Ухвала від 13.02.2013 по справі 2а-6583/11/1470

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2013 р.Справа № 2а-6583/11/1470

Категорія: 8.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Брагар В. С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого -судді Романішина В.Л.,

суддів Димерлія О.О., Єщенка О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва, Державної податкової служби України на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2011 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ПАРИТЕТ-78» до Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва, Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, Державної податкової служби України про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2011 року ТОВ «ПАРИТЕТ-78» звернулося до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у Центральному районі м.Миколаєва, виконкому Миколаївської міської ради, Державної податкової служби України про визнання неправомірними дій виконкому міської ради щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису від 23.08.2011р. №1 522 143 0002 020267 про відсутність ТОВ «ПАРИТЕТ-78» за адресою: провулок Рейдовий, 3, м. Миколаїв; визнання протиправною бездіяльності ДПІ у Центральному районі м.Миколаєва по встановленню місцезнаходження позивача; визнання протиправним та скасування рішення податкової інспекції №450 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ПАРИТЕТ-78»; зобов'язання вчинити дії щодо внесення до реєстру платників ПДВ запису про відміну анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «ПАРИТЕТ-78».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення податкового органу про анулювання свідоцтва платника ПДВ є незаконним, оскільки ТОВ «ПАРИТЕТ-78» не подавало заяву про необхідність анулювання реєстрації платника ПДВ; інші підстави для анулювання, визначені п.184.1 ст.184 ПК України, відсутні. Зазначає, що товариство не отримувало від державного реєстратора рекомендованого листа з повідомленням щодо необхідності подання реєстраційної картки

ДПІ у Центральному районі м.Миколаєва проти позову заперечила, зазначивши, що податковою інспекцією проведено заходи щодо встановлення місцезнаходження платника податків ТОВ «ПАРИТЕТ-78», про що складено довідку про відсутність товариства за місцезнаходженням. Після направлення до Реєстраційної палати виконкому Миколаївської міської ради повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, від державного реєстратора до ДПІ надійшли електронні відомості із ЄДР про внесення вказаної інформації до Реєстру. Як наслідок, 25.08.2011р. ДПІ правомірно прийняла рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «ПАРИТЕТ-78».

Миколаївська міська рада проти позову також заперечила, вважає дії державного реєстратора правомірними та такими, що вчиненні у порядку та спосіб, передбачені чинним законодавством.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.12.2011р. позов задоволено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, ДПІ у Центральному районі м.Миколаєва подала апеляційну скаргу, до якої приєдналася Державна податкова служба України, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що прийнята із порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування судом обставин справи, та прийняти нову постанову, якою позов ТОВ «ПАРИТЕТ-78» залишити без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «ПАРИТЕТ-78» є юридичною особою та зареєстровано як платник податку на додану вартість 15.09.2010р., за номером свідоцтва 100301434.

22.08.2011р. державним реєстратором виконкому Миколаївської міськради Захаровим Д.М., у зв'язку з отриманням від ДПІ у Центральному районі м.Миколаєва повідомлення про відсутність юридичної особи за місцем її знаходження №3631/9/29-030 від 19.08.2011р., ТОВ «ПАРИТЕТ-78» був надісланий лист-повідомлення про необхідність у місячний строк до 22.09.2011р. підтвердити реєстраційні відомості про юридичну особу, який повернувся до відділу державних реєстрів з відміткою «не зареєстрований».

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 23.08.2011р. державним реєстратором був внесений запис №15221430002020267 (запис №3) щодо відсутності юридичної особи ТОВ «ПАРИТЕТ-78» за юридичною адресою: м. Миколаїв, провул. Рейдовий, 3.

25.08.2011р. комісією, створеною відповідно до Наказу ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва №1732 від 15.08.2011р. було встановлено, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи ТОВ «ПАРИТЕТ-78» за вказаною адресою, що підтверджено електронною відомістю держреєстратора виконкому Миколаївської міськради від 23.08.2011р. №15221430002020267; інших відомостей щодо зміни стану платника до ДПІ не надходило. Як наслідок, відповідно до п.п. «ж» п.184.1 ст.184 розділу V ПК України ДПІ було прийнято рішення про анулювання свідоцтва платника податку №450 від 25.08.2011р.

Задовольняючи позов ТОВ «ПАРИТЕТ-78» суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не дотримано передбаченого чинним законодавством переліку дій для встановлення правових підстав щодо винесення рішення про анулювання свідоцтва платника ПДВ. Колегія суддів погоджується з таким висновком Миколаївського окружного адміністративного суду.

Відповідно до абз.5 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі - Закон) місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Статтею 16 вказаного Закону передбачено, що з метою забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб (підприємців) створюється Єдиний державний реєстр, який містить відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, дати та номеру записів про проведення державної реєстрації юридичної особи, дати та номери записів про внесення змін до нього, дати видачі або заміни свідоцтва про державну реєстрацію, дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них, про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, тощо.

Згідно ч.11, ч.12 ст.19 Закону юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу відповідну реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу. У разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу (ч.14 ст.19 Закону).

Відповідно до п.68.1 ст.68 розділу II ПК України орган державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації такої особи, державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, внесення будь-яких інших записів до ЄДР повинен передати відповідному органу державної податкової служби повідомлення та відомості з реєстраційної картки про вчинення реєстраційних дій, передбачених Законом.

