14 лютого 2013 р. Справа № 69721/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді: Сапіги В.П.,
суддів: Яворського І.О., Хобор Р.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційні скарги Луцької обєднаної державної податкової інспекції, товариства з обмеженою відповідальністю «Агротрейд» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14.07.2011 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Агротрейд» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агротрейд» звернулося в суд з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення від 31.12.2010 року №0000022303 щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 165240 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що невірним є висновки Луцької ОДПІ про порушення підприємством вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР, а саме не забезпечено щоденне роздрукування фіскальних звітних чеків, оскільки для торгівлі за готівку товариством створено підрозділ з дрібно-оптової торгівлі, який здійснював продаж товару лише за наявності покупців, а протягом іншого періоду зазначений підрозділ не працював, у звязку з чим не було необхідності роздруковувати фіскальні звітні чеки. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14.07.2011 року позов задоволено частково та скасовано податкове повідомлення-рішення від 31.12.2010 року №0000022303 щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 88400 грн., з тих підстав, що відповідачем в порушення вимог ст.250 ГК України в цій частині застосовано дану адміністративно-господарську санкцію. В решті позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду її оскаржили сторони, які, зокрема, позивач просить скасувати постанову суду в частині незадоволених позовних вимог, а Луцька ОДПІ, відповідно скасувати постанову в частині задоволених позовних вимог та відмовити в цій частині позову.
В апеляційній скарзі ТОВ «Агротрейд» обґрунтовує та мотивує свої вимоги аналогічно заявленим позовним вимогам, зокрема зазначає, що підрозділ підприємства не працював тому і не було необхідності роздруковувати фіскальні звітні чеки.
В свою чергу Луцька ОДПІ вважає, що суд першої інстанції частково задовольняючи позовні вимоги, помилково прийшов до висновку, що в даному випадку суд не вправі був застосовувати вимоги ст. 250 ГК України, оскільки Луцька ОДПІ не є суб»єктом, наділеним господарською компетенцією, а також безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб»єкта господарювання.
Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи в судове засідання не прибули та не поступило клопотань сторін про розгляд апеляції за їх участю, а тому колегія суддів, у відповідності до п.п. 1, 2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таке можливе на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що необхідно апеляційні скарги відхилити з наступних мотивів.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів врахувала наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Працівниками ДПА у Волинській області на підставі направлення на перевірку від 02.12.2010 року за № 205692 була здійснена 17.12.2010 року перевірка ТОВ «Агротрейд» з питань дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - каси підприємства, розташованої за адресою пр. Перемоги, 1, м. Луцьку, що належить позивачу.
При цьому в цей день складено акт № 202247 за яким зафіксовано порушення позивачем вимог п.9 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, що полягає в тому, що підприємством не забезпечено щоденне роздрукування фіскальних звітних чеків через РРО за період із серпня 2008 року по листопад 2010 року в кількості 486 штук, а саме за серпень 2008 року 6 випадків, за вересень 2008 року 1 випадок, за жовтень 2008 року 20 випадків, за листопад 2008 року 12 випадків, за грудень 2008 року 9 випадків, за січень 2009 року 16 випадків, за лютий 2009 року - 11 випадків, за березень 2009 року 8 випадків, за квітень 2009 року 20 випадків, за травень 2009 року 17 випадків, за червень 2009 року 20 випадків, за липень 2009 року 23 випадки, за серпень 2009 року 20 випадків, за вересень 2009 року 22 випадки, за жовтень 2009 року 21 випадок, за листопад 2009 року 21 випадок, за грудень 2009 року 23 випадки, за січень 2010 року 19 випадків, за лютий 2010 року 19 випадків, за березень 2010 року 22 випадки, за квітень 2010 року 21 випадок, за травень 2010 року 17 випадків, за червень 2010 року 20 випадків, за липень 2010 року 22 випадки, за серпень 2010 року 21 випадок, за вересень 2010 рок 22 випадки, за жовтень 2010 року 21 випадок, за листопад 2010 року 22 випадки.
Спірні правовідносини регулюються Законом України від 06.07.1995 року № 265/95/-ВР із змінами та доповненнями.
На підставі акта перевірки від 17.122010 року № 202247 Луцькою ОДПІ 31.12.2010 року винесено податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до підприємства за №0000022303 на суму 165240 грн.
Відповідно до п.9 ст. 3 Законом України від 06.07.1995 року № 265/95/-ВР субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. Пунктом 4 ст. 17 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95/-ВР передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку. Суд першої інстанції встановив, що ТОВ «Агротрейд» у періоді з серпня 2008 по листопад 2010 року у своїй діяльності використовував реєстратор розрахункових операцій, через який здійснював продаж товарів за готівку. Протягом зазначеного періоду товариством не дотримано вимоги п. 9 ст.3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95/-ВР, а саме, не забезпечено щоденне роздрукування фіскальних звітних чеків.
Так реєстратор розрахункових операцій, через який здійснювався продаж товарів за готівку був зареєстрований Луцькою ОДПІ за офісом ТзОВ «Агротрейд», а не за структурним підрозділом з дрібно-оптової торгівлі ТзОВ «Агротрейд», що підтверджується реєстраційним посвідченням від 30.07.2008 року № 0308000869. З пояснення представників сторін встановлено, що графік роботи Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротрейд» передбачає роботу офісу товариства з понеділка по пятницю з 9 год. до 18 год. Враховуючи наведене, посилання позивача на відсутність покупців не позбавляло можливості уповноваженого працівника позивача відкривати зміну та здійснювати щоденний друк фіскальних звітних чеків, оскільки законом не передбачено підстав для нероздрукування фіскальних звітних чеків у разі відсутності покупців, а навпаки передбачено обовязок щоденного їх друку. При цьому апелянтом не спростовано факт порушення вимог п. 9 ст.3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95/-ВР, що відображено в акті перевірки від 17.12.2010 року №202247. Застосовуючи до даних правовідносин вимоги ст.250 ГК України та задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції вірно виходив з слідуючого.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами. З огляду на викладене суд вважає, що фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95/-ВР є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, а тому повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу. Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Аналізуючи встановлені відповідачем порушення за період з серпня 2008 року по грудень 2009 року за нероздрукування 260 фіскальних звітних чеків, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що дана санкція застосована після закінчення одного року з дня вчинення правопорушення. Тому підставно судом першої інстанції скасував податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 31.12.2010 року за№0000022303 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 88400 грн., а в решті позовних вимог відмовив. Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В зв'язку з цим, колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даної справи всебічно, повно та об'єктивно встановив обставини справи, дослідив та оцінив всі докази, які містяться в матеріалах справи.
З огляду на таке, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що Волинський окружний адміністративний суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційні скарги належить залишити без задоволення, а постанову без змін.
Керуючись ст. 160, ст.197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції
Апеляційні скарги Луцької обєднаної державної податкової інспекції, товариства з обмеженою відповідальністю «Агротрейд» - залишити без задоволення.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14.07.2011 року у справі №2а-1709/11 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п»ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя : В.П.Сапіга
Судді: Р.Б.Хобор
І.О.Яворський