Ухвала від 05.03.2012 по справі 1316/491/2012

Справа № 1316/491/2012

УХВАЛА

"05" березня 2012 р.Пустомитівський районний суд Львівської області

в складі головуючого судді:Галайко Н. М.

при секретарі:Петейчук Б. М.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Пустомити заяву управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Пустомитівського районного суду Львівської області №2-а-215/09 від 25.11.2009р. у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення недоплаченої щомісячної надбавки до пенсії "Дітям війни",

ВСТАНОВИВ :

Управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося до суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Пустомитівського районного суду Львівської області №2-а-215/09 від 25.11.2009р., у якій просить суд скасувати постанову Пустомитівського районного суду Львівської області №2-а-215/09 від 25.11.2009р. винесену за результатами розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення недоплаченої щомісячної надбавки до пенсії "Дітям війни" та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4.

В обгрунтування свого прохання заявник покликається на такі обставини:

Постановою Пустомитівського районного суду Львівської області від 25.11.2009р. № 2-а-215/09 частково задоволено позов ОСОБА_3 та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області здійснити перерахунок невиплаченої щомісячної надбавки до пенсії за віком позивачу з 09.07.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 31.12.2008.

19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 №3491 "VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011.

За прийнятим 26.12.2011 рішенням Конституційного Суду України № 20- рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).

Заявник вказує, що з огляду на зміст резолютивної частин рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011, підстави для застосування судами статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" при вирішенні справ за адміністративними позовами про перерахунок пенсій відповідно до наведених норм зазначених Законів, відсутні. Виходячи із змісту п. 7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

За таких умов, на підставі прийнятого 26.12.2011 рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011, як вважає заявник, виникає юридичне обґрунтоване твердження, що при вирішенні справ за адміністративними позовами чорнобильців та дітей війни суди повинні були застосувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлювали розміри пенсійних виплат зазначеним категоріям громадян. Однак, розглянувши дану справу, суд виніс рішення, яким частково задоволені позовні вимоги. Рішення набрало законної сили 26.09.2011р.

Тому, як вважає позивач, з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 26.12.2011 № 20-рп/2011 виникли істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.

Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце розгляду заяви про перегляд постанови за нововиявленими обставинами були повідомлені належним чином, а тому, суд, у відповідності до ч.2 ст.252 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.

Суд, проаналізувавши заяву управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Пустомитівського районного суду Львівської області, приходить до висновку про те, що така заява задоволенню не підлягає з таких підстав.

У відповідності до ч.ч. 2,3 ст. 245 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:

істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи; встановлення вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необгрунтованого рішення; встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчинегіні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необгрунтоване рішення; скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути; встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано.

Перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно - правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно - правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.

Відтак, в ч. 3 ст. 245 КАС України закріплений принцип дії нормативного акта в часі, тому скасування чи зміна нормативного акта, на якому грунтувалося судове рішення, може вважатися нововиявленою обставиною лише за умови, якщо в акті, яким скасовано чи змінено попередній, пом'якшено або скасовано відповідальність фізичної особи, або в самому акті зазначено про надання йому зворотної сили.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19.06.2011 року, та Постановою Кабінету Міністрів України №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року, не було надано зворотної дії в часі.

Отже, не може бути підставою для перегляду справи за нововиявленими обставинами зміна законодавства: прийняття нових законів, інших нормативно - правових актів, якими визнані такими, що втратили чинність, чи скасовані закони та інші нормативно - правові акти, що діяли на час розгляду справи судом першої інстанції. При цьому є застереження, що це правило не стосується випадків, коли новий закон пом'якшує або скасовує відповідальність фізичної особи. Таке застереження випливає зі статті 58 Конституції України, відповідно до якої закон, що пом'якшує або скасовує відповідальність людини або громадянина, має зворотну дію у часі.

Таким чином, зміна законодавства, на яку посилається заявник, не може бути підставою для прегляду рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 25.11.2009р року за нововиявленими обставинами, а відтак відсуті встановлені ч. 3 ст. 245 КАС України підстави, для перегляду рішення Пустомитівського суду Львівської області від 25.11.2009 року за нововиявленими обставинами.

Керуючись ст.160, ст.ст. 245, 252, 253 Кодексу адміністративного судочинства України раїни, суд -

УХВАЛИВ :

Заяву управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Пустомитівського районного суду Львівської області №2-а-215/09 від 25.11.2009р. у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення недоплаченої щомісячної надбавки до пенсії "Дітям війни", - залишити без задоволення.

На ухвалу може бути подана апеляція до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

СуддяН. М. Галайко