Постанова від 17.12.2012 по справі 9101/170443/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" грудня 2012 р. справа № 2а-1888/11/0408

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Коршуна А.О.

суддів: Панченко О.М. Чередниченко В.Є.

розглянула в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області

на постанову: Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28.11.2011р. у справі №2а-1888/11

за позовом: ОСОБА_1

до: Управління Пенсійного фонду України в Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області

про: зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

17.02.2011р. позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом до відповідача , у якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та провести відповідні виплати підвищення пенсії відповідно до ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., з 01.01.2010р. по день прийняття рішення судом.

Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 17.02.2011р. у справі №2а-1888/11 відкрито скорочене провадження у справі в частині позовних вимог за період з 17.08.2010р. по 17.02.2011р., в іншій частині позовну заяву залишено без розгляду /а.с. 8/.

Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28.11.2011р. у справі №2а-1888/11 позовні вимоги задоволено частково, визнано неправомірними дії відповідача, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплатити пенсію позивачу з підвищенням відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 17.08.2010р. по 28.11.2011р., з урахуванням фактично отриманих сум, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (суддя -Савченко С.М.) /а.с. 12/

Відповідач, не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції у даній адміністративній справі та ухвалити у справі нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні заявлених ним позовних вимог у повному обсязі.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.

Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, і цього не заперечують сторони у справі, що позивач має статус «дитини війни», що надає йому право на отримання пільг та державної соціальної підтримки, які встановлені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», у тому числі і ст. 6 цього Закону, якою встановлено право на підвищення пенсії, яка нараховується та сплачується особам, які мають статус «дитини війни», на 30% мінімальної пенсії за віком.

З матеріалів даної адміністративної справи вбачається, що позивач перебуває на обліку у відповідача, яким позивачу, як особі з статусом «дитини війни», у 2006 та 2007 роках не призначалося, не нараховувалося та не виплачувалося підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яке повинно було бути розраховано виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, а з 2008 року вказаний вид підвищення до пенсії призначався позивачу та виплачувався частково у розмірі 10%, при цьому необхідно зазначити, що ці обставини не заперечувались відповідачем у справі.

Право позивача на оскарження рішень, дій та бездіяльності відповідача безпосередньо до суду, тобто без попереднього звернення позивача з заявами чи скаргами до відповідача, передбачено ст. 10 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та ст. ст.4,6, п.1 ч.1 ст.17 КАС України.

Відповідно до Преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Аналіз норм ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 15 Положення «Про Пенсійний фонд України», ст. ст. 21, 22, 87 Бюджетного кодексу України дають можливість зробити висновок про те, що обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена ст.6 Закону України Закону України «Про соціальний захист дітей війни», позивачу (який має статус дитини війни) -покладено на відповідні територіальні управління Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача.

Оскільки функції з призначення, виплати пенсій, надбавок, підвищень та доплат діючим законодавством покладено на органи Пенсійного фонду України, тому відповідач у справі, заперечуючи проти адміністративного позову, відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, повинен був доказати правомірність своєї бездіяльності щодо своєчасного не нарахування та не сплаті позивачу надбавки до пенсії, яка передбачена ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», але таких доказів відповідачем під час розгляду справи суду не було надано.

Правовий статус дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, встановлює Закон України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб що втратили працездатність.

Відповідно до ст. 2 ч.1 Закону України «Про прожитковий мінімум»від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Частиною 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено застосування мінімального розміру пенсії за віком виключно для визначення розміру пенсій призначених згідно з цим Законом (ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Відсутність підстав для застосування мінімального розміру пенсії за віком, який встановлено ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до правовідносин, що виникають при визначенні розміру пенсій на підставі інших Законів ніж вищезазначений, дає підстави стверджувати про наявність прогалин у законодавчому визначенні розміру виплат передбачений ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»громадянам, які мають статус дитини війни. При цьому прогалина полягає у відсутності законодавчого визначення мінімальної пенсії за віком, від розміру якої на 30% мають підвищуватись виплати громадянам, які мають статус дитини війни.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Нормами чинного процесуального законодавства, зокрема п. 4 ст. 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішення адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини, а п. 7 ст. 9 КАС України передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону)

Вищенаведені обставини, норми чинного процесуального законодавства свідчать про те, що застосування судом у якості розрахункової величини для обчислення мінімальної пенсії за віком розміру прожиткового мінімуму, який обчислено відповідно до норм ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є правильним, оскільки у даному випадку судом застосовується аналогія закону, а статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»не передбачено обмежень щодо застосування положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року.

Пунктом 7 частини першої цього Закону Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" 6 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року, і цією постановою встановлено розмір виплат передбачений ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Враховуючи вищенаведені обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під прийняття постанови суду від 28.11.2011р. у даній адміністративній справі не врахував зміни чинного законодавства, яке регулює питання соціального захисту осіб, які мають статус «Дитина війни», які були внесені Законом України № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", що призвело до неправильного визначення кінцевої дати здійснення перерахунку, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції від 28.11.2011р. підлягає скасуванню.

Вирішуючи по суті заявлені позивачем позовні вимоги, колегія суддів вважає, що заявлені позивачем позовні вимоги підлягають частковому задоволенню і необхідно визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо своєчасного нездійснення перерахунку та виплати позивачу щомісячної державної соціальної допомоги, як особі що має статус «дитина війни», відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зобов'язати відповідача здійснити щомісячне нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 17.08.2010р. по 22.07.2011р. з урахуванням раніше сплачених позивачу сум підвищення пенсії за ці періоди, та відмовити у задоволенні решти заявлених позовних вимог, оскільки вони не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.197,198,202,205,207 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області - задовольнити частково.

Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28.11.2011р. у справі №2а-1888/11 - скасувати.

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області щодо своєчасного нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги, як особі що має статус «дитина війни», відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області здійснити щомісячне нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 17.08.2010р. по 22.07.2011р., з урахуванням раніше сплачених позивачу сум підвищення пенсії за ці періоди.

В задоволенні решти позовних вимог -відмовити.

Постанова суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам , які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у двадцятиденний строк з дня її отримання до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги.

Головуючий: А.О. Коршун

Суддя: О.М. Панченко

Суддя: В.Є. Чередниченко