ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
26 січня 2009 р.
Справа № ПА-6/309
Господарський суд Івано-Франківської області у складі колегії суддів:
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Заступника прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації вул.Грушевського,21, м.Івано-Франківськ,76000
до відповідача Микитинецької сільської ради вул.Зарічна, 3, с.Микитинці, Івано-Франківська област,76494
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" м. Івано-Франківськ, вул.Січових Стрільців,58, 76000
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління земельних ресурсів у Івано-Франківській області, м.Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова,34, 76000
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача : Управління земельних ресурсів в м. Івано-Франківську (вул. Сахарова, 34, м. Івано-Франківськ, 76000
про визнання нечинними рішень Микитинецької сільської ради.
Представники сторін:
Від позивача: Бойчук М.Й., (довіреність № 1097/0/2-07/01-075 від 13.12.07 начальник юридичного відділу )
Від відповідача: Попадинець Р.Д., (довіреність № б/н від 10.09.07 представник )
третя особа на стороні відповідача: Шоргут О.В., (довіреність № б/н від 15.01.08 представник )
третя особа на стороні позивача: Мотюк Л.С., (довіреність № 10-10/162 від 18.02.08 нач. відділу правового забезпечення)
За участю прокурора: Савчук Л.Є.
СУТЬ СПРАВИ: заявлено позов про визнання нечинпими пунктів 49 та 50 рішення шостої сесії Микитинецької сільської ради п"ятого демократичного скликання "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій, підприємств та установ" від 16.11.06р. та рішення №23 Микитинецької сільської ради п"ятого демократичного скликання "Про розгляд заяв підприємств, установ, організацій" від 25.04.07р., як такі, що не відповідають вимогам законодавства.
Заявою від 28.09.07 позивач збільшив позовні вимоги, а саме: просить суд також визнати нечинним рішення сесії Микитинецької сільської ради від 25.07.07 № 58 "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій, підприємств, установ" та визнати недійсними договір оренди земельної ділянки загальною площею 31га від 17.08.07, укладений між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство МЖК Експрес-24".
Ухвалою суду від 25.01.08 за результатами розгляду заяви заступника прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації про збільшення позовних вимог прийнято до розгляду в даному провадженні заяву заступника прокурора м.Івано-Франківська від 26.09.07р. № 05/2-39-159-07 про збільшення позовних вимог в частині визнання нечинним рішення Микитинецької сільської ради "Про розгляд заяв підприємств, установ, організацій" № 58 від 25.07.07р. В решті вимог зазначеної заяви щодо визнання недійним договору оренди земельної ділянки загальною площею 31 га від 17.08.07р., укладеного між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" -у прийнятті до розгляду відмовлено.
В судовому засіданні 23.01.09 оголошувалася перерва до 26.01.09.
Представник позивача заявлені вимоги підтримав в повному обсязі посилаючись на те, що оспорювані ним рішення прийняті Микитинецькою сільською радою з порушенням вимог чинного земельного законодавства, всупереч принципу врахування громадських інтересів та забезпечення сталого розвитку населеного пункту під час забудови територій закріпленого ст. 18 Закону України «Про планування та забудову територій». Зауважує, що при прийнятті рішення про вилучення земельної ділянки відповідачем не дотримано порядку вилучення земельної ділянки передбаченого ст.151 ЗК України. Вказує, що рішення №58 "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій, підприємств та установ", яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки є незаконним, так як порушує вимоги ст.149 ЗК України. Крім того, посилається на те, що рішення про вилучення земельної ділянки площею31,0га прийняті Микитинецькою сільською радою з перевищенням повноважень, оскільки зазначена земельна ділянка не входить в межі с.Микитинці. Також, зазначає, що 19.10.07 прокурором м.Івано-Франківська порушено кримінальну справу по факту незаконного вилучення з державної власності земельної ділянки щодо службових осіб Микитинецької сільської ради. За таких обставин просить суд позов задоволити.
Представник відповідача подав суду заперечення на позов, в якому з вимогами позивача не погоджується посилаючись на те, що спірні рішення є правомірними, оскільки прийняті на підставі згоди Івано-Франківського інституту агропромислового виробництва УААН про вилучення цієї земельної ділянки та її передачу до фонду земель запасу Микитинецької сільської ради. Посилається на постанову господарського суду Івано-Франківської області у справі №А-9/222, якою підтверджено факт, що земельна ділянка площею 31,0га знаходиться на території с.Микитинці. Також зазначає, що рішення про вилучення земельної ділянки прийнятті відповідно до процедури передачі в оренду земельних ділянок громадянам та юридичним особам із зміною їх цільового призначення передбаченої ст.ст. 118,123 ЗК України. Просить суд в позові відмовити.
Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" стверджує, що земельна ділянка надана їм в оренду правомірно на підставі проекту відведення земельної ділянки .
Представники третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головного управління земельних ресурсів у Івано-Франківській області та Управління земельних ресурсів в м. Івано -Франківську зауважили, що згідно висновку комісії Головного управління земельних ресурсів у Івано-Франківській області проект встановлення меж населеного пункту с.Микитинці не розроблявся. Крім того, Головним управління земельних ресурсів у Івано-Франківській області відкликано висновок державної експертизи до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТзОВ "МЖК Експрес-24".
