73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"13" лютого 2013 р. 11 год.45 хв.Справа № 2а- 5292/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Морської Г.М.,
при секретарі: Склонна Ю.В.,
за участю:
представника позивача - Тільняка Є.П.,
представника відповідача - Імшеницького А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Будмашінвест"
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Будмашінвест" (далі - позивач, ВАТ) звернулось до суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 12.12.2012р. № 0010151502, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб на 5298,91 грн. та штрафні санкції 1242,93 грн., № 001016152, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у сумі 242,89 грн., № 001017152, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у сумі 68,01 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, мотивуючи тим, що податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням вимог чинного законодавства та підлягають скасуванню з огляду на наступне. Позивач має у постійному користуванні земельну ділянку у м. Херсоні та є платником земельного податку. На 2011р. позивач обчислив розмір земельного податку, виходячи із нормативної грошової оцінки землі станом на січень 2011р., подав до податкового органу декларацію та сплатив податок повністю. ДПІ провела донарахування земельного податку у зв'язку із введенням в дію з 01.06.2011р. рішення сесії Херсонської міської ради від 31.03.2011р. № 178 щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Херсона. Позивач вважає, що норми ПК України не містять обов'язку платників податків проводити перерахунок податкових зобов'язань по земельному податку у разі зміни нормативної горошової оцінки земельної ділянки протягом року, відповідно ППР підлягають скасуванню.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, вважає спірні податкові повідомлення-рішення такими, що складені на підставі діючого податкового законодавства України, і тому просить суд відмовити у задоволені позовних вимог. Актом перевірки від 23.11.2012р. встановлено порушення пп. 274.1 п. ст. 274 Податкового кодексу України (далі - ПК України), в результаті чого збільшено суму земельного податку. Податковий орган вважає, що у зв'язку зі зміною (збільшенням) нормативної грошової оцінки землі, земельний податок необхідно розраховувати, виходячи із її нової вартості.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до державного акту на право постійного користування землею від 12.05.1999 р. № 438 ВАТ "Будмашінвест" надано у постійне користування земельну ділянку загальною площею 0,0307 га у м. Херсоні, проїзд Військовий, 6 під адміністративно-службовою будівлею.
Позивач у 2011р. проводив розрахунок земельного податку, виходячи із середньої вартості земельної ділянки 45,92 грн., зазначеної у витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого управлінням земельних ресурсів у м. Херсоні від 13.05.2008р. № 01-1202.
Рішенням сесії Херсонської міської ради від 31.03.2011р. № 178 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Херсона» встановлено нормативну грошову оцінку земель у м. Херсоні у сумі 213,32 грн./1 кв. м. Відповідно до п. 4 рішення нова нормативна грошова оцінка застосовується із 01.06.2011р.
ДПІ провела щодо позивача документальну позапланову невиїзну перевірку повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету земельного податку за період із 01.06.2011р. по 30.09.2012р., результати якої оформила актом від 23.11.2012р. № 2675/15-2/21285509.
Перевіркою встановлено порушення пп. 274.1 5 ст. 274 ПК України за період з 01.06.2011р. по 31.12.2011р., та п. 287.3. ст. 287 ПК України у зв'язку із чим прийняті податкові повідомлення-рішення від 12.12.2012р. № 0010151502, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб на 5298,91 грн. та штрафні санкції 1242,93 грн., № 001016152, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у сумі 242,89 грн., № 001017152, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у сумі 68,01 грн.
Надаючи оцінку правомірності дій позивача як платника податку та ДПІ як контролюючого органу, суд враховує наступне.
Згідно з пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПКУ плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Порядок оподаткування землі в Україні визначається розділом XII „Плата за землю" ПКУ.
Згідно зі ст. 271 ПКУ базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого у розділі XII „Плата за землю" (пп. 271.1.1 п. 271.1 ст.271).
Відповідно до пп. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 ПКУ нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України „Про оцінку земель" від 11.12.03 № 1378-ІУ. Згідно з ч. 5 ст. 5 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки згідно з п. 274.1 ст. 274 ПКУ.
Рішенням Херсонської міської ради від 31.03.11 № 178 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Херсона та встановлено, що базова вартість 1 кв. м земель міста становить 213,32 грн./кв. м. Відповідно до пункту 6 цього рішення суб'єктам господарювання, незалежно від форм власності та підпорядкування, необхідно отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі та надати до ДПІ у м. Херсоні податкові декларації з плати за землю із врахуванням нової оцінки з 01.06.11р.
Дане рішення було оприлюднене у друкованих засобах масової інформації - газеті Херсонської міської ради «Херсонський вісник» від 07.04.2011р. № 14 (1077) та від 09 червня 2011р. № 23 (1086).
Згідно з п. 1 ст. 73 Закону України від 21.05.97 N 280/97-ВР „Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, у разі законодавчої зміни бази оподаткування, сума земельного податку повинна бути перерахована відповідно до вимог ПКУ.
Представник позивача у судовому засіданні підтвердив, що підприємству не було відомо про збільшення нормативної грошової оцінки земель, він вважає, що ВАТ правомірно задекларувало зобов'язання на підставі наявного витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого управлінням земельних ресурсів у м. Херсоні від 13.05.2008р. № 01-1202, іншого витягу у нього не має та у 2011 році, він за ним не звертався.
Суд не погоджується із такою позицією позивача з огляду на наступне.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПКУ.
Так згідно з п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-УІ ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
В порушення чинного законодавства підприємство ВАТ "Будмашінвест" декларувало податкові зобов'язання по земельному податку за період з 01.06.11 по 31.12.11 без врахування оновленої нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що призвело до заниження податкових зобов'язань по земельному податку на суму 7 475,78 грн.
Суд вважає, що факт декларування зобов'язань із земельного податку не позбавляє підприємство обов'язку подати уточнюючий розрахунок у зв'язку із збільшенням розміру нормативної грошової оцінки землі.
Також перевіркою встановлено, що підприємством несвоєчасно сплачено податкові зобов'язання по земельному податку.
При затримці сплати суми грошового зобов'язання протягом граничних строків передбачена відповідальність пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що податковий орган правомірно донарахував суму грошового зобов'язання з земельного податку, тому не вбачає підстав для скасування податкових повідомлень - рішень, оскільки вони прийняті відповідачем обґрунтовано з дотриманням вимог закону.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства "Будмашінвест" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18 лютого 2013 р.
Суддя Морська Г.М.
кат. 8.2.9