Ухвала від 04.02.2013 по справі 2а-2195/12/2770

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

Справа № 2а-2195/12/2770

04.02.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Єланської О.Е.,

суддів Кукти М.В. ,

Кучерука О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Держкомзема у м. Севастополі на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Кириленко О.О. ) від 15.10.12 у справі № 2а-2195/12/2770

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Каскад Інвестментс" (вул. Вороніна, буд.13 оф.7,Севастополь,99011)

до Головного управління Держкомзема у м. Севастополі (вул. Демідова. 13,Севастополь,99011)

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 156.10.2012 у справі № 2а-2195/12/2770 (суддя Кириленко О.О.) був задоволений адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Каскад Інвестментс" до Головного управління Держкомзему у місті Севастополі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправними дії Головного управління Держкомзему у місті Севастополі щодо застосування коефіцієнту функціонального призначення використання для земель комерційного призначення - 2,5 при здійснення станом на 01 січня 2012 року розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться у власності позивача на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку площею 17, 4338 га в районі села Оборонне, 30-31 км автодороги Танкове-Оборонне для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу, зареєстрованого в Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 020765800003 від 15 листопада 2007 року.Зобов'язано Головне управління Держкомзему у місті Севастополі провести перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 17, 4338 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу, що розташована в районі села Оборонне, 30-31 км автодороги Танкове-Оборонне станом на 01 січня 2012 року із застосуванням коефіцієнту функціонального призначення використання для земель рекреаційного призначення - 0,5. Зобов'язано Головне управління Держкомзему у місті Севастополі видати товариству з обмеженою відповідальністю "Каскад Інвестментс" витяги з технічної нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 17, 4338 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу, що розташована в районі села Оборонне, 30-31 км автодороги Танкове-Оборонне, станом на 01 січня 2012 року із застосуванням коефіцієнту функціонального призначення використання - 0,5 -"землі рекреаційного призначення". Стягнуто з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Каскад Інвестментс" судовий збір у розмірі 32 (тридцять дві) гривень 19 копійок.

Не погодившись з постановою суду, представник Головного управління Держкомзема у м. Севастополі звернувся до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

У судове засідання 04.02.2013 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріали справи свідчать, що товариство з обмеженою відповідальністю "Каскад Інвестментс" зареєстровано Ленінською районною державною адміністрацією у місті Севастополі з 08 серпня 2006 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 716470.

17 жовтня 2007 року УШ сесією Севастопольської міської Ради було прийнято рішення № 2874 «Про продаж в порядку викупу земельної ділянки в районі с. Оборонне, 30-31 км автодороги Танкове -Оборонне для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу товариства з обмеженою відповідальністю "Каскад Інвестментс" (а.с.12-13).

22 жовтня 2007 року на виконання цього рішення між товариством з обмеженою відповідальністю "Каскад Інвестментс" та територіальною громадою міста Севастополя було укладено договір купівлі -продажу земельної ділянки площею 17, 4338 га за адресою: місто Севастополь, Балаклавський район, 30-31 км автомобільної дороги Танкове -Оборонне, № 1 для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу, посвідчений приватним нотаріусом Севастопольського міського нотаріального округу Усенко Т.Т. за реєстровим № 2969 (а.с.10-11).

15 листопада 2007 р. на підставі вищезазначеного договору від 22 жовтня 2007 року товариство з обмеженою відповідальністю "Каскад Інвестментс" отримало державний акт на право власності на земельну ділянку площею 17, 4338 га в районі с. Оборонне Балаклавського району міста Севастополя, 30-31 км автодороги Танкове -Оборонне для будівництва і обслуговування рекреаційного комплексу, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі від 15 листопада 2007 року № 020765800003 (а.с.9), з цільовим призначенням (використання) земельної ділянки - для будівництва і обслуговування рекреаційного комплексу.

Згідно зі статтею 269 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України визначено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу (стаття 274 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 275.3 статті 275 Податкового кодексу України ставки податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 цієї статті, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахуванням коефіцієнтів, установлених пунктом 275.2 цієї статті.

Згідно з пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу України (у відповідній редакції), підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = [І - 10]:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 110 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 110. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Матеріали справи свідчать, що позивач, як платник податку на землю, звернувся із заявою до Головного управління Держкомзему у місті Севастополі про надання виписки з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 01 січня 2012 року.

Відповідно до витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що видані Головним управлінням Держкомзему у місті Севастополі вартість одного квадратного метру земельної ділянки становить 214 гривень 88 копійок (а.с.24-28).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, переданих у власність позивачу складає: за земельну ділянку площею 0,0653 га -286 732 гривні 30 копійок, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 05 березня 2012 року № 2681-3.1/5; за земельну ділянку площею 6,5228 га -28 641 614 гривень 80 копійок, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 05 березня 2012 року № 2682-3.1/5; за земельну ділянку площею 2,5087 га -11 015 701 гривня 70 копійок, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 05 березня 2012 року № 2683-3.1/5; за земельну ділянку площею 8,0738 га -32 807 078 гривень 92 копійки, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18 липня 2012 року № 5004-3.1/5; за земельну ділянку площею 0,2632 га -1 155 711 гривень 20 копійок, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18 липня 2012 року № 5005-3.1/5.

При розрахунку відповідачем застосовано коефіцієнт функціонального використання для земель комерційного призначення -2, 5.

Законом України "Про оцінку земель" визначені правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 цього Закону).

Відповідно до частин першої, п'ятої статті 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

23 березня 1995 року Постановою Кабінету Міністрів України № 213 було затверджено "Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" та Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року № 18/15/21/11 затверджено "Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів".

Даний Порядок визначає категорії земель за функцією використання та коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки тієї чи іншої категорії саме за цим критерієм. Зокрема, згідно з цим порядком, за функцією використання землі поділяється на: землі житлової забудови; землі промисловості; землі досліджень та розробок; землі гірничої промисловості і гірничих розробок; землі комерційного використання; землі громадського призначення; землі транспорту, зв'язку; землі технічної інфраструктури; інші землі; землі змішаного використання.

Статтею 19 Земельного кодексу України передбачено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Тобто, законодавство України поділяє землі України за цільовим призначення та, крім цього, за функцією використання.

Відповідно до ч.1 ст.20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Як вбачається з проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки, затвердженого рішенням Севастопольської міської Ради від 17 жовтня 2007 року № 2874, земельна ділянка, яка є власністю позивача віднесена до земель рекреаційного призначення.

Відповідно до статтею 50, 51, 52 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації. Землі рекреаційного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель. Порядок використання земель рекреаційного призначення визначається законом.

Відповідно до пункту 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05 листопада 1998 року № 377, зареєстрованою в Мінюсті України 14 грудня 1998 року за № 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 16 березня 2012 року виданої Управлінням статистики у місті Севастополі, товариству з обмеженою відповідальністю "Каскад Інвестментс" (а.с.16) визначені види діяльності за КВЕД-2010, а саме: діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування (55.10); будівництво водних споруд (42.91); будівництво інших споруд, н.в.і.у (42.99); діяльність холдингових компаній (64.20); організація будівництва будівель (41.10); будівництво доріг і автострад (42.11).

Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 11 липня 2011 року серії АА № 382471, для товариства з обмеженою відповідальністю "Каскад Інвестментс" визначені види діяльності за КВЕД, а саме: діяльність санаторно -курортних закладів (85.11.3); послуги з організації подорожувань (63.30.0); діяльність готелів (55.10.0); інші види оптової торгівлі (51.90.0); інше фінансове посередництво (65.23.0); організація будівництва об'єктів нерухомості для продажу чи здавання в оренду (70.11.0).

Згідно з таблицею 1.1 додатка 1 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, для земель оздоровчого та рекреаційного призначення (за винятком земель, віднесених до категорії O92.7) відповідає Кф -0, 5.

Відповідно до ч.1 та ч.2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, в порушення вказаних норм відповідачем не надано належним доказів обґрунтованості своїх дій при застосуванні коефіцієнта функціонального використання при визначенні нормативно грошової оцінки земельної ділянки позивача. За таких обставин суд першої інстанції й дійшов до вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення у повному обсязі.

Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.

Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держкомзема у м. Севастополі на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 15.10.12 у справі № 2а-2195/12/2770 - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 15.10.12 у справі № 2а-2195/12/2770 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська

Судді підпис М.В. Кукта

підпис О.В.Кучерук

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.Е.Єланська