Постанова від 11.11.2008 по справі 8/260

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

11.11.2008 р. № 8/260

Окружний адміністративний суд міста Києва в особі судді Пилипенко О.Є., при секретарі Коваль А.В.

За результатами розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративної справи

За позовомДержавної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва

ДоЗакритого акціонерного товариства «УКРГАЗ-Енерго»

Третя особаДержавна податкова адміністрація України

Прозобов'язання вчинити певні дії

За участю представників сторін

від позивача: Купельський О.М. за дов. № 478/9/10-014 від 14.02.2007 р.

від відповідача: Волосна Я.О. за дов. № 2Д-08 від 28.12.2007 р.

від третьої особи: Розмош В.І. за дов. № 10-2086/353 від 14.02.2008 р.

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовними вимогами до Закритого акціонерного товариства «УКРГАЗ-Енерго»про зобов'язання допустити працівників податкового органу до проведення документальної перевірки; зобов'язання надати документи про фінансово-господарську діяльність (документи бухгалтерського та податкового обліку) за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р.

26.06.2008 р. від позивач звернувся до суду з заявою про зміну предмету адміністративного позову, просив суд зобов'язати ЗАТ «УКРГАЗ-Енерго»допустити працівників ДПІ у Шевченківському районі м. Києва до проведення документальної перевірки, відповідно до повідомлення № 4898/10/23-103 від 12.05.2008 р. та зобов'язати ЗАТ «УКРГАЗ-Енерго»надати документи про фінансово-господарську діяльність (документи бухгалтерського та податкового обліку) за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007р.

В судовому засіданні 10.07.2008 р. позивач звернувся до суду з завою про зміну підстав адміністративного позову.

Позивач зазначив, що підставою для пред'явлення адміністративного позову стали дії відповідача по не допуску працівників податкового органу до проведення планової виїзної перевірки, яка мала розпочатись 28.02.2008 р. і тривати до 27.03.2008 р. В обгрунтування своєї позиції позивач посилається на Закони України «Про державну податкову службу в Україні», «Про систему оподаткування», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, свої заперечення виклав у відзиві на позов.

Третя особа підтримала позицію позивача, надала письмові пояснення по суті адміністративного позову, в яких зазначає, що проведення планових перевірок суб'єктів господарювання у відповідності до законодавства є правом та одночасно обов'язком органів державної податкової служби України, і в даному випадку обмеження прав щодо проведення планових перевірок, полягає у виключно у проведенні таких перевірок не частіше одного разу на календарний рік.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до наступних висновків.

Позивач відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та Наказу ДПА України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо складання плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання»від 31.07.2007 р. № 466 включив ЗАТ «УКРГАЗ-Енерго»до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок на лютий місяць 2008 року.

Про проведення перевірки відповідача було повідомлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 13.02.2008 р. № 1895/10/23-807, даний лист відповідачем було отримано 18.02.2008 р., тобто відповідач вчасно був повідомлений про перевірку (не пізніше ніж за 10 днів).

Відповідач не допустив працівників податкового органу до проведення планової виїзної перевірки, про що було складено акт неможливості проведення планової перевірки відповідача від 28.02.2008 р. № 17/23-08/34003224.

В зв'язку з вказаними обставинами та не можливістю проведення перевірки відповідача, початок якої було заплановано на 28.02.2008 р., відповідачу надіслано лист від 12.05.2008 р. № 4913/10/23407 про відкликання повідомлення № 1895/10/23-807 від 13.02.2008 р. про проведення планової перевірки в термін з 28.02.2008 р. по 27.03.2008 р.

Повідомленням № 4898/10/23-103 від 12.05.2008 р. позивач повідомив відповідача про проведення виїзної планової документальної перевірки з 23.05.2008 р. по 19.06.2008 р.

ЗАТ «УКРГАЗ-Енерго»направило на адресу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва лист № 05-07/1-01724 від 02.06.2008 р., в якому повідомлялося про відсутність правових підстав для проведення виїзної планової документальної перевірки з 02.06.2008 р. по 27.06.2008 р., та про не допуск посадових осіб податкового органу до проведення перевірки.

Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково, виходячи з наступних підстав.

Згідно ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на органи державної виконавчої служби покладені обов'язки здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, центральних цільових фондів податків і зборів. Виходячи з наведеного податкові органи, як органи державної влади, здійснюють у сфері публічно-правових відносин владні управлінські функції щодо контролю за додержанням податкового законодавства господарюючими суб'єктами, тому суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що даний спір являється адміністративним.

Відповідно до ст. ст. 11, 111, 112 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позивач має право на здійснення виїзних планових перевірок щодо правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджетів, центральних цільових фондів податків і зборів, яка проводиться згідно плану перевірки, за письмовим рішенням керівника органу, не частіше одного разу на рік, при цьому платник податків повинен бути повідомлений про перевірку не пізніше ніж за 10 днів.