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши подані ними докази, суд встановив, що за результатами проведеної прокуратурою міста Івано-Франківська перевірки з дотримання вимог земельного законодавства при прийнятті рішень органами місцевого самоврядування в галузі регулювання земельних відносин виявлено, що 16.11.2006 р. сесією Микитинецької сільської ради прийнято рішення № 40 "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій, підприємств та установ». Пунктом 49 даного рішення вилучено, за згодою, в Івано-Франківського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук земельну ділянку площею 46 га та передано у фонд земель запасу Микитинецької сільської ради. 25.04.2007року рішенням сесії Микитинецької сільської ради №23 погоджено ТзОВ «МЖК Експрес-24»матеріали попереднього погодження проекто-пошукових робіт на земельну ділянку площею 31 га та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки площею 31 га для будівництва житла в с. Микитині.
В ході перевірки встановлено, що даний пункт рішення сесією ради прийнято на підставі постанови президії Української академії аграрних наук «Про вилучення земель із землекористування Івано-Франківського інституту агропромислового виробництва УАНН», якою дано згоду на вилучення даної земельної ділянки.
Наступним пунктом цього ж рішення ТзОВ «МЖК Експрес-24»дано дозвіл на збір матеріалів для погодження місця розташування земельної ділянки площею 31га та на проведення проектно-пошукових робіт для будівництва житла у с.Микитинці.
В ході проведення додаткової перевірки за дорученням прокуратури Івано-Франківської області щодо законності прийняття зазначених вище рішень, прокуратурою м.Івано-Франківська встановлено, що на підставі вищезазначених рішень, 25.07.07 Микитинецькою сільською радою було прийнято рішення № 58 "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій, підприємств та установ", яким затверджено ТзОВ "МЖК Експрес-24" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 31га для будівництва житла в с.Микитинці та передано зазначену земельну ділянку в оренду терміном на три роки. Вважаючи такі рішення Микитинецької сільської ради незаконними та такими, що порушують чинне земельне законодавство, зокрема ст.149 та ст.151 ЗК України, Закон України «Про планування та забудову територій», Закон України "Про основи містобудування" тощо, заступник прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації звернувся до суду з позовом про визнання нечинними пунктів 49 та 50 рішення шостої сесії Микитинецької сільської ради п"ятого демократичного скликання "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій, підприємств та установ" від 16.11.06р. та рішення №23 Микитинецької сільської ради п"ятого демократичного скликання "Про розгляд заяв підприємств, установ, організацій" від 25.04.07р., як такі, що не відповідають вимогам законодавства. Заявою від 28.09.07 позивач збільшив позовні вимоги, а саме: просить суд також визнати нечинним рішення сесії Микитинецької сільської ради від 25.07.07 № 58 "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій, підприємств, установ" та визнати недійсними договір оренди земельної ділянки загальною площею 31га від 17.08.07, укладений між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство МЖК Експрес-24".
Ухвалою суду від 25.01.08 за результатами розгляду заяви заступника прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації про збільшення позовних вимог прийнято до розгляду в даному провадженні заяву заступника прокурора м.Івано-Франківська від 26.09.07р. № 05/2-39-159-07 про збільшення позовних вимог в частині визнання нечинним рішення Микитинецької сільської ради "Про розгляд заяв підприємств, установ, організацій" № 58 від 25.07.07р. В решті вимог зазначеної заяви щодо визнання недійним договору оренди земельної ділянки загальною площею 31 га від 17.08.07р., укладеного між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та ТзОВ "Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство "МЖК Експрес-24" -у прийнятті до розгляду відмовлено.
Таким чином, судом розглядаються позовні вимоги заступника прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання нечинними пунктів 49 та 50 рішення шостої сесії Микитинецької сільської ради п"ятого демократичного скликання "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій, підприємств та установ" від 16.11.06р. та рішення №23 Микитинецької сільської ради п"ятого демократичного скликання "Про розгляд заяв підприємств, установ, організацій" від 25.04.07р., рішення сесії Микитинецької сільської ради від 25.07.07 № 58 "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій, підприємств, установ" .
Слід зазначити, що прокурором заявлялися клопотання про призначення документальної земельно-кадастрової експертизи, проведення якої просив доручити державному підприємству "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою".
03.04.08 ДП "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" повідомив суд, що інститут немає ліцензії на проведення документальної земельно-кадастрової експертизи.
Призначену повторно земельно-технічну експертизу доручену Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз, не проведено в зв"язку з відсутністю у Львівському НДІ судових експертиз спеціаліста у цій галузі знань.
Повторні клопотання прокурора про призначення земельно-технічної експертизи не підлягають задоволенню. оскільки суд не вбачає доцільності в проведенні такої експертизи . Крім того, на думку суду задоволення таких клопотань сприяє затягуванню розгляду справи.
Стаття 13 Конституції України передбачає, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування .
В силу дії п.2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування»органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 125 та 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної
реєстрації.
Згідно ст.141 Земельного кодексу України серед підстав припинення права користування земельною ділянкою є: вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до ст.149 цього ж Кодексу земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування за згодою землекористувачів.
Як вбачається із оспорюваного рішення Микитинецької сільської ради від 16.11.06 земельну ділянку площею 46,0га ( пасовище) вилучено за згодою Івано-Франківського інституту агропромислового виробництва УААН та передано у фонд запасу Микитинецької сільської ради на підставі постанови президії Української академії аграрних наук.
Ухвалами суду від 25.01.08 та від 18.02.08 повторно було зобов"язано прокуратуру м.Івано-Франківська та Головне управління земельних ресурсів у Івано-Франківській області подати суду документальні докази на підтвердження правового статусу земельної ділянки площею 31 га щодо якої Микитинецькою сільською радою прийняті оспорювані рішення; висновок Головного управління земельних ресурсів області, складений за результатами експертизи документації на вищезазначену земельну ділянку, проведеної 05.07.07р.Копію ухвали направлено в Управління земельних ресурсів в м. Івано-Франківську та ДП Центр державного земельного кадастру .
Прокуратура м.Івано-Франківська та інші учасники процесу жодних доказів на вимогу зазначених ухвал суду не надали.
12.03.08 Івано-Франківським міським відділом Івано-Франківського регіональної філії ЦДЗК при Держкомземі України на виконання вимог ухвали суду від 18.02.08 письмово повідомлено суд про те, що в книгах записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Інституту хрестоцвітних культур Української академії аграрних наук , на території Івано-Франківської міської ради державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі не зареєстровано.
За таких обставин, подана прокурором в матеріали справи копія акту на право постійного користування земельною ділянкою не може служити належним доказом у справі, оскільки цей акт не посвідчує право власності чи постійного користування землею, так як відсутні відомості щодо його державної реєстрації.
З поданого Управлінням земельних ресурсів у м.Івано-Франківську витягу з державної статистичної звітності з кількісного обліку земель ( форми №№6-зем,2-зем) №03-04-10/592 від 23.11.07 також не випливає, що саме вищевказана земельна ділянка належить до земель Івано-Франківському інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук. Крім того, дані статистичної звітності не можуть бути належним доказом у справі, оскільки ці дані базуються на звітах поданих самим Івано-Франківським інститутом агропромислового виробництва.
Таким чином, Івано-Франківський інститут агропромислового виробництва Української академії аграрних наук не мав права давати згоду на вилучення земельної ділянки, а Микитинецька сільська рада п.49 свого рішення "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій, підприємств та установ" від 16.11.06р не вправі була вилучати зазначену земельну ділянку не з"ясувавши чи належить дана земельна ділянка Івано-Франківському інституту АПВ УААН, а якщо належить, то на яких підставах.
Не можуть бути прийняті судом твердження відповідача про те, що земельна ділянка площею 31га знаходиться на території Микитинецької сільської ради, оскільки згідно даних Головного управління земельних ресурсів у Івано-Франківській області поданих на виконання ухвали господарського суду від 25.01.08 проект встановлення меж населеного пункту с.Микитинці не розроблявся, а в наявній базі картографічних матеріалів не відображено про належність даної земельної ділянки до земель населеного пункту чи до земель за його межами.
Посилання відповідача на постанову господарського суду Івано-Франківської області від 07.08.07 по справі №А-9/222 не можуть бути підставою для відмови у задоволенні позову, так як вказана постанова не має преюдиційного значення для вирішення даного спору , оскільки,
як видно з поданої в матеріали справи копії постанови предметом дослідження у справі №А-9/222 було правомірність затвердження Микитинецькою сільською радою проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 31 га ТзОВ "МЖК Експрес-24" , а не встановлення її правового статусу.
Таким чином, з огляду на вищевикладене позовні вимоги про визнання нечинними пунктів 49 та 50 рішення шостої сесії Микитинецької сільської ради п"ятого демократичного скликання "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій, підприємств та установ" від 16.11.06р. та рішення №23 Микитинецької сільської ради п"ятого демократичного скликання "Про розгляд заяв підприємств, установ, організацій" від 25.04.07р., рішення сесії Микитинецької сільської ради від 25.07.07 № 58 "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій, підприємств, установ" підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 124, 13, 19 Конституції України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні", ст.125,126,141,149 Земельного кодексу України, ст.ст. 71, 94, 160, 163, 167 , 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
позов задоволити.
Визнати нечинними п.49 та п.50 рішення шостої сесії Микитинецької сільської ради п"ятого демократичного скликання "Про розгляд заяв громадян, звернень організацій підприємств та установ" від 16.11.06, рішення № 23 Микитинецької сільської ради п"ятого демократичного скликання "Про розгляд заяв підприємств, установ, організацій" від 25.04.07, та рішення Микитинецької сільської ради "Про розгляд заяв підприємств, установ, організацій" № 58 від 25.07.07р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі; апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
постанова підписана 02.02.09
Виготовлено в АС "Діловодство суду"________________