Порядком обліку платників податків і зборів, затв. наказом ДПА України від 22.12.2010р. N979, передбачено, що у разі виявлення факту відсутності платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання) складається акт перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків та проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб. У разі неможливості вручення платнику податків довідки, свідоцтва, листа чи будь-якого іншого документа, направленого органом державної податкової служби, у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання), замість акта перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків оформляється довідка про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням відповідних документів (за наявності). Якщо запит формується засобами АІС «РПП», то до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб відповідного рівня автоматично вносяться дані про подання запиту (змінюється стан платника податків). Якщо запит формується без використання АІС «РПП», то копія запиту надається до підрозділу реєстрації та обліку платників податків для внесення відповідної відмітки до названих баз даних (змінюється стан платника податків).Запити на встановлення місцезнаходження (місця проживання) оформлюються на кожного платника податків окремо. Підрозділ реєстрації та обліку платників податків не пізніше наступного робочого дня після отримання від підрозділу податкової міліції інформації щодо встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків готує та надає керівнику (заступнику керівника) органу державної податкової служби пропозиції щодо зміни стану платника податків у вигляді переліку для затвердження із зазначенням стану платника, який внесено до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб, та нового стану. До переліку додаються надані підрозділом податкової міліції матеріали щодо встановлення місцезнаходження (місця проживання) платників податків, зазначених у переліку. На підставі затвердженого керівником (заступником керівника) переліку, підрозділ реєстрації та обліку платників податків вносить відповідні зміни щодо стану платника податків до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб. Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцем знаходження або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, структурні підрозділи органу державної податкової служби вносять пропозиції у вигляді висновку керівнику (заступнику керівника) органу державної податкової служби про доцільність/недоцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи її за місцезнаходженням. У разі прийняття керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби рішення про направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність платника податків за місцезнаходженням, підрозділ реєстрації та обліку платників податків формує та надсилає державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП.

Згідно п.п. 5.1, 5.2, 5.3, 5.4. 5.5 п.5 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затв. Наказом ДПА України від 22.12.2010р. №978, податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є: повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава підпункт «ж» п.184.1 ст.184 розділу V Кодексу). За наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) податковий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення податковим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.

Відповідно до пп.«ж» п.184.1 ст.184 розділу V ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

В матеріалах справи міститься копія конверту, яким на адресу позивача державним реєстратором виконкому Миколаївської міськради було надіслано повідомлення щодо необхідності надання реєстраційної картки. Зазначений лист прийнято поштовим відділенням №25 м.Миколаєва; при цьому на ньому міститься відмітка «не зареєстрований». В ході розгляду справи в суді першої інстанції представником позивача зроблено запит від 05.12.2011р. №5 на ім'я керівника поштового відділення №25 м.Миколаєва, у відповідь на який останній повідомив, що зазначене поштове повідомлення (адресат - ТОВ «ПАРИТЕТ-78», відправник - виконком Миколаївської міської ради) 23.08.2011р. було доставлене на поштове відділення, однак поштове відправлення було вручено представнику податкової міліції, уповноваженому передати це відправлення відправнику. Листоношею поштового відділення не було здійснено вихід за адресою: м. Миколаїв, провул. Рейдовий, 3 та не було складено довідку ф.20 (яка підклеюється до недоставленого поштового відправлення), оскільки за інформацією представника податкової міліції адресат ТОВ «ПАРИТЕТ-78» не знаходиться за своєю юридичною адресою. У відповіді також зазначено, що відмітки на поштовому конверті «не зареєстрований» працівниками поштового відділення зроблено не було, оскільки у разі відсутності адресата за адресою, зазначеною у поштовому відправленні, можливо зазначати лише «адресат вибув» та «адресат не значиться».

Більше того, з матеріалів справи також вбачається, що відомості про відсутність позивача за місцезнаходженням державним реєстратором внесено 23.08.2011р., тобто, наступного дня після відправлення повідомлення щодо необхідності підтвердження місцезнаходження, хоча згідно п.116 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. №270, у разі неможливості вручення одержувачам поштових відправлень, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що внесення запису щодо відсутності юридичної особи за місцезнаходженням №15221430002020267 відбулося через протиправні дії та неналежне виконання своїх обов'язків державних органів та органів місцевого самоврядування, оскільки фактичне місцезнаходження товариства не встановлювалося.

На підставі викладеного вище, суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що державним реєстратором виконавчого комітету Миколаївської міської ради не дотримано вимог чинного законодавства під час внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців про відсутність позивача за його місцезнаходження від 23.08.2011р. №15221430002020267. Як наслідок, винесене на підставі вказаного запису рішення ДПІ у Центральному районі м.Миколаєва №450 від 25.08.2011р. про анулювання реєстрації платника ПДВ є протиправним та підлягає скасуванню.

Поряд з цим, як вбачається із запису у Єдиному державному реєстрі від 25.08.2011р. №15221060003020267 станом на 25.08.2011р. у Єдиному державному реєстрі знову наявний запис про підтвердження відомостей про позивача. Як наслідок, державний реєстратор Миколаївської міськради навівши у реєстрі відомості щодо підтвердження місцезнаходження товариства фактично сам спростував раніше внесений запис щодо відсутності позивача за місцезнаходженням.

При розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана відповідна правова оцінка. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

В силу ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 185, 195, 197, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва, Державної податкової служби України залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2011 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя Романішин В.Л.

Судді Димерлій О.О.

Єщенко О.В.