07 лютого 2013 р. Справа № 9104/109311/11
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.
суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 24.05.2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області, Чортківського обласного педагогічного училища ім.Олександра Барвінського про зобов'язання вчинити дії,
встановив :
22.04.2011 року позивач звернулася в суд з позовом до відповідача. У позовній заяві, із урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 11.05.2004 року.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилалася на те, що їй як громадянину, який працює на території радіоактивного забруднення - в зоні посиленого радіоекологічного контролю відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), повинна проводитись доплата у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Вважаючи, що відповідач в порушення норм закону нараховував та виплачував доплату у меншому розмірі, позивач звернувся до суду.
Оскаржуваною постановою позов задоволено частково. Зобов'язано Чортківське обласне педагогічне училище імені Олександра Барвінського здійснити перерахунок заборгованої ОСОБА_1, жительці АДРЕСА_1 доплати у розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісячно, як громадянці, що працює на території радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю відповідно до ст. 39 Закону України від 28 лютого 1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України № 230/96 ВР від 06 червня 1996 року «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»починаючи з 22 жовтня 2010 року з врахуванням виплачених сум до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин та подати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області здійснити перевірку, реєстрацію та облік розрахунків поданих Чортківським обласним педагогічним училищем імені Олександра Барвінського про виплату ОСОБА_1 доплати у розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісячно як громадянці, що працює на території радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю відповідно до ст. 39 Закону України від 28 лютого 1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України № 230/96 ВР від 06 червня 1996 року «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 22 жовтня 2010 року з врахуванням виплачених сум до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Виплату заборгованої доплати здійснити за місцем роботи позивача ОСОБА_1.
В іншій частині позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
Постанову суду оскаржив відповідач - управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області. Вважає, що постанова є безпідставною і необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог повністю. В обґрунтування апеляційних вимог покликається на постанову Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та доводиться непоширенням на дані правовідносини ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України колегія суддів вважає доцільним розглядати справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка - ОСОБА_1 працює в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а саме: викладачем училища з 17.08.2005 року, що стверджується довідкою директора училища від 11.04.2011 року № 383 (а.с.10), паспортом громадянина України (а.с.7).
Відповідно до ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
З матеріалів справи вбачається, що на реалізацію положень ст. 39 Закону України № 796-ХІІ відповідач по справі виплачував доплату позивачу згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 936 від 20 вересня 2005 року «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Із урахуванням позовних вимог та передбаченого Кодексом адміністративного судочинства України шестимісячного строку на звернення до суду за захистом своїх прав позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області, Чортківського обласного педагогічного училища ім.Олександра Барвінського передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ підлягають до задоволення починаючи з 22.10.2010 року і до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» вносились зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно якими обмежено дію ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зазначено, що «Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватись окремі закони». Тому внесення змін до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вказаним рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційними.
Згідно ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до вимог п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 936 від 20 вересня 2005 року «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що виплата додаткової доплати за роботу на території посиленого радіоекологічного контролю провадиться за місцем основної роботи громадян підприємствами, установами, організаціями. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за правильність призначення та нарахування компенсаційних виплат.
Постановою Кабінету Міністрів України № 396 від 20 вересня 2005 року із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України № 165 від 5 березня 2008 року «Про затвердження порядку використання коштів Державного бюджету України для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня за програмами, де чітко зазначено, що ним є Управління праці та соціального захисту населення, яке виділяє для цих потреб кошти в сумі по 5 гривень 20 копійок, а не суми, зазначені Законом.
Відповідно до пункту 5 зазначеної Постанови вбачається, що соціальні виплати, доплати (види допомог), передбачені підпунктами 5-13 пункту 4 Постанови проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами , установами, організаціями та фізичними особами суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомог певних видів, за затвердженою Мінпраці формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат та допомог певних видів, де зазначають прізвище, ім.'я та по-батькові , категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсації та вид допомог.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за своєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган Управління праці та соціального захисту населення перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що провадяться в установленому законодавством порядку.
Оцінивши зібрані докази в сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги є безпідставними і необґрунтованими і не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області залишити без задоволення, а постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 24.05.2011 року у справі № 2а-9882/11 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя І.В. Глушко
Судді О.О. Большакова
В.Я. Макарик