № 01-13/1157 від 24.07.2012.
Визнано незаконними дії заступника директора департаменту - начальника управління архітектури та містобудування департаменту з розвитку території Євпаторійської міської ради - Єпифанова Олександра Миколайовича, щодо скасування Висновку Управління архітектури і містобудування Євпаторійської міської ради від 29.02.2008 № 164.2, оформлені листом Департаменту розвитку території Євпаторійської міської ради № 01-13/1157 від 24.07.2012.
Не погодившись з рішенням суду, Департамент по розвитку території Євпаторійської міської ради звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 28.09.2012 та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Також не погодившись з рішенням суду, Євпаторійська міська рада звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 28.09.2012 та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
У судовому засіданні, призначеному до розгляду на 05.02.2013, представник позивача заперечував проти задоволення апеляційних скарг, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін ; представник Департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради підтримав апеляційну скаргу Департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради, представник Євпаторійської міської ради підтримав апеляційну скаргу Євпаторійської міської ради, представники апелянтів та відповідач (Заступник начальника департаменту - начальник управління архітектури та містобудування департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради Єпифанов Олександр Миколайович) просили постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову про відмову у задоволенні позову. Третя особа (Відділ Держкомзему в м. Євпаторія) явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомила.
Згідно з ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Судова колегія, вислухавши пояснення представників позивача, відповідача (Департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради), третьої особи (Євпаторійської міської ради), обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 123 Земельного кодексу України надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Згідно ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону.
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Після цього орган місцевого самоврядування приймає рішення про надання земельної ділянки у оренду, або про відмову у наданні земельної ділянки у оренду, або про залишення клопотання без розгляду.
Як вбачається з матеріалів справи, у 2008 році Орендне підприємство "Авангард" звернулася до Євпаторійської міської ради із заявою про виділення в оренду земельної ділянки терміном на 49 років площею 0,0187 га для обслуговування торгових павільйонів, розташованих за адресою пр-т. Леніна, 29б.
Рішенням сесії Євпаторійської міської ради від 26.09.2008 № 5-36/20 було дано дозвіл ОП "Авангард" на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,0187 га., розташованого за адресою: пр-т. Леніна, 29б в м. Євпаторії для обслуговування торгових павільйонів (а.с.4).
Пунктом 2 рішення Євпаторійської міської ради від 26.09.2008 № 5-36/20 позивач був зобов'язаний в місячний термін після прийняття зазначеного рішення звернутися в Євпаторійське міське управління земельних ресурсів для отримання Умов відведення земельної ділянки, укласти договір із землевпорядною організацією на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, проект відведення погодити у встановленому законному порядку і надати на затвердження до міської ради.
З метою розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Позивач звернувся до землевпорядної організації, що має ліцензію на виконання відповідного виду робіт. Після чого ОП "Авангард" були отриманні позитивні висновки: з Республіканського комітету АР Крим з охорони культурної спадщини Відділу Держкомзему в м. Євпаторії, Республіканського комітету по земельних ресурсах, Євпаторійської санітарно-епідеміологічної станції.
Таким чином, на виконання п. 2 рішення Євпаторійської міської ради від 26.09.2008 № 5-36/20 позивач розробив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0187 га., розташованого за адресою: пр-т. Леніна, 29б в м. Євпаторії для обслуговування торгових павільйонів.
Проект відведення земельної ділянки площею 187,00кв.м., розташованого по пр. Леніна, 29б, для обслуговування торгових павільйонів представлений ОП «Авангард» на комісію з розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документації по землеустрою, в кінці 2011 року.
З моменту ухвалення рішення Євпаторійської міської ради від 26.09.2008 №5-36/19 "Про дозвіл ОП «Авангард» на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 187,00кв.м., розташованого по пр. Ленина, 296, для обслуговування торгових павільйонів" до надання проекту землеустрою на узгодження комісії пройшло більш 3-х років, внесені зміни в містобудівній законодавство, втратив силу Закон України "Про планування і забудову території", вступив в законну силу Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", в якому встановлені нові правові і організаційні основи містобудівної діяльності.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" планування території на місцевому рівні здійснюється шляхом розробки і затвердження генеральних планів населених пунктів, плану зонування територій і детальних планів території. Також 3аконом визначене, що положення Генерального плану населеного пункту уточнюються планом зонування території. План зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту з метою визначення умов і обмежень використання території для містобудівних потреб в межах певних зон.
Згідно ст. 18 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" план зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови, ландшафтної організації території.
На виконання Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", на підставі і відповідно до чинних нормативно-правових актів України за замовленням Євпаторійської міської ради Українським Державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» м. Київ розроблений План зонування території м. Євпаторія, затверджений рішенням Євпаторійської міської ради № 6-23/17 від 27.04.2012.
Згідно Плану зонування території земельна ділянка по пр. Леніна, 296, відноситься до зони розміщення спортивних об'єктів загальноміського значення (С). Переважним видом використання земельних ділянок є розміщення стадіонів, спорткомплексів, реабілітаційно-оздоровчих комплексів, спортзалів, авто- і велодромів, басейнів.
Відповідно до ст. 24 Закони України «Про регулювання містобудівної діяльності» документація по землеустрою розробляється з урахуванням положень плану зонування.
Земельна ділянка по пр. Леніна, 29б, є частиною території, що знаходиться в постійному користуванні ОП «Авангард» міської ради спортивного суспільства профспілок «Крим». Згідно Державному акту на право постійного користування землею від 20.06.1995 серії I- КМ №001428 земельна ділянка площею 2,06га передана в користування для реконструкції стадіону "Авангард". Відповідно до категорії земель дана земельна ділянка відноситься до земель рекреації: установи фізичної культури і спорту, що підтверджується довідкою про склад земельних угідь, виданою Євпаторійським міським Управлінням земельних ресурсів АР Крим ще 21.03.2008, тобто довідкою, що існувала на момент надання дозволу ОП "Авангард" на розробку проекту відведення земельної ділянки.
Відповідно до ст. 50 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
Згдно ст. 51 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.
Частиною 3 ст. 52 Земельного кодексу України встановлено, що на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
Відповідно до ст. 24 Закони України "Про регулювання містобудівної діяльності" зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території забороняється.
В отриманої позивачем відповіді Заступника директора департаменту - начальника управління архітектури та містобудування департаменту з розвитку території Євпаторійської міської ради № 01-13/1157 від 24.07.2012 було відмовлено в узгодженні проекту відведення вказаної земельної ділянки та зазначено, що «відповідно до діючого земельного законодавства Ви не маєте право на затвердження проекту землеустрою та отримання в оренду вищезазначеної земельної ділянки у зв'язку з тим, що земельна ділянка за цільовим призначенням відноситься до земель рекреаційного призначення». Відповідач, як на підставу своєї відмови посилається на положення Закону України "Про мораторій на зміну цільового призначення окремих земельних ділянок рекреаційного призначення в містах та інших населених пунктах" від 17.03.2011.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Управління архітектури і містобудування департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради реалізує державну політику у сфері містобудування і архітектури на підвідомчій території, забезпечує дотримання вимог законодавства, будівельних норм і правил, правил забудови, містобудівної документації.
Згідно Положення про департамент по розвитку території Євпаторійської міської ради, затвердженого рішенням Євпаторійської міської ради від 30.09.2011 №6-14/8, управління архітектури і містобудування здійснює координацію і контроль в рамках своїх повноважень в області архітектури і містобудування, направлених на створення і комплексний розвиток сфери проживання населення м. Євпаторії, включаючи прогнозування і планування територій міста, охорону, регенерацію і реставрацію історичної забудови міста, його архітектурних ансамблів.
До повноважень Департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради відноситься: підготовка пропозицій за визначенням територій, вибором, вилученням (викупу) і наданням землі для містобудівних потреб, визначених містобудівною документацією; внесення пропозицій виконавчому комітету по встановленню на території міста режиму використання і забудови земель, на яких передбачена перспективна містобудівна діяльність (п.п. 3.1.2, 3.1.4 Положення про департамент по розвитку території Євпаторійської міської ради).
Все вищенаведене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нової постанови.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Апеляційну скаргу Департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради - задовольнити.
2. Апеляційну скаргу Євпаторійської міської ради - задовольнити.
3. Постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 28.09.2012 у справі № 2а-0106/433/12 - скасувати.
4. Прийняти нову постанову:
"У задоволенні адміністративного позову Орендного підприємства "Авангард" до Департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради, Заступника начальника департаменту- начальника управління архітектури та містобудування департаменту по розвитку території Євпаторійської міської ради Єпифанова Олександра Миколайовича, треті особи: Відділ Держкомзему в м. Євпаторія, Євпаторійська міська рада, - про визнання незаконним відмови в узгодженні проекту відведенні земельної ділянки відмовити".
Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 11 лютого 2013 р.
Головуючий суддя підпис О.А.Щепанська
Судді підпис Н.Й. Кондрак
підпис Н.П.Горошко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.А.Щепанська