Постанова від 15.02.2013 по справі 2-а-1110/11/1518

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2013 р.Справа № 2-а-1110/11/1518

Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Гнатюк Валерій Олексійович

Одеський апеляційний адміністративного суд у складі колегії:

головуючого судді - Димерлія О.О.

судді - Єщенка О.В.

судді - Зуєвої Л.Є.

розглянув в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у Любашівському районі Одеської області на постанову Любашівського районного суду Одеської області від 31 травня 2011 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області про визнання дій неправомірними, зобовязання виконати певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2011 року позивач звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом та просив: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійснення перерахунку та виплаті пенсії, як інваліду 2 групи; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Любашівському районі Одеської області (надалі - УПФУ) провести перерахунок та виплату основної (державної) пенсії у розмірі не менше 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірі не менш 75 процентів мінімальної пенсії за віком по 2 групі інвалідності з урахуванням фактично здійснених виплат з 01.10.2010 року та в подальшому, відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЄС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

За результатами розгляду справи Любашівський районний суд Одеської області 31 травня 2011 року ухвалив постанову про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_1

Рішенням суду першої інстанції визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійснення перерахунку його основної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, що передбачена ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 11.11.2010 року по 31.05.2011 року; зобов'язано УПФУ провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановивши її у розмірі не менше 8-ми мінімальних пенсій за віком; зобов'язано відповідача провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначеної позивач, встановивши її у розмірі не менше 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, з 11.11.2010 р. по 31.05.2011 р., з урахуванням фактично виплачених сум.

В апеляційній скарзі УПФУ, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального і процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить рішення суду скасувати, повністю відмовити позивачу у задоволенні заявлених позовних вимог.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції заслухала суддю-доповідача, розглянула та обговорила доводи апеляційної скарги, перевірила матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим від Чорнобильської катастрофи першої категорії - інвалідом ІІ групи, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1 від 24.01.2007р., виданим Одеською обласною державною адміністрацією, та вкладкою до даного посвідчення НОМЕР_2 від 24.01.2007 року.

З матеріалів справи вбачається, що 01.03.2011р. позивач звернувся до УПФУ в Любашівському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.50, ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак листом від 23.03.2011р. відповідач відмовив в проведенні перерахунку пенсії позивачу.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що позивач має право на нарахування та виплату основної пенсії як інваліду першої групи та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак суд апеляційної інстанції не може погодитись з визначеною постановою суду датою, з якої має бути здійснено перерахунок.

Згідно ч.1 ст.50 Закону (в редакції до 28 грудня 2007 року), особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Частиною 4 ст.54 Закону встановлено, що розмір пенсії для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в усіх випадках не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Законом України від 28.12.2007р. №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.50 Закону викладено в новій редакції, відповідно до якої особам, віднесеним до категорії 1 - інвалідам II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом викладено в новій редакції і статтю 54 Закону, відповідно до якої у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою по II групі інвалідності - 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням КСУ №10 рп/2008 від 22.05.2008р. положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що стосуються виплат, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) та втрачають чинність з дня ухвалення КСУ цього Рішення.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення КСУ рішення про їх неконституційність.

Із врахуванням викладеного позивач, як потерпілий від Чорнобильської катастрофи першої категорії та інвалід ІІ групи, з 22.05.2008р. має право на отримання державної пенсії в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, передбаченому ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції до 28.12.2007р.), та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, передбаченому ч.1 ст.50 Закону у названій редакції.

Відповідно до вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсія призначається з дня звернення за пенсією. Вона призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону. Перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Як було зазначено раніше, 01.03.2011р. позивач звернувся до УПФУ в Любашівському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії. За таких підстав, колегія суддів приходить до висновку, що перерахунок пенсії потрібно проводити з 01.03.2011р.

Відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом доплат не може бути причиною невиконання покладених на УПФУ зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується, на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при прийнятті постанови правильно по суті вирішено справу, але із помилковим застосуванням норм процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до п.1 ч.1 ст.201 КАС України, рішення суду першої інстанції підлягає зміні.

Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 201, 207, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Любашівському районі Одеської області залишити без задоволення.

Постанову Любашівського районного суду Одеської області від 31 травня 2011 року змінити.

Викласти другий та третій абзаци резолютивної частини вищевказаної постанови в наступній редакції:

"Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області щодо відмови у здійснення перерахунку позивачу основної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, що передбачена ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.03.2011 року по 11.05.2011 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії, що передбачені ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановивши її у розмірі не менше 8-ми мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановивши її у розмірі не менше 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, з 01.03.2011 р. по 11.05.2011 р., з урахуванням фактично виплачених сум."

Постанова суду апеляційної інстанції суду є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач:

Судді: