14 лютого 2013 р. Справа № 46446/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді: Сапіги В.П.,
суддів: Яворського І.О., Хобор Р.Б.,
з участю секретаря судового засідання: Дяківнич Г.Й.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12.04.2011 року у справі за позовом Старосамбірського районного відділу Головного управління МНС України в Львівській області до Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення щодо застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін,-
Старосамбірський районний відділ Головного управління МНС України в Львівській області звернувся в суд з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області про визнання протиправним та скасувати рішення № 270 від 31.08.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 988,80 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що плата за послугу з експертизи проектно-кошторисної документації населенню здійснювалась у відповідності до вимог ст. 10 Законом України «Про пожежну безпеку» та Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження тарифів на проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи» від 31.05.2006 року за №774.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 12.04.2011 року позов задоволено, з тих підстав, що державна експертиза проектів будівництва щодо пожежної безпеки, затвердження яких не потребує висновку комплексної державної експертизи, а також іншої документації органом держпожнагляду може проводитися виключно на добровільних засадах за заявою юридичних або фізичних осіб.
Не погодившись з постановою суду її оскаржив відповідач- Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області, яка просить скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог. При цьому апелянт обґрунтовує та мотивує свої вимоги аналогічно обґрунтуванням заперечень на позовні вимоги, зокрема зазначає, що вказана Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 року за №774 не може бути підставою для стягнення плати за проведення експертизи з громадян, оскільки така встановлює плату за вищезазначені послуги лише для суб'єктів господарювання до яких громадяни, які не мають статусу фізичної особи - підприємця, не відносяться.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що необхідно апеляційну скаргу відхилити з наступних мотивів.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів врахувала наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Працівниками Державної інспекцієї з контролю за цінами у Львівській області 25.08.2010 року проведена позапланова перевірка Старосамбірського районного відділу Головного управління МНС України в Львівській області на предмет ціноутворення при наданні платних послуг підрозділами Державної пожежної охорони Міністерства з надзвичайних ситуацій.
При цьому в цей день складено акт № 000432, яким зафіксовано порушення позивачем вимог ст. 2 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», а саме в період з 06.05.2009 року по 17.05.2010 року безпідставно стягувалась плата з громадян за проведення державної експертизи проектів будівництва щодо пожежної безпеки в розмірі 65,92 грн., в залежності від об»єктів і виду робіт. Загальна сума безпідставно стягнутих коштів за вказаний період становить 395,52 грн., в тому числі необгрунтовано отримана виручка за період з 23.12.2009 року по 17.05.2010 року становить 329,60 грн.
31.08.2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області прийнято рішення № 270 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, згідно якого вирішено вилучити у Старосамбірського РВ Головного управління МНС України в Львівській області 988,80 грн. Вказане рішення позивачем отримано 06.09.2010 року за вхідним № 585.
Відповідач направив позивачу претензію за № 270 від 31.08.2010 року з вимогою сплати економічних санкцій в сумі 988,80 грн. у строк встановлений законом.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наділення Старосамбірського РВ Головного управління МНС України в Львівській області правом проведення експертизи проектної та іншої документації відносно пожежної безпеки, оскільки ст. 10 Закону України «Про пожежну безпеку», виробничі, жилі, інші будівлі та споруди, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію чи в експлуатацію після завершення будівництва, реконструкції або технічного переоснащення, а також технологічні роцеси та продукція повинні відповідати вимогам нормативних актів з Пожежної безпеки.
Експертиза проектної та іншої документації на відповідність нормативно-правовим актам з пожежної безпеки та видача дозволів проводяться органами державного пожежного нагляду в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Тарифи на проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 року за №774.
Розрахунок загальних витрат часу на проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи затверджено Методикою розрахунку витрат часу та вартості проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи.
Серед зазначених у вищевказаній Методиці найменувань об'єктів та спеціальних робіт визначені такі, які передбачають звернення і фізичних осіб.
Згідно абз. 3 п. 8 Порядку проведення державної експертизи щодо пожежної безпеки проектів будівництва та іншої документації, затвердженого наказом Мінастерства України з питань надзвичайних ситуацій 23.11.2004 року №186, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.11.2004 року №1515/10114 державна експертиза проектів будівництва щодо пожежної безпеки, затвердження яких не потребує висновку комплексної державної експертизи, а також іншої документації органом держпожнагляду може проводитися виключно на добровільних засадах за заявою юридичних або фізичних осіб. Вартість робіт, пов'язаних з проведенням державної експертизи проектів будівництва щодо пожежної безпеки, які не потребують висновку комплексної державної експертизи, визначається згідно з Тарифами на проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи, затвердженими постанової Кабінету Міністрів України «Про затвердження тарифів на проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновк комплексної державної експертизи».
Зважаючи на наведені вимоги зазначених положень, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що даними нормативно - правовими актами не передбачено надання на безоплатній основі населенню послуг з експертизи проектно-кошторисної документації, оскільки вартість робіт, пов'язаних з проведенням державної експертизи проектів будівництва щодо пожежної безпеки, які не потребують висновку комплексної державної експертизи, визначається органом державного пожежного нагляду, згідно з Тарифами затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 року за №774.
При цьому державна експертиза проектів будівництва щодо пожежної безпеки, затвердження яких не потребує висновку комплексної державної експертизи, а також іншої документації органом держпожнагляду може проводитися виключно на добровільних засадах за заявою юридичних або фізичних осіб.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції підставно задовольнив позовні вимоги, оскільки відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатні та беззаперечні докази в обгрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, та не довів правомірність прийнятих рішень.
Відповідно до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З огляду на викладене, та враховуючи вимоги п.1 ч.2 ст. 162 КАС України, згідно з якою у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування або визнання нечинним рішення, та норми матеріального права, що визначають порядок набрання та втрати чинності лише стосовно нормативно-правових актів, що кореспондується з положеннями ст.171 КАС України, а позивачем фактично оскаржуються правові акти індивідуальної дії, суд дійшов до вірного висновку про задоволення позовних вимог в спосіб визнання їх протиправними та скасування.
В зв'язку з цим, колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даної справи всебічно, повно та об'єктивно встановив обставини справи.
З огляду на таке, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що Львівський окружний адміністративний суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову без змін.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області - залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12.04.2011 року у справі №2а-8261/11 - без змін.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя : В.П.Сапіга
Судді: Р.Б.Хобор
І.О.Яворський
Повний текст виготовлено 15.02.2013р.