Постановою Кабінету Міністрів України № 619 від 21.07.2005 р. було затверджено Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), пунктом 2 якого передбачається Формування планів-графіків планових виїзних ревізій і перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання, які проводяться для забезпечення своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати ними податків та зборів (обов'язкових платежів) (далі - перевірки), здійснюється щокварталу всіма контролюючими органами за місцезнаходженням суб'єкта господарювання чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. Контролюючий орган погоджує до 20 числа останнього місяця поточного кварталу з відповідним органом державної податкової служби плани-графіки на наступний квартал щодо одночасного проведення планових виїзних перевірок. При формуванні планів-графіків контролюючі органи встановлюють і погоджують строки проведення планових виїзних перевірок, що не перевищують відповідні строки, передбачені статтею 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".

Порядок складання плану -графіка проведення виїзних перевірок суб'єктів господарювання на момент виникнення спірних правовідносин (повідомлення про початок перевірки від 13.02.2008 р. № 1895/10/23-807), регулювався Наказом ДПА України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо складання плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання»від 31.07.2007 р. № 466 (Наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 28 березня 2008 року N 201).

Відповідно до Розділу І Наказу Державної податкової адміністрації України від 28 березня 2008 року N 201, формування основи квартального плану-графіка проведення планових виїзних перевірок здійснюється на рівні ДПА України відповідно до розподілу платників податків за основними групами. Решта плану-графіку формується на районному рівні за допомогою автоматизованої системи відбору платників податків, яка проводить визначення першочерговості організації перевірок, після введення її в промислову експлуатацію. До введення в промислову експлуатацію зазначеної автоматизованої системи відбір платників податків здійснюється за результатами аналізу основних показників, що характеризують діяльність суб'єктів господарювання, а також з урахуванням стратегічних напрямів, визначених ДПА України.

Проект квартального плану-графіка розробляється згідно з даними Методичними рекомендаціями, узгоджується з органами Державної контрольно-ревізійної служби, Державної митної служби, Державного казначейства, Пенсійного фонду та органами фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на районному рівні.

Формування та коригування плану здійснюється засобами АІС "Облік податків і платежів".

Проект плану на наступний квартал подається до ДПА України після з 21 по 25 число останнього місяця поточного кварталу у вигляді експортного файла з даних регіональних ДПА.

Крім того, регіональні державні податкові адміністрації надають Департаменту податкового контролю юридичних осіб ДПА України для узгодження у надрукованому вигляді кожний розділ проекту плану-графіка та у разі необхідності - пояснення щодо обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка.

При складанні планів-графіків проведення перевірок суб'єктів господарювання необхідно керуватися вимогами ст. 111 Закону України від 4 грудня 1990 року N 509-XII "Про державну податкову службу в Україні", із змінами та доповненнями (далі - Закон N 509-XII), яка визначає, що планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків згідно з письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.

Не підлягають включенню до плану перевірок суб'єкти господарювання, дата акта останньої перевірки яких припадає на поточний рік.

З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновків, що призначення позивачем виїзної планової перевірки відповідача проведене у відповідності з вищенаведеним законодавством. Направлення про проведення перевірки відповідало нормам чинного законодавства, відповідач вчасно повідомлявся про час і місце проведення перевірки, з дати проведення попередньої планової документальної перевірки станом на 12.05.2008 р. пройшло більше року, таким чином у ЗАТ «УКРГАЗ-Енерго» були відсутні передбачені законом підстави для недопущення позивача до проведення планової виїзної перевірки.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача належить задовольнити частково, а саме необхідно зобов'язати Закрите акціонерне товариство «УКРГАЗ-Енерго»допустити працівників Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва до проведення документальної перевірки, відповідно до повідомлення № 4898/10/23-103 від 12.05.2008 р., щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання ЗАТ «УКРГАЗ-Енерго»надати документи про фінансово-господарську діяльність (документи бухгалтерського та податкового обліку) за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007р., то вона задоволенню не підлягає, оскільки позивачем не надав суду належних та достатніх доказів тієї обставини, що відповідач в процесі перевірки не буде надавати перевіряючим всі необхідні документи про фінансово-господарську діяльність (документи бухгалтерського та податкового обліку) за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007р.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з позивача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Закрите акціонерне товариство «УКРГАЗ-Енерго»допустити працівників Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва до проведення документальної перевірки, відповідно до повідомлення № 4898/10/23-103 від 12.05.2008 р.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя О.Є. Пилипенко

Дата підписання повного тексту постанови: 21.11.2008 р.