Ухвала від 13.02.2013 по справі 0617/2а-10048/11

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Невмерицький С.С.

Суддя-доповідач:Хаюк С.М.

УХВАЛА

іменем України

"13" лютого 2013 р. Справа № 0617/2а-10048/11

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Хаюка С.М.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши в письмовому провадженні у м.Житомирі апеляційну скаргу Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-західна залізниця" в особі Коростенської дирекції залізничних перевезень на постанову від "26" липня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі Коростенської дистанції залізничних перевезень про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Овруцького районного суду від 26 липня 2011 року позов ОСОБА_3 задоволено частково: зобов"язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести перерахунок та виплату допомоги в зв"язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва в розмірах визначених ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 1.10.2010 року по 31.03.2011 року.

Зобов"язано Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі Коростенської дистанції залізничних перевезень провести донарахування ОСОБА_3 доплати до заробітної плати в розмірах визначених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 19.11.2010 року по 31.03.2011 року та надати розрахункові документи до управління соціального захисту населення Коростенської міської ради.

Зобов"язано управління Пенсійного Фонду України в Овруцькому районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров"ю в розмірах визначених ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 1.10.2010 року по 31.03.2011 року.

В задоволені решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі Коростенської дистанції залізничних перевезень подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову , якою відмовити в задоволені позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадови і службові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач проживає м.Овруч, Житомирської області, яке відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, є потерпілим від аварії на ЧАЄС 3-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням та знаходиться на обліку в управлінні праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації для отримання компенсаційних виплат передбачених ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та працює в Державному територіально-галузевому об'єднанні "Південно-Західна залізниця" в особі Коростенської дистанції залізничних перевезень де отримує доплату до заробітної плати передбачену ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Як пенсіонер перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Овруцькому районі де отримує пенсію та компенсаційні виплати передбачені ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та працює в Державному територіально-галузевому об'єднанні "Південно-Західна залізниця" в особі Коростенської дистанції залізничних перевезень .

Позивачу виплачувались компенсаційні виплата як особі, що проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, в розмірах менших ніж це передбачено стст.37, 39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв"язку з чим він звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні правомірно прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог частково.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 листопада 1996 року №9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств та відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій, тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.

Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов"язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

При цьому, визначаючи базову величину, з якої розраховується сума допомоги згідно зі ст.ст.37,39,51 Закону, відповідачам слід керуватися розміром мінімальної заробітної плати, а не сумою, передбаченою Постановою Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 26.07.1996 року №836.

Розмір мінімальної заробітної плати протягом визначеного судом строку постійно змінювався в сторону збільшення.

Виходячи із засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні спору в частині того, яка сума підлягає стягненню за визначений позивачем період, застосуванню підлягають саме статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Тому позивач, відповідно до ст.ст.37,39,51 Закону, як працюючий пенсіонер, що проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, має право отримувати компенсаційні виплати у розмірах визначених ст.ст.37,39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до підпункту 2 п.4 " Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов"язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затвердженого постановою КМ України №936 від 20.09.2005 року (із змінами і доповненнями від 5 березня 2008 року дійсних на час виникнення спірних правовідносин), виплата щомісячної грошової допомоги-громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, у зв"язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться управліннями праці і соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій за місцем реєстрації громадян.

У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 року №497 "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду" на органи Пенсійного фонду України покладено обов"язок щодо виплати пенсій та доплат до пенсій, які передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до п.4,5,6 " Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов"язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затвердженого постановою КМ України №936 від 20.09.2005 року (із змінами і доповненнями від 5 березня 2008 року дійсних на час виникнення спірних правовідносин), доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статей 39,40Закону , проводиться за місцем основної роботи громадянина підприємствами, установами, організаціями відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці. До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов"язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів та реєстр отримувачів компенсаційних виплат, де зазначаються крім іншого відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.

Таким чином, обов"язок проводити нарахування для працюючих громадян доплат, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відноситься до відання підприємств, установ та організацій де працює особа, а отже Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі Коростенської дистанції залізничних перевезень по справі є належним, так як управління праці і соціального захисту населення, яке відповідно до п.2 вказаного Порядку є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, проводить відповідні видатки лише на підставі розрахунків поданих підприємствами, а не здійснює таке нарахування самостійно.

В даному випадку Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі Коростенської дистанції залізничних перевезень у спірних правовідносинах виступає як орган уповноважений на виконання функцій держави, так як йому надані повноваження по проведенню нарахувань компенсаційних виплат передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-західна залізниця" в особі Коростенської дирекції залізничних перевезень залишити без задоволення, а постанову від "26" липня 2011 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М.Хаюк

судді: І.Ф.Бондарчук І.Г. Охрімчук

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ С.М.Хаюк

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11100

3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул. Леніна,17,м. Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11106 Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100 Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі Коростенської дистанції залізничних перевезень вул.Табукашвілі,15,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